indicator-sensors - en to hr translation catalogue (38 entries)

en: Primary sensor to display
hr: Glavni senzor za prikazati

en: The primary sensor to display in the indicator, identified by it’s path.
hr: Glavni senzor prikazan u indikatoru, identificiran svojom putanjom.

en: The elements used to display the primary sensor within the indicator.
hr: Elementi koji se koriste za prikaz glavnog senzora unutar indikatora.

en: Enabled sensors
hr: Omogući senzore

en: The list of enabled sensors to monitor, each identified by it’s path.
hr: Popis omogućenih senzora za nadzor, svaki identificiran svojom putanjom.

en: Temperature scale
hr: Temperaturni raspon

en: The temperature scale to display temperature sensor values.
hr: Temperaturni raspon za prikaz senzora temp. vrijednosti.

en: Hardware Sensors Indicator
hr: Indikator senzora hardvera

en: An indicator for Unity which displays hardware sensor readings
hr: Indikator za Unity koji prikazuje očitanja senzora hardvera

en: Preferences…
hr: Osobitosti...

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: About…
hr: O programu...

en: Quit
hr: Zatvori

en: No Sensors
hr: Nema senzora

en: No active sensors
hr: Nema aktivnih senzora

en: Sensor
hr: Senzor

en: Icon
hr: Ikona

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: General
hr: Općenito

en: Start automatically on login
hr: Pokreni automatski prilikom prijave

en: Primary sensor display
hr: Glavni prikaz senzora

en: Value
hr: Vrijednost

en: Celsius (°C)
hr: Celzij (°C)

en: Sensor Alarm
hr: Senzor alarma

en:  Sensor Properties
hr:  Svojstva senzora

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Below
hr: Ispod

en: Above
hr: Iznad

en: Low value
hr: Niža vrijednost

en: High value
hr: Viša vrijednost

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading temperature value for GPU %d
hr: Greška  čitanja vrijednosti temp. za GPU %d

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading fanspeed value for GPU %d
hr: Greška  čitanja brzine ventilatora. za GPU %d

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Fan
hr: Ventilator

note: first placeholder is sensor name, * second is error message
en: Error getting sensor value for sensor %s: %s [%d]
hr: Greška dobivanja vrijednosti senzora za senzor %s: %s [%d]

note: first placeholder is * sensor name
en: Error getting sensor value for sensor %s
hr: Greška dobivanja vrijednosti senzora za senzor %s

en: Error reading new SMART data for sensor %s
hr: Greška čitanja novih SMART podataka za senzor %s

en: Error refreshing SMART data for sensor %s
hr: Greška osvježavanja SMART podataka za senzor %s
