input-pad HEAD - en to fr translation catalogue (318 entries)

en: Symbols
fr: Symboles

en: Currency
fr: Monnaie

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Dingbats
fr: Casseaux

note: Translators: Superscripts and Subscripts
en: Super and Sub
fr: Exposants et indices

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Double Struck
fr: Double barré

en: All
fr: Tous

en: Numbers
fr: Nombres

en: Roman
fr: Romain

en: Enclosed
fr: Cerclés

en: Technical
fr: Technique

en: Unit
fr: Unité

en: Mathematical
fr: Mathématiques

en: Controls
fr: Contrôles

en: Graphics
fr: Graphiques

en: Arrow
fr: Flèche

en: Box Drawing
fr: Dessiner des boîtes

en: Block
fr: Bloc

en: Geometric
fr: Géométriques

en: Punctuations
fr: Ponctuations

en: General
fr: Généraux

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJK

en: Small Form
fr: Petite forme

en: Command
fr: Commande

en: Normal Date
fr: Date normale

en: Date and Time
fr: Date et temps

en: ChangeLog date
fr: Date du journal de modification

en: USA English date
fr: Date anglaise USA

en: UK English date
fr: Date anglaise UK

en: ISO 8601 date
fr: Date ISO 8601

en: Era
fr: Ère

en: Century Year
fr: Émoticones

en: Normal Time
fr: Temps normal

en: English Time
fr: Temps anglais

en: Month
fr: Mois

en: English Month
fr: Mois anglais

en: Short Month
fr: Mois court

en: English Short Month
fr: Court mois anglais

en: Weekday
fr: Jour de la semaine

en: English Weekday
fr: Jour de la semaine anglais

en: Short Weekday
fr: Jour de la semaine court

en: English Short Weekday
fr: Court jour de la semaine anglais

en: Gothic
fr: Gothique

en: Input Pad
fr: Aire de saisie

note: "IPA" stands for "International Phonetic Alphabet"
en: IPA (Obsolete)
fr: API (Obsolète)

en: Open back unrounded vowel
fr: Voyelle ouverte postérieure non arrondie

en: Palatalized voiced bilabial plosive
fr: Plosive bilabiale voisée palatalisée

en: Alveolar click
fr: Clic alvéolaire

en: Palatalized voiced alveolar plosive
fr: Plosive alvéolaire voisée palatalisée

en: Voiced alveolar affricate
fr: Consonne affriquée alvéolaire voisée

en: Voiced alveopalatal affricate
fr: Consonne fricative alvéopalatalisée voisée

en: Voiced palato-alveolar affricate
fr: Consonne affriquée palato-alvéolaire voisée

en: Dental click
fr: Cyrillique étendu-B

note: "IPA" stands for "International Phonetic Alphabet"
en: IPA (Unofficial)
fr: API (non officiel)

en: Alveolar flap
fr: Consonne battue alvéolaire voisée

en: Voiceless palatal lateral fricative
fr: Consonne fricative latérale palatale sourde

note: "IPA" stands for "International Phonetic Alphabet"
en: IPA
fr: API

en: Open back rounded vowel
fr: Voyelle ouverte postérieure arrondie

en: Mid-central vowel
fr: Voyelle moyenne centrale

en: Voiceless pharyngeal fricative
fr: Hangeul Jamo

en: Voiceless velar plosive
fr: Consonne occlusive vélaire sourde

en: Alveolar lateral approximant
fr: Consonne spirante latérale alvéolaire voisée

en: Voiceless alveolar lateral fricative
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Voiced alveolar lateral fricative
fr: Consonne fricative latérale alvéolaire voisée

en: Alveolar lateral flap
fr: Consonne battue latérale alvéolaire voisée

en: Alveolar approximant
fr: Consonne spirante alvéolaire voisée

en: Voiceless velar fricative
fr: Consonne fricative vélaire sourde

en: Japanese
fr: Japonais

en: Radicals
fr: Radicaux

en: CJK Radicals Supplement
fr: Radicaux suppléments CJC

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Function Key
fr: Touche de fonction

en: Key Pad
fr: Clavier numérique

en: Latin-1 Supplement
fr: Supplément Latin-1

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu-A

en: Old and Middle English
fr: Ancien et moyen anglais

en: Runes (Unicode Block)
fr: Runes (bloc Unicode)

