input-pad HEAD - en to ja translation catalogue (399 entries)

en: Alphabets
ja: アルファベット

en: Symbols
ja: 記号

en: Currency
ja: 通貨

en: Letterlike
ja: 字様記号

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Dingbats
ja: 装飾記号

note: Translators: Superscripts and Subscripts
en: Super and Sub
ja: 上付き・下付き

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Script
ja: 手書き

en: Double Struck
ja: 黒板文字

en: All
ja: すべて

en: Numbers
ja: 数字

en: Roman
ja: ローマ数字

en: Enclosed
ja: 囲み文字

en: Fraction
ja: 分数

en: Technical
ja: 技術用記号

en: Unit
ja: 単位

en: Mathematical
ja: 数学演算子

en: Controls
ja: 制御記号

en: Graphics
ja: 図形

en: Arrow
ja: 矢印

en: Box Drawing
ja: 罫線素片

en: Block
ja: ブロック

en: Geometric
ja: 幾何学模様

en: Braille
ja: 点字

en: Punctuations
ja: 句読点

en: General
ja: 一般

en: CJK Compatibility
ja: CJK 互換文字

en: Small Form
ja: 小字形

en: Command
ja: コマンド

en: Date
ja: 日付

en: Normal Date
ja: 通常の日付

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: ChangeLog date
ja: ChangeLog 日付

en: USA English date
ja: USA 英語の日付

en: UK English date
ja: UK 英語の日付

en: ISO 8601 date
ja: ISO 8601 日付

en: Era
ja: 和暦

en: Century Year
ja: 西暦

en: Normal Time
ja: 通常の時間

en: English Time
ja: 英語の時間

en: Month
ja: 月

en: English Month
ja: 英語の月

en: Short Month
ja: 短い月

en: English Short Month
ja: 英語の短い月

en: Weekday
ja: 曜日

en: English Weekday
ja: 英語の曜日

en: Short Weekday
ja: 短い曜日

en: English Short Weekday
ja: 英語の短い曜日

en: Gothic
ja: ゴート文字

en: Input Pad
ja: インプットパッド

en: Japanese
ja: 日本語

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Radicals
ja: 部首

en: CJK Radicals Supplement
ja: CJK 部首補足

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Function Key
ja: 機能キー

en: Key Pad
ja: キーパッド

en: Latin-1 Supplement
ja: ラテン文字-1 補足

en: Latin Extended-A
ja: ラテン文字拡張-A

en: Old and Middle English
ja: 古代と中期の英語

en: Runes (Unicode Block)
ja: ルーン文字 (Unicode ブロック)

en: Runes (Elder Fuþark)
ja: ルーン文字 (古代のフザルク)

en: Runes (Younger Fuþark)
ja: ルーン文字 (更新されたフザルク)

en: Runes (Fuþorc)
ja: ルーン文字 (フゾルク)

en: Shavian
ja: ショウ文字

en: Chat
ja: チャット

en: Emoji
ja: 絵文字

en: Star
ja: 星

en: Moon
ja: 月

en: Drink
ja: 飲む

en: Beer
ja: ビール

en: Present
ja: プレゼント

en: Cake
ja: ケーキ

en: Musical Note
ja: 音符

en: Cat
ja: 猫

en: Monkey
ja: 猿

en: Dog
ja: 犬

en: Bear
ja: 熊

en: Tongue
ja: 舌

en: Boy
ja: 少年

en: Girl
ja: 少女

en: Kiss
ja: キス

en: Mail
ja: メール

en: Smile
ja: スマイル

en: Neutral
ja: 中立

en: Confused
ja: 混乱する

en: Angry
ja: 怒る

en: Smileys
ja: 顔文字

en: Smile Big
ja: 大きなスマイル

en: Sad
ja: 悲しい

en: Wink
ja: ウインク

en: Shock
ja: ショック

en: Kiss | Secret
ja: キス | 秘密

en: Glasses Cool | Eyeroll
ja: サングラス | 目をむく

en: Glasses Cool
ja: サングラス

en: Embarrassed
ja: あせる

en: Crying
ja: 泣き顔

en: Thinking
ja: 考え中

en: Don't Know
ja: 分かりません

en: Party
ja: パーティ

en: Yawn
ja: あくび

en: Bunny
ja: うさぎ

en: Sick
ja: 病気

en: Devil
ja: 悪魔

en: Angel
ja: 天使

en: Love
ja: ラブ

en: Love Over
ja: ラブオーバー

en: Film
ja: フィルム

en: Clock
ja: 時計

en: Coffee
ja: コーヒー

en: Phone
ja: 電話

en: Hug Left
ja: ハグ左

en: Hug Right
ja: ハグ右

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Shut Mouth
ja: 口をつぐむ

en: Money Mouth
ja: 金の口

en: Foot in Mouth
ja: 失言

en: Shout
ja: 叫ぶ

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Japanese)
ja: 顔文字 (日本語)

