InVesalius3 - en to ar translation catalogue (78 entries)

en: Image size: %d x %d
ar: حجم الصورة: %d في %d

en: Spacing: %.2f
ar: المساحة: %.2f

en: Location: %.2f
ar: المكان: %.2f

en: %s %s
    Made in InVesalius
ar: %s %s
    صُنع في "InVesalius"

en: Image
ar: صورة

en: Bone
ar: عظمة

en: Auto-play
ar: تشغيل تلقائي

en: Value: %-6d
ar: القيمة: %-6d

en: Alpha: %-.3f
ar: ألفا: %-.3f

en:  Off
ar: مغلق

en: Red-blue
ar: أحمر-أزرق

en: CristalEyes
ar: كريستاليس

en: Interlaced
ar: متداخلة

en: Left
ar: شمال

en: Right
ar: يمين

en: Dresden
ar: درسدن

en: Checkboard
ar: طاولة

en: Anaglyph
ar: النقش

en: Keep all slices
ar: أبقي كل المقاطع

en: Skip 1 for each 2 slices
ar: تخطي 1 لكل 2 مقطع

en: Skip 2 for each 3 slices
ar: تخطي 2 لكل 3 مقطع

en: Skip 3 for each 4 slices
ar: تخطي 3 لكل 4 مقطع

en: Skip 4 for each 5 slices
ar: تخطي 4 لكل 5 مقطع

en: Skip 5 for each 6 slices
ar: تخطي 5 لكل 6 مقطع

en: Default
ar: إفتراضي

en: Hue
ar: درجة لون

en: Saturation
ar: التشبع

en: Desert
ar: صحراء

en: Rainbow
ar: قوس قزح

en: Ocean
ar: محيط

en: Inverse Gray
ar: رمادي معكوس

en: Mask %d
ar: قناع %d

en: Draw
ar: متعادل

en: Erase
ar: مسح

en: Threshold
ar: عتبة

en: Low
ar: منخفض

en: Medium
ar: متوسط

en: High
ar: مرتفع

en: Optimal *
ar: مُحسن

en: Surface %d
ar: سطح %d

en: Abdomen
ar: البطن

en: Brain
ar: دماغ

en: Default
ar: إفتراضي

en: Emphysema
ar: انتفاخ الرئة

en: Larynx
ar: حنجرة

en: Liver
ar: كبد

en: Lung - Soft
ar: رئه - ناعم

en: Lung - Hard
ar: رئه - خشن

en: Mediastinum
ar: منْصِف

en: Manual
ar: كتيب

en: Pelvis
ar: حوض

en: Sinus
ar: الجيوب الأنفية

en: Vasculature - Hard
ar: الأوعية الدموية - خشنة

en: Vasculature - Soft
ar: الأوعية الدموية - ناعمة

en: Contour
ar: كفاف

en: Front
ar: أمامي

en: Back
ar: خلفي

en: Top
ar: أعلي

en: Bottom
ar: أسفل

en: Isometric
ar: متساوي القياس

en: Airways
ar: طرق الهواء

en: Airways II
ar: طرق الهواء 2

en: Black & White
ar: أبيض وأسود

en: Bone + Skin
ar: عظم + الجلد

en: Bone + Skin II
ar: عظم + الجلد 2

en: Dark bone
ar: عظام سوداء

en: Glossy
ar: لامع

en: Glossy II
ar: لامع 2

en: Gold bone
ar: عظام ذهبية

en: High contrast
ar: تباين عالي

en: Low contrast
ar: تباين منخفض

en: Soft on white
ar: أبيض ناعم

en: Mid contrast
ar: تباين متوسط

en: No shading
ar: لا تظليل

en: Pencil
ar: قلم

en: Red on white
ar: أحمر علي الأبيض

en: Skin on blue
ar: الجلد علي الأزرق

en: Skin on blue II
ar: الجلد علي الأزرق 2
