indicator-sensors - en to nl translation catalogue (45 entries)

en: Primary sensor to display
nl: Hoofdsensor om weer te geven

en: The primary sensor to display in the indicator, identified by it’s path.
nl: De hoofdsensor om weer te geven in de indicator, geïdentificeerd door zijn pad.

en: Display flags for the indicator
nl: Toon vlaggen voor de indicator

en: The elements used to display the primary sensor within the indicator.
nl: De elementen gebruikt om de hoofdsensor weer te geven in de indicator.

en: Enabled sensors
nl: Ingeschakelde sensoren

en: The list of enabled sensors to monitor, each identified by it’s path.
nl: De lijst van geschikte sensoren om te controleren, elk geïdentificeerd door zijn pad.

en: Temperature scale
nl: Temperatuurschaal

en: The temperature scale to display temperature sensor values.
nl: De temperatuurschaal om temperatuursensorwaarden weer te geven.

en: Show indicator
nl: Laat indicator zien

en: Whether to show the indicator in the notification area.
nl: Laat de indicator zien in de notificatie

en: Hardware Sensors Indicator
nl: Hardwaresensorsindicator

en: An indicator for Unity which displays hardware sensor readings
nl: Een indicator voor Unity die hardwaresensorwaarden weergeeft

en: No Sensors Enabled For Monitoring
nl: Geen Sensoren Ingeschakeld Voor Monitoring

en: Sensors detected but none are enabled for monitoring. To enable monitoring of sensors open the Preferences window and select the sensors to monitor
nl: Sensoren gedetecteerd maar er zijn geen ingeschakeld voor monitoring. Open de instellingen om monitoring van sensoren in te schakelen

en: Indicator for GNOME / Unity showing hardware sensors.
nl: Indicator voor GNOME / Unity voor het weergeven van hardwaresensoren

en: Preferences…
nl: Voorkeuren…

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: About…
nl: Over...

en: About
nl: Over

en: Quit
nl: Afsluiten

en: No Sensors
nl: Geen sensoren

en: No active sensors
nl: Geen actieve sensoren

en: Icon
nl: Pictogram

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Hardware Sensors Indicator Preferences
nl: Hardwaresensoren Indicatie Instellingen

en: General
nl: Algemeen

en: Start automatically on login
nl: Automatisch starten bij het inloggen

en: Primary sensor display
nl: Hoordsensorscherm

en: Value
nl: Waarde

en: Sensor Alarm
nl: Sensoralarm

en:  Sensor Properties
nl:  Sensoreigenschappen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Below
nl: Onder

en: Above
nl: Boven

en: Low value
nl: Lage waarde

en: High value
nl: Hoge waarde

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading temperature value for GPU %d
nl: Error bij het lezen van temperatuur van GPU %d

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading fanspeed value for GPU %d
nl: Error bij het lezen van fansnelheid van GPU %d

en: Temperature
nl: Temperatuur

note: first placeholder is sensor name, * second is error message
en: Error getting sensor value for sensor %s: %s [%d]
nl: Error bij lezen van sensorwaarde van sensor %s: %s [%d]

en: No Sensors Detected
nl: Geen Sensoren Gedetecteerd

en: Try running the command 'sensors-detect' from the command-line and restarting %s
nl: Probeer het comando 'sensor-detect' uit te voeren vanuit een terminalvenster en %s te herstarten

note: first placeholder is * sensor name
en: Error getting sensor value for sensor %s
nl: Error bij lezen van sensorwaarde van sensor %s

en: Error reading new SMART data for sensor %s
nl: Error bij lezen van nieuw SMART-data van sensor %s

en: Error refreshing SMART data for sensor %s
nl: Error bij herladen van SMART-data van sensor %s