en: Shavian
fr: Shavien

en: Chat
fr: Bavarder

en: Star
fr: Étoile

en: Moon
fr: Lune

en: Drink
fr: Boisson

en: Beer
fr: Bière

en: Present
fr: Cadeau

en: Cake
fr: Gâteau

en: Musical Note
fr: Note musicale

en: Cat
fr: Chat

en: Monkey
fr: Singe

en: Dog
fr: Chien

en: Bear
fr: Ours

en: Tongue
fr: Langue

en: Boy
fr: Garçon

en: Girl
fr: Fille

en: Kiss
fr: Embrasser

en: Mail
fr: Message

en: Smile
fr: Sourire

en: Neutral
fr: Neutres

en: Confused
fr: Confus

en: Angry
fr: Fâché

en: Smileys
fr: Émoticones

en: Smile Big
fr: Grand sourire

en: Sad
fr: Triste

en: Wink
fr: Cligner

en: Shock
fr: Choc

en: Kiss | Secret
fr: Embrasser | Secret

en: Embarrassed
fr: Embarrassé

en: Crying
fr: Pleurs

en: Thinking
fr: Réfléchir

en: Don't Know
fr: Ne pas savoir

en: Party
fr: Fête

en: Yawn
fr: Bâiller

en: Bunny
fr: Lapin

en: Sick
fr: Malade

en: Devil
fr: Diable

en: Angel
fr: Ange

en: Love
fr: Aimer

en: Clock
fr: Montre

en: Coffee
fr: Café

en: Phone
fr: Téléphone

en: Hug Left
fr: Câlin gauche

en: Hug Right
fr: Câlin droit

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Shut Mouth
fr: Fermer la bouche

en: Money Mouth
fr: Bouche d'argent

en: Foot in Mouth
fr: Pied dans la bouche

en: Shout
fr: Crier

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Japanese)
fr: Émoticones (japonais)

en: Smoking
fr: Fumer

en: Sorry
fr: Désolé

en: Hug
fr: Câlin

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Japanese 2ch)
fr: Émoticones (japonais 2ch)

en: Hey
fr: Hé

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Chinese)
fr: Émoticones (chinois)

en: Crow
fr: Corneille

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%82%BF%E3%83%BC%E3%83%8D%E3%83%83%E3%83%88%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%82%B0
en: Acronym
fr: Acronyme

en: Acronym (Computer)
fr: Acronyme (ordinateur)

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%82%BF%E3%83%BC%E3%83%8D%E3%83%83%E3%83%88%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%82%B0
en: Acronym (Japanese)
fr: Acronyme (japonais)

en: Do not want to read between lines (Aete Kuuki Wo Yomanai)
fr: Vous pas vouloir lire entre les lignes (Aete Kuuki Wo Yomanai)

en: Can't get together (Guda Guda)
fr: Ne pas pouvoir se réunir (Guda Guda)

en: Say whatever one feels (Iitaidake)
fr: Dire ce que l'on ressent (Iitaidake)

en: Excited (Kitakore)
fr: Excité (Kitakore)

en: Detail (Kuwashiku)
fr: Détail (Kuwashiku)

en: Cannot read between lines (Kuuki Ga Yomenai)
fr: Impossible de lire entre les lignes (Kuuki Ga Yomenai)

en: Excited (Waku Waku Teka Teka)
fr: Excité (Waku Waku Teka Teka)

en: Laugh
fr: Rire

en: Bye
fr: Au revoir

en: Laugh (Warau)
fr: Rire (Warau)

en: Char References
fr: Références Char

en: Chinese
fr: Chinois

en: _File
fr: _Fichier

en: _Close
fr: _Fermer

en: Close the program
fr: Fermer le programme

en: _Code Point
fr: Point de _code

en: _Show Pad
fr: Afficher le _pad

en: Show _All Characters
fr: _Afficher tous les caractères

en: Show _Custom Characters
fr: Afficher des _caractères personnalisés

en: Show _Nothing
fr: _Ne rien afficher

en: Show _Keyboard Layout
fr: Afficher la disposition des touches du _clavier

en: _Help
fr: _Aide

en: _Troubleshoot
fr: _Résoudre les problèmes

en: Code Point Dialog
fr: Boîte de dialogue de point de code

en: You can choose encoding type
fr: Vous pouvez choisir le type d'encodage

en: Current Encoding
fr: Encodage actuel

en: Copy Buffer
fr: Mémoire tampon de copie

en: Set number case to hexadecimal
fr: Définir la base des nombres à hexadécimal

en: Set number case to decimal
fr: Définir la base des nombres à décimal

en: Set number case to octal
fr: Définir la base des nombres à octal

en: Set number case to binary
fr: Définir la base des nombres à binaire

en: Code Point:
fr: Point de code :

