indicator-sensors - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Primary sensor to display
ru: Первичный датчик для отображения

en: Enabled sensors
ru: Активные датчики

en: Temperature scale
ru: Температурная шкала

en: The temperature scale to display temperature sensor values.
ru: Температурная шкала измерения показаний датчиков

en: Show indicator
ru: Показать индикатор

en: Hardware Sensors Indicator
ru: Индикатор аппаратных датчиков

en: An indicator for Unity which displays hardware sensor readings
ru: Индикатор показаний аппаратных датчиков для Unity

en: No Sensors Enabled For Monitoring
ru: Наблюдение за датчиками отключено

en: Sensors detected but none are enabled for monitoring. To enable monitoring of sensors open the Preferences window and select the sensors to monitor
ru: Датчики обнаружены, но наблюдение ни за одним не включено. Чтобы включить наблюдение, откройте окно «Параметры» и отметьте необходимые датчики

en: Indicator for GNOME / Unity showing hardware sensors.
ru: Индикатор аппаратных датчиков для GNOME / Unity.

en:  RPM
ru:  об./мин.

en: Preferences…
ru: Параметры...

en: Preferences
ru: Настройки

en: About…
ru: Сведения...

en: Quit
ru: Выход

en: No Sensors
ru: Нет датчиков

en: No active sensors
ru: Нет активных датчиков

en: Sensor
ru: Датчик

en: Icon
ru: Пиктограмма

en: Label
ru: Метка

en: Enabled
ru: Вкл.

en: Hardware Sensors Indicator Preferences
ru: Параметры индикатора датчиков оборудования

en: General
ru: Основное

en: Start automatically on login
ru: Запускать автоматически при входе в систему

en: Primary sensor display
ru: Вид первичного датчика

en: Value
ru: Значение

en: Celsius (°C)
ru: Цельсия

en: Fahrenheit (°F)
ru: Фаренгейта

en: Sensor Alarm
ru: Уровень тревоги

en:  Sensor Properties
ru:  Свойства Датчика

en: Alarm
ru: Тревога

en: Disabled
ru: Отключено

en: Below
ru: Ниже

en: Above
ru: Выше

en: Low value
ru: Нижнее значение

en: High value
ru: Верхнее значение

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading temperature value for GPU %d
ru: Ошибка при чтении значения температуры для ГПУ %d

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading fanspeed value for GPU %d
ru: Ошибка при чтении значения скорости вращения вентилятора для ГПУ %d

en: Temperature
ru: Температура

en: Fan
ru: Вентилятор

note: first placeholder is sensor name, * second is error message
en: Error getting sensor value for sensor %s: %s [%d]
ru: Ошибка получения значения датчика %s: %s [%d]

note: translators: V is the unit for Voltage, replace with appropriate unit
en: V
ru: В

en: No Sensors Detected
ru: Датчики не обнаружены

en: Try running the command 'sensors-detect' from the command-line and restarting %s
ru: Попробуйте выполнить команду 'sensors-detect' из командной строки и перезапустить %s

note: first placeholder is * sensor name
en: Error getting sensor value for sensor %s
ru: Ошибка получения значения датчика %s

en: Error reading new SMART data for sensor %s
ru: Ошибка чтения данных SMART датчика %s

en: Error refreshing SMART data for sensor %s
ru: Ошибка обновления данных SMART датчика %s
