indicator-sensors - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Primary sensor to display
tr: Gösterilecek birincil algılayıcı

en: The primary sensor to display in the indicator, identified by it’s path.
tr: Göstergede görüntülenecek birincil algılayıcı; kendi yoluyla tanımlanır.

en: The elements used to display the primary sensor within the indicator.
tr: Göstergedeki birincil algılayıcıyı görüntülemekte kullanılan ögeler.

en: Enabled sensors
tr: Etkin algılayıcılar

en: The list of enabled sensors to monitor, each identified by it’s path.
tr: Görüntülenecek etkin algılayıcıların listesi; her biri kendi yoluyla tanımlanır.

en: Temperature scale
tr: Sıcaklık ölçeği

en: The temperature scale to display temperature sensor values.
tr: Sıcaklık algılayıcı değerlerini görüntülemek için sıcaklık ölçeği.

en: Hardware Sensors Indicator
tr: Donanım Algılayıcı Göstergesi

en: An indicator for Unity which displays hardware sensor readings
tr: Unity için donanım algılayıcı okumalarını bildiren bir gösterge

en: Preferences…
tr: Tercihler...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: About…
tr: Hakkında...

en: Quit
tr: Çık

en: No Sensors
tr: Algılayıcı yok

en: No active sensors
tr: Etkin algılayıcı yok

en: Sensor
tr: Algılayıcı

en: Icon
tr: Simge

en: Label
tr: Etiket

en: Enabled
tr: Etkin

en: General
tr: Genel

en: Start automatically on login
tr: Başlangıçta otomatik olarak çalıştır

en: Primary sensor display
tr: Birincil algılayıcı görünümü

en: Value
tr: Değer

en: Sensor Alarm
tr: Algılayıcı Uyarıcısı

en:  Sensor Properties
tr:  Algılayıcı Özellikleri

en: Alarm
tr: Uyarıcı

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Below
tr: Alt sınır

en: Above
tr: Üst sınır

en: Low value
tr: Düşük değer

en: High value
tr: Yüksek değer

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading temperature value for GPU %d
tr: %d ekran kartının sıcaklık değerinin okunmasında hatâ

note: first placeholder is sensor name
en: Error reading fanspeed value for GPU %d
tr: %d ekran kartının fan hızı değerinin okunmasında hatâ

en: Temperature
tr: Sıcaklık

note: first placeholder is sensor name, * second is error message
en: Error getting sensor value for sensor %s: %s [%d]
tr: %s algılayısı değerinin algılanmasında hatâ: %s [%d]

note: first placeholder is * sensor name
en: Error getting sensor value for sensor %s
tr: %s algılayısının değerinin algılasınmasında hatâ

en: Error reading new SMART data for sensor %s
tr: %s algılayıcısının SMART verisinin okunmasında hatâ

en: Error refreshing SMART data for sensor %s
tr: %s algılayıcısının SMART verisinin yenilenmesinde hatâ