en: Smoking
ja: タバコを吸う

en: Sorry
ja: ごめんなさい

en: Hug
ja: ハグ

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Japanese 2ch)
ja: 顔文字 (日本語 2ch)

en: Hey
ja: おーい

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E9%A1%94%E6%96%87%E5%AD%97
en: Smileys (Chinese)
ja: 顔文字 (中国語)

en: Crow
ja: カラス

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%82%BF%E3%83%BC%E3%83%8D%E3%83%83%E3%83%88%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%82%B0
en: Acronym
ja: 略語

en: Acronym (Computer)
ja: 略語 (コンピューター)

note: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%82%BF%E3%83%BC%E3%83%8D%E3%83%83%E3%83%88%E3%82%B9%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%82%B0
en: Acronym (Japanese)
ja: 略語 (日本語)

en: Do not want to read between lines (Aete Kuuki Wo Yomanai)
ja: 敢えて空気を読まない

en: Can't get together (Guda Guda)
ja: まとまらない (Guda Guda)

en: Say whatever one feels (Iitaidake)
ja: 言いたいだけ

en: Excited (Kitakore)
ja: 興奮する (Kitakore)

en: Detail (Kuwashiku)
ja: 詳しく

en: Cannot read between lines (Kuuki Ga Yomenai)
ja: 空気が読めない (Kuuki Ga Yomenai)

en: Omission (Shouryaku)
ja: 省略 (Shouryaku)

en: Excited (Waku Waku Teka Teka)
ja: 興奮する (Waku Waku Teka Teka)

en: Laugh
ja: 笑う

en: Dude (Oi!)
ja: つっこみ (Oi!)

en: Good job (Otsukare)
ja: お疲れ様 (Otsukare)

en: Want (Kure, E.g. pics クレメンス)
ja: 欲しがる (くれ、例: 画像クレメンス)

en: ASCII art of a hand (✊, E.g. つAttention)
ja: 手のアスキーアート (✊, 例: つ注目)

en: In The Meantime (Toriaezu, Maa)
ja: さしあたって (とりあえず、まあ)

en: Self-confidence (Aniki, E.g. tennis ニキ)
ja: 自信 (アニキ、例: テニスニキ)

en: Bye
ja: さよなら

en: Want (Hattekure, E.g. pics ハラデイ)
ja: 欲しがる (貼ってくれ、例: 画像ハラデイ)

en: Exist as microparticles (Biryushi Level De Sonzaisuru)
ja: 微粒子レベルで存在する

en: False Start (Flying Get)
ja: フライングゲット (Flying Get)

en: Fulfilling Life (Real life is Zyujitsu)
ja: 充実した生活 (Real life is Zyujitsu)

en: Laugh (Warau)
ja: 笑う (Warau)

en: He (Yatsu &lt;- Yashi)
ja: 彼 (Yatsu &lt;- Yashi)

en: Char References
ja: 文字参照

en: Chinese
ja: 中国語

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the program
ja: プログラムを閉じる

en: _Pad
ja: パッド(_P)

en: _Code Point
ja: コードポイント(_C)

en: _Show Pad
ja: パッドを表示する(_S)

en: Show _All Characters
ja: すべての文字を表示する(_A)

en: Show _Custom Characters
ja: カスタム文字を表示する(_C)

en: Show _Nothing
ja: なにも表示しない(_N)

en: Show _Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウトを表示する(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Troubleshoot
ja: トラブルシュート(_T)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Code Point Dialog
ja: コードポイントダイアログ

en: You can choose encoding type
ja: エンコーディングタイプを選択可能です

en: Current Encoding
ja: 現在のエンコーディング

en: Copy Buffer
ja: バッファをコピー

en: Base 16
    Hex
ja: 16 進数
    Hex

en: Set number case to hexadecimal
ja: 16 進数に設定します

en: Base 10
    Dec
ja: 10 進数
    Dec

en: Set number case to decimal
ja: 10 進数に設定します

en: Base 8
    Oct
ja: 8 進数
    Oct

en: Set number case to octal
ja: 8 進数に設定します

en: Base 2
    Bin
ja: 2 進数
    Bin

en: Set number case to binary
ja: 2 進数に設定します

en: Code Point:
ja: コードポイント:

en: Character:
ja: 文字:

en: _Send
ja: 送信する(_S)

en: Input Pad Troubleshoot
ja: インプットパッドトラブルシュート

en: 
    This application can be run either as a stand-alone program or under an input method application.
    If you wish to send multi-byte characters, this application needs to be run under an input method application.
    If you wish to send characters to X11 applications, those applications needs to allow send events. e.g.
    % xterm -xrm "XTerm*allowSendEvents: true"
    