en: Character:
fr: Caractère :

en: _Send
fr: _Envoyer

en: Input Pad Troubleshoot
fr: Dépannage de Input Pad

en: 
    This application can be run either as a stand-alone program or under an input method application.
    If you wish to send multi-byte characters, this application needs to be run under an input method application.
    If you wish to send characters to X11 applications, those applications needs to allow send events. e.g.
    % xterm -xrm "XTerm*allowSendEvents: true"
    
    You also can copy pad files from /usr/share/input-pad/pad to $HOME/.config/pad to customize those in "Custom Character" pane.
fr: 
    Cette application peut être exécutée en tant que programme autonome ou en application d'une demande de méthode de saisie.
    Si vous souhaitez envoyer des caractères multi-octets, cette application doit être exécutée en application d'une méthode de saisie.
    
    Si vous souhaitez envoyer des caractères à des applications X11, ces applications doivent permettre l'envoi d'événements. Par exemple :
    % xterm -xrm "XTerm*allowSendEvents: true"
    
    Vous pouvez également copier des fichiers tampons à partir de /usr/share/input-pad/pad à $HOME/.config/pad afin de les personnaliser dans le volet « Caractères personnalisés ».

en: Configure Keyboard Layouts
fr: Configurer la disposition des touches du clavier

en: A_vailable layouts:
fr: Dispositions _disponibles:

en: _Layouts shown in the list:
fr: Dispositions figurant dans la _liste:

en: Configure Keyboard Options
fr: Configurer les options du clavier

en: _Use the default keyboard option
fr: _Utiliser l'option par défaut du clavier

en: Use the defualt XKB option
fr: Utiliser l'option XKB par défaut

en: <b>Keyboard Option</b>
fr: <b>Options du clavier</b>

en: The input pad is a tool to send a character on button.
fr: Le pad de saisie est un outil pour envoyer un caractère sur un bouton.

en: Use libeek to draw keyboard
fr: Utilisez libeek de dessiner le clavier

en: eekboard layout
fr: Disposition eekboard

en: eekboard Options
fr: Options d'eekboard

en: Show eekboard Options
fr: Afficher les options d'eekboard

en: Basic Latin
fr: Latin de base

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu-B

en: IPA Extensions
fr: Extensions à l'API

en: Spacing Modifier Letters
fr: Diacritiques sans chasse combinés avec une espace

en: Combining Diacritical Marks
fr: Marques diacritiques combinantes

en: Greek and Coptic
fr: Grec et copte

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Supplement
fr: Supplément cyrillique

en: Armenian
fr: Arménien

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Arabic Supplement
fr: Supplément arabe

en: Samaritan
fr: Samaritain

en: Kannada
fr: _Ne rien afficher

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Hangul Jamo
fr: Hangeul Jamo

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic Supplement
fr: Supplément éthiopien

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Syllabaire autochtone canadien unifié

en: Runic
fr: Runique

en: Mongolian
fr: Anciens symboles

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fr: Syllabaires canadiens autochtones unifiés étendus

en: Limbu
fr: Choc

en: New Tai Lue
fr: Nouveau Tai Lue

en: Khmer Symbols
fr: Symboles khmers

en: Buginese
fr: Bugis

en: Balinese
fr: Balinais

en: Sundanese
fr: Sundanais

en: Vedic Extensions
fr: Extensions védiques

en: Phonetic Extensions
fr: Extensions phonétiques

en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Extensions phonétiques suppléments

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément marques diacritiques combinantes

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposants et indices

en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Marques diacritiques combinantes pour symboles

en: Letterlike Symbols
fr: Symboles Letterlike

en: Number Forms
fr: Formes numérales

en: Arrows
fr: Flèches

en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Miscellaneous Technical
fr: Divers techniques

en: Control Pictures
fr: Contrôler des photos

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

en: Enclosed Alphanumerics
fr: Alphanumériques cerclés

en: Block Elements
fr: Éléments blocs

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Divers symboles mathématiques-A

en: Supplemental Arrows-A
fr: Flèches-A supplémentaires

en: Braille Patterns
fr: Motifs en braille

en: Supplemental Arrows-B
fr: Flèches-B supplémentaires

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fr: Symboles mathématiques-B divers

en: Supplemental Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fr: Symboles et flèches divers

