InVesalius3 - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: Image
fa: تصویر

en:  Off
fa: خاموش

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Keep all slices
fa: حفظ تمام برش ها

en: Default
fa: پیش فرض

en: Ocean
fa: اقیانوس

en: Draw
fa: ترسيم

en: Erase
fa: پاک کردن

en: Medium
fa: متوسط

en: High
fa: زیاد

en: Default
fa: پیش فرض

en: Manual
fa: دستی

en: Front
fa: جلو

en: Back
fa: پشت

en: Top
fa: بالا

en: Bottom
fa: پایین

en: Isometric
fa: ايزومتري

en: Airways
fa: مسيرهاي هوایی

en: Airways II
fa: مسيرهاي هوایی II

en: Black & White
fa: سیاه و سفید

en: Pencil
fa: مداد

en: Soft
fa: نرم

en: Angular
fa: زاویه ای

en: Axial
fa: محوری

en: Measures
fa: اندازه گیری ها

en: Measure distance
fa: اندازه گیری فاصله

en: Name
fa: نام

en: Transparency
fa: شفافیت

en: Location
fa: موقعيت

en: Type
fa: نوع

en: Value
fa: مقدار

en: Data
fa: اطلاعات

en: Export data
fa: استخراج اطلاعات

en: Volume
fa: حجم

en: Tools
fa: ابزار

en: Save project as...
fa: ذخیره پروژه به عنوان...

en: Custom
fa: اختصاصي

en: BMP image
fa: BMP تصوير

en: JPG image
fa: JPG تصوير

en: PNG image
fa: PNG تصوير

en: TIFF image
fa: TIFF تصوير

en: Data panel
fa: صفحه ي اطلاعات

en: About...
fa: درباره...

en: File
fa: فايل

en: Help
fa: راهنما

en: Ready
fa: آماده

en: Zoom
fa: بزرگ نمايي

en: Rotate
fa: چرخش

en: Move
fa: حرکت

en: Hide text
fa: پنهان کردن متن

en: Show text
fa: نمایش متن

en: Age
fa: سن

en: Export picture...
fa: استخراج تصوير ...

en: Export 3D surface
fa: استخراج سطح سه بعدي

en: Export 3D surface...
fa: استخراج سطح سه بعدي ...

en: Save 3D surface as...
fa: ذخيره ي سطح سه بعدي به عنوان ..

en: Testing...
fa: تست کردن ...

en: Overwrite last surface
fa: آیا می خواهید که روی آخرین سطح

en: Circle
fa: دايره

en: Square
fa: مربع

en: Next step
fa: قدم بعدي

en: Advanced options
fa: گزینه های پیشرفته

en: Transparency:
fa: شفافیت :

en: Measure distances
fa: اندازه گیری فاصله

en: Measure
fa: اندازه گیری

en: Add text annotations
fa: اضافه کردن متن حاشیه نویسی