    You also can copy pad files from /usr/share/input-pad/pad to $HOME/.config/pad to customize those in "Custom Character" pane.
ja: 
    このアプリケーションは、スタンドアロンプログラムとして、もしくは IM アプリケーションの元で実行可能です。
    マルチバイト文字を送る場合、このアプリケーションを IM アプリケーションの元で実行する必要があります。
    X11 アプリケーションに文字を送る場合、送信イベントを許可する必要があります。例:
    % xterm -xrm "XTerm*allowSendEvents: true"
    
    "カスタム文字" ペインにおけるパッドファイルをカスタマイズするために /usr/share/input-pad/pad から $HOME/.config/pad にパッドファイルをコピーすることが可能です。

en: Configure Keyboard Layouts
ja: キーボードレイアウトを構成する

en: A_vailable layouts:
ja: 利用可能なレイアウト(_V):

en: _Layouts shown in the list:
ja: リストに表示されるレイアウト(_L):

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: Configure Keyboard Options
ja: キーボードオプションを構成する

en: _Use the default keyboard option
ja: デフォルトのキーボードオプションを使用する(_U)

en: Use the defualt XKB option
ja: デフォルトの XKB オプションを使用する

en: <b>Keyboard Option</b>
ja: <b>キーボードオプション</b>

en: The input pad is a tool to send a character on button.
ja: インプットパッドはボタン上の文字を送るツールです。

