indent 2.2.8 - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: usage: indent file [-o outfile ] [ options ]
           indent file1 file2 ... fileN [ options ]
sv: användning: indent fil [-o utfil ] [ flaggor ]
                   indent fil1 fil2 ... filN [ flaggor ]

en: %s: missing argument to parameter %s
sv: %s: parametern %s saknar argument

en: %s: unknown option "%s"
sv: %s: okänd flagga "%s"

en: option: %s
sv: flagga: %s

en: %s: option ``%s'' requires a numeric parameter
sv: %s: flaggan "%s" kräver en numerisk parameter

en: set_option: internal error: p_type %d
sv: set_option: internt fel: p_type %d

en: Profile contains an unterminated comment
sv: Profilen innehåller en oavslutad kommentar

en: Profile contains unpalatable characters
sv: Profilen innehåller osmakliga tecken

en: File named by environment variable %s does not exist or is not readable
sv: Fil namngiven av miljövariabeln %s finns inte eller är inte läsbar

en: indent:  Strange version-control value
sv: indent:  Konstigt versionskontrollvärde

en: indent:  Using numbered-existing
sv: indent:  Använder "numbered-existing"

en: indent: Can't make backup filename of %s
sv: indent: Kan inte skapa filnamn för säkerhetskopia av %s

en: Can't open backup file %s
sv: Kan inte öppna säkerhetskopian %s

en: Can't write to backup file %s
sv: Kan inte skriva till säkerhetskopian %s

en: Can't preserve modification time on backup file %s
sv: Kan inte bevara modifieringstiden på säkerhetskopian %s

en: indent: Virtual memory exhausted.
sv: indent: Virtuellt minne förbrukat.

en: indent: Fatal Error:
sv: indent: Ödesdigert fel:

en: indent: System Error:
sv: indent: Systemfel:

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: EOF encountered in comment
sv: Filslut påträffades i kommentar

en: Line broken
sv: Rad bruten

en: Unexpected end of file
sv: Oväntat slut på filen

en: There were %d non-blank output lines and %d comments
sv: Det fanns %d icke-tomma utdatarader och %d kommentarer

en: (Lines with comments)/(Lines with code): %6.3f
sv: (Rader med kommentarer)/(Rader med kod): %6.3f

en: Line broken 2
sv: Rad bruten 2

en: indent: only one output file (2nd was %s)
sv: indent: endast en utdatafil tillåten (andra var %s)

en: indent: only one input file when output file is specified
sv: indent: endast en indatafil när utdatafil är angiven

en: indent: can't have filenames when specifying standard input
sv: indent: filnamn är inte tillåtna när standard in används

en: indent: only one input file when stdout is used
sv: indent: endast en indatafil när standard ut används

en: command line
sv: kommandorad

en: Read profile %s
sv: Läste profilen %s

en: Can't open input file %s
sv: Kan inte öppna indatafilen %s

en: Can't stat input file %s
sv: Kan inte ta status på indatafilen %s

en: Zero-length file %s
sv: Filen %s har längden noll

en: File %s is too big to read
sv: Filen %s är för stor för att läsas

en: System problem reading file %s
sv: Systemproblem vid läsning av filen %s

en: Error reading input file %s
sv: Fel vid läsning av indatafilen %s

en: Error closing input file %s
sv: Fel vid stängning av indatafilen %s

en: File %s contains NULL-characters: cannot proceed
sv: Filen %s innehåller NULL-tecken: kan inte fortsätta

en: Unterminated character constant
sv: Oavslutad teckenkonstant

en: Unterminated string constant
sv: Oavslutad strängkonstant

en: old style assignment ambiguity in "=%s". Assuming "= %s"
sv: tvetydighet i tilldelningen "=%s" (gammal form).  Antar "= %s"

en: indent: can't create %s
sv: indent: kan inte skapa %s

en: Can't close output file %s
sv: Kan inte stänga utdatafilen %s

en: Can't preserve modification time on output file %s
sv: Kan inte bevara modifieringstiden på utdatafilen %s

en: Unmatched 'else'
sv: Omaka "else"

en: Stmt nesting error.
sv: Fel i kapsling av uttryck.

en: Unknown code to parser
sv: Kod okänd för tolken

en: CANNOT FIND '@' FILE!
sv: KAN INTE HITTA "@"-FIL!