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu-C

en: Coptic
fr: Copte

en: Georgian Supplement
fr: Supplément géorgien

en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

en: Cyrillic Extended-A
fr: Cyrillique étendu-A

en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

en: Kangxi Radicals
fr: Radicaux Kangxi

en: Ideographic Description Characters
fr: Caractères de description idéographique

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Compatibilité Hangeul Jamo

en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Extensions Katakana phonétiques

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC cerclés

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Idéographes unifiés CJC Extension A

en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Symboles hexagrammes Yì Jīng

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéographes unifiés CJC

en: Yi Syllables
fr: Syllables Yi

en: Yi Radicals
fr: Radicaux Yi

en: Cyrillic Extended-B
fr: Cyrillique étendu-B

en: Bamum
fr: Bamoun

en: Latin Extended-D
fr: Latin étendu-D

en: Syloti Nagri
fr: Afficher les options d'eekboard

en: Devanagari Extended
fr: Devanagari étendu

en: Hangul Jamo Extended-A
fr: Hangeul Jamo étendu-A

en: Javanese
fr: Javanais

en: Myanmar Extended-A
fr: Myanmar étendu-A

en: Hangul Syllables
fr: Syllabes hangeul

en: Hangul Jamo Extended-B
fr: Hangeul Jamo étendu-B

en: High Surrogates
fr: Substituts hauts

en: Low Surrogates
fr: Substituts bas

en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéographes de compatibilité CJC

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Aegean Numbers
fr: Gurmukhi

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres grecs anciens

en: Ancient Symbols
fr: Anciens symboles

en: Lycian
fr: Lycien

en: Old Italic
fr: Vieux italique

en: Ugaritic
fr: Ugaritique

en: Old Persian
fr: Vieux-perse

en: Phoenician
fr: Chat

en: Kharoshthi
fr: Extensions Katakana phonétiques

en: Old South Arabian
fr: Vieux Arabe du Sud

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: Musical Symbols
fr: Symboles musicaux

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale grecque ancienne

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles Tai Xuan Jing

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: Mahjong Tiles
fr: Tuiles de mahjong

en: Domino Tiles
fr: Dominos

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
fr: Supplément alphanumérique cerclé

en: Enclosed Ideographic Supplement
fr: Supplément idéographique cerclé

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Idéographes unifiés CJC Extension B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
fr: Idéographes unifiés CJC Extension C

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Display version
fr: Afficher la version

note: Translators: the word 'KBDUI' is not translated.
en: Use KBDUI to draw keyboard
fr: Utiliser KBDUI pour dessiner le clavier

note: Translators: the word 'TYPE' is not translated.
en: Use TYPE of char table. The available TYPE=0, 1, 2
fr: Utiliser TYPE de table de caractères. Disponibles TYPE=0, 1, 2

note: Translators: the word 'TYPE' is not translated.
en: Use TYPE of keyboard layout. The available TYPE=0, 1
fr: Utiliser TYPE de disposition clavier. Disponibles TYPE=0, 1

en: Use XTEST module to send key events
fr: Utiliser le module XTEST pour envoyer les événements de touches

en: Use XSendEvent to send key events
fr: Utiliser XSendEvent pour envoyer les événements de touches

en: Fold layout
fr: Plier la disposition

en: Extend layout
fr: Étendre la disposition

en: Layout
fr: Disposition

en: _Layout:
fr: _Disposition:

en: _Configure Layouts
fr: _Configurer les dispositions

note: No longer used in gtk 2.20 gchar *license1, *license2, *license3; license1 = _("" "This library is free software; you can redistribute it and/or " "modify it under the terms of the GNU Lesser General Public " "License as published by the Free Software Foundation; either " "version 2 of the License, 
en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, visit %s
fr: Ce programme est livré avec ABSOLUMENT AUCUNE GARANTIE; pour plus de détails, visitez le site %s

en: Group
fr: Groupe

en: Subgroup
fr: Sous-groupe