en: Use libeek to draw keyboard
ja: キーボードを描画するために libeek を使用する

en: eekboard layout
ja: eekboard レイアウト

en: eekboard Options
ja: eekboard オプション

en: Show eekboard Options
ja: eekboard オプションを表示する

en: Basic Latin
ja: 基本ラテン文字

en: Latin Extended-B
ja: ラテン文字拡張-B

en: IPA Extensions
ja: IPA 拡張文字

en: Spacing Modifier Letters
ja: 空白変更文字

en: Combining Diacritical Marks
ja: 区別発音符の組み合わせ

en: Greek and Coptic
ja: ギリシア文字・コプト文字

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic Supplement
ja: キリル文字 追加

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Syriac
ja: シリア文字

en: Arabic Supplement
ja: アラビア文字 追加

en: Thaana
ja: ターナ文字

en: Samaritan
ja: サマリア文字

en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

en: Bengali
ja: ベンガル文字

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Gujarati
ja: グジャラト文字

en: Oriya
ja: オリヤ文字

en: Tamil
ja: タミル文字

en: Telugu
ja: テルグ文字

en: Kannada
ja: カンナダ文字

en: Malayalam
ja: マラヤラム文字

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Thai
ja: タイ文字

en: Lao
ja: ラオ文字

en: Tibetan
ja: チベット文字

en: Myanmar
ja: ミャンマー文字

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

en: Ethiopic Supplement
ja: エチオピア文字 追加

en: Cherokee
ja: チェロキー文字

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja: 統合カナダ先住民族音節文字

en: Ogham
ja: オガム文字

en: Runic
ja: ルーン文字

en: Tagalog
ja: タガログ文字

en: Hanunoo
ja: ハヌノ文字

en: Buhid
ja: ブーヒッド文字

en: Tagbanwa
ja: タグバンワ文字

en: Khmer
ja: クメール文字

en: Mongolian
ja: モンゴル文字

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ja: 統合カナダ先住民音節拡張

en: Limbu
ja: リンブ文字

en: Tai Le
ja: タイ・ル文字

en: New Tai Lue
ja: 新タイ・ルー文字

en: Khmer Symbols
ja: クメール文字 記号

en: Buginese
ja: ブギ文字

en: Tai Tham
ja: タイ・ラーンナー文字

en: Balinese
ja: バリ文字

en: Sundanese
ja: スンダ文字

en: Lepcha
ja: レプチャ文字

en: Ol Chiki
ja: サンターリー文字

en: Vedic Extensions
ja: ヴェーダ文字拡張

en: Phonetic Extensions
ja: 表音文字拡張

en: Phonetic Extensions Supplement
ja: 表音文字拡張 追加

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja: 記号用区別発音符 追加

en: Latin Extended Additional
ja: ラテン文字拡張 追加

en: Greek Extended
ja: ギリシア文字拡張

en: General Punctuation
ja: 一般的な句読点

en: Superscripts and Subscripts
ja: 上付き文字・下付き文字

en: Currency Symbols
ja: 通貨記号

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja: 記号用区別発音符の組み合わせ

en: Letterlike Symbols
ja: 字様記号

en: Number Forms
ja: 数字字形

en: Arrows
ja: 矢印

en: Mathematical Operators
ja: 数学演算子

en: Miscellaneous Technical
ja: その他の技術用記号

en: Control Pictures
ja: 制御記号

en: Optical Character Recognition
ja: 光学式文字認識記号

en: Enclosed Alphanumerics
ja: 囲み英数字

en: Block Elements
ja: ブロック要素

en: Geometric Shapes
ja: 幾何学模様

en: Miscellaneous Symbols
ja: その他の記号

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja: その他の数学記号-A

en: Supplemental Arrows-A
ja: 矢印補足-A

en: Braille Patterns
ja: ブライユ点字図形

en: Supplemental Arrows-B
ja: 矢印補足-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ja: その他の数学記号-B

en: Supplemental Mathematical Operators
ja: 数学演算子補足

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ja: その他の記号・矢印

en: Glagolitic
ja: グラゴール文字

en: Latin Extended-C
ja: ラテン文字拡張-C

en: Coptic
ja: コプト文字

en: Georgian Supplement
ja: グルジア文字 追加

en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

en: Ethiopic Extended
ja: エチオピア文字拡張

en: Cyrillic Extended-A
ja: キリル文字拡張-A

en: Supplemental Punctuation
ja: 追加句読点

en: Kangxi Radicals
ja: 康熈部首

en: Ideographic Description Characters
ja: 表意記述文字

en: CJK Symbols and Punctuation
ja: CJK 記号・句読点

en: Hangul Compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

en: Kanbun
ja: 漢文

en: Bopomofo Extended
ja: 中音字母拡張

en: CJK Strokes
ja: CJK 字画

en: Katakana Phonetic Extensions
ja: カタカナ表音拡張

en: Enclosed CJK Letters and Months
ja: 囲み CJK 文字・月

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja: CJK 表意文字拡張 A

en: Yijing Hexagram Symbols
ja: 易経八卦記号

en: CJK Unified Ideographs
ja: CJK 統一表意文字

en: Yi Syllables
ja: イ音節文字

en: Yi Radicals
ja: イ文字部首

en: Lisu
ja: リス文字

en: Vai
ja: ヴァイ文字

en: Cyrillic Extended-B
ja: キリル文字拡張-B

en: Bamum
ja: バムン文字

en: Modifier Tone Letters
ja: 声調記号

en: Latin Extended-D
ja: ラテン文字拡張-D

en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

en: Common Indic Number Forms
ja: 共通インド数字形

en: Phags-pa
ja: パスパ文字

en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

en: Devanagari Extended
ja: デーヴァナーガリー文字拡張

en: Kayah Li
ja: カヤー文字

en: Rejang
ja: ルジャン文字

en: Hangul Jamo Extended-A
ja: ハングル字母拡張-A

en: Javanese
ja: ジャワ文字

en: Cham
ja: チャム文字

en: Myanmar Extended-A
ja: ミャンマー文字拡張-A

en: Tai Viet
ja: タイ・ヴェト文字

en: Meetei Mayek
ja: マニプリ文字

en: Hangul Syllables
ja: ハングル音節文字

en: Hangul Jamo Extended-B
ja: ハングル字母拡張-B

en: High Surrogates
ja: 上位サロゲート

en: High Private Use Surrogates
ja: 上位私用サロゲート

en: Low Surrogates
ja: 下位サロゲート

en: Private Use Area
ja: 私用領域

en: CJK Compatibility Ideographs
ja: CJK 互換表意文字

en: Alphabetic Presentation Forms
ja: アルファベット表記字形

en: Arabic Presentation Forms-A
ja: アラビア文字表意字形-A

en: Variation Selectors
ja: バリエーション・セレクタ

en: Vertical Forms
ja: 縦書用句読点

en: Combining Half Marks
ja: 半マークの組み合わせ

en: CJK Compatibility Forms
ja: CJK 互換字形

en: Small Form Variants
ja: 小さい字形の変体

en: Arabic Presentation Forms-B
ja: アラビア文字表意字形-B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja: 半角・全角字形

