indicator-sensors - en to it translation catalogue (39 entries)

en: Primary sensor to display
it: Sensore primario da mostrare

en: The primary sensor to display in the indicator, identified by it’s path.
it: Il sensore primario da mostrare nell'indicatore, identificato dal suo percorso.

en: Display flags for the indicator
it: Visualizza i contrassegni per l'indicatore

en: The elements used to display the primary sensor within the indicator.
it: Elementi usati per mostrare il sensore primario all'interno dell'indicator.

en: Enabled sensors
it: Sensori abilitati

en: The list of enabled sensors to monitor, each identified by it’s path.
it: Lista dei sensori abilitati da monitorare, ognuno identificato dal suo percorso.

en: Temperature scale
it: Scala termica

en: The temperature scale to display temperature sensor values.
it: Scala termica usata per mostrare i valori dei sensori.

en: An indicator for Unity which displays hardware sensor readings
it: Un indicator per Unity che mostra i valori dei sensori hardware

en: Preferences…
it: Preferenze…

en: Preferences
it: Preferenze

en: About…
it: Informazioni...

en: Quit
it: Esci

en: No Sensors
it: Nessun sensore presente

en: No active sensors
it: Nessun sensore attivo

en: Sensor
it: Sensore

en: Icon
it: Icona

en: Label
it: Etichetta

en: Enabled
it: Attivo

en: General
it: Generale

en: Start automatically on login
it: Avvia automaticamente all'accesso

en: Primary sensor display
it: Del sensore primario visualizza

en: Value
it: Valore

en: Sensor Alarm
it: Allarme del sensore

en:  Sensor Properties
it:  Proprietà del sensore

en: Alarm
it: Avviso

en: Disabled
it: Disattivato

en: Below
it: Inferiore

en: Above
it: Superiore

en: Low value
it: Valore basso

en: High value
it: Valore alto

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading temperature value for GPU %d
it: Errore nella lettura della temperatura per la GPU %d

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading fanspeed value for GPU %d
it: Errore nella lettura della velocità della ventola per la GPU %d

en: Temperature
it: Temperatura

en: Fan
it: Ventola

note: first placeholder is sensor name, * second is error message
en: Error getting sensor value for sensor %s: %s [%d]
it: Impossibile ottenere il valore per il sensore %s: %s [%d]

note: first placeholder is * sensor name
en: Error getting sensor value for sensor %s
it: Impossibile ottenere il valore per il sensore %s

en: Error reading new SMART data for sensor %s
it: Errore nella lettura dei dati SMART per il sensore %s

en: Error refreshing SMART data for sensor %s
it: Errore nell'aggiornare di dati SMART per il sensore %s