en: Specials
ja: 特殊記号

en: Linear B Syllabary
ja: 線文字 B 音節文字

en: Linear B Ideograms
ja: 線文字 B 表意文字

en: Aegean Numbers
ja: エーゲ海文明数字

en: Ancient Greek Numbers
ja: 古代ギリシア数字

en: Ancient Symbols
ja: 古代記号

en: Phaistos Disc
ja: ファイストスの円盤の文字

en: Lycian
ja: リキア文字

en: Carian
ja: カリア文字

en: Old Italic
ja: オールド・イタリック

en: Ugaritic
ja: ウガリト文字

en: Old Persian
ja: 楔形文字

en: Deseret
ja: デゼレット文字

en: Osmanya
ja: オスマンヤ文字

en: Cypriot Syllabary
ja: キプロス音節文字

en: Imperial Aramaic
ja: アラム文字

en: Phoenician
ja: フェニキア文字

en: Lydian
ja: リディア文字

en: Kharoshthi
ja: カローシュティ文字

en: Old South Arabian
ja: 古典南アラビア文字

en: Avestan
ja: アヴェスター文字

en: Inscriptional Parthian
ja: 碑文パルティア文字

en: Inscriptional Pahlavi
ja: 碑文パフラヴィー文字

en: Old Turkic
ja: 古テュルク文字

en: Rumi Numeral Symbols
ja: ルーミー数字記号

en: Kaithi
ja: カイティ文字

en: Cuneiform
ja: くさび形文字

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ja: くさび形数値と句読点

en: Egyptian Hieroglyphs
ja: ヒエログリフ文字

en: Byzantine Musical Symbols
ja: ビザンチン音楽記号

en: Musical Symbols
ja: 音楽記号

en: Ancient Greek Musical Notation
ja: 古代ギリシア音楽記号

en: Tai Xuan Jing Symbols
ja: タイ・クァン・ジン記号

en: Counting Rod Numerals
ja: 算籌数字

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja: 数学用英数字記号

en: Mahjong Tiles
ja: 麻雀牌

en: Domino Tiles
ja: ドミノ牌

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ja: 囲み英数字補足

en: Enclosed Ideographic Supplement
ja: 囲みエチオピア文字補足

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja: CJK 統一表意文字拡張 B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
ja: CJK 表意文字拡張 C

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja: CJK 互換表意文字補足

en: Tags
ja: タグ記号

en: Variation Selectors Supplement
ja: バリエーション・セレクタ補足

en: Supplementary Private Use Area-A
ja: 補足私用領域-A

en: Supplementary Private Use Area-B
ja: 補足私用領域-B

en: Display version
ja: バージョンを表示する

note: Translators: the word 'KBDUI' is not translated.
en: Use KBDUI to draw keyboard
ja: キーボードを描画するために KBDUI を使用する

note: Translators: the word 'TYPE' is not translated.
en: Use TYPE of char table. The available TYPE=0, 1, 2
ja: 文字テーブルの TYPE を使用する。利用可能な TYPE=0, 1, 2

note: Translators: the word 'TYPE' is not translated.
en: Use TYPE of keyboard layout. The available TYPE=0, 1
ja: キーボードレイアウトの TYPE を使用する。利用可能な TYPE=0, 1

en: Use XTEST module to send key events
ja: キーイベントを送るために XTEST モジュールを使用する

en: Use XSendEvent to send key events
ja: キーイベントを送るために XSendEvent を使用する

en: Fold layout
ja: レイアウトを折りたたむ

en: Extend layout
ja: レイアウトを広げる

en: Layout
ja: レイアウト

en: _Layout:
ja: レイアウト(_L):

en: _Configure Layouts
ja: レイアウトを構成する(_C)

note: No longer used in gtk 2.20 gchar *license1, *license2, *license3; license1 = _("" "This library is free software; you can redistribute it and/or " "modify it under the terms of the GNU Lesser General Public " "License as published by the Free Software Foundation; either " "version 2 of the License, 
en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, visit %s
ja: このプログラムは完全に無保証で提供しています。詳細は、%s を見てください。

en: Group
ja: グループ

en: Subgroup
ja: サブグループ
