InVesalius3 - en to ro translation catalogue (298 entries)

en: Image size: %d x %d
ro: Dimensiunea imaginii: %d x %d

en: Spacing: %.2f
ro: Spațiere: %.2f

en: Location: %.2f
ro: Locație: %.2f

en: %s %s
    Made in InVesalius
ro: %s %s
    Realizat in InVesalius

en: Image
ro: Imagine

en: Bone
ro: Os

en: Auto-play
ro: Auto-redare

en: Value: %-6d
ro: Valoare: %-6d

en:  Off
ro: Închidere

en: Red-blue
ro: Rosu-albastru

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Keep all slices
ro: Păstrează toate sectiunile

en: Skip 1 for each 2 slices
ro: Treci la 1 pentru fiecare 2 sectiuni

en: Skip 2 for each 3 slices
ro: Treci la 2 pentru fiecare 3 felii

en: Skip 3 for each 4 slices
ro: Treci la 3 pentru fiecare 4 felii

en: Skip 4 for each 5 slices
ro: Treci la 4 pentru fiecare 5 felii

en: Skip 5 for each 6 slices
ro: Treci la 5 pentru fiecare 6 felii

en: Default
ro: Implicit

en: Hue
ro: Nuanţa

en: Saturation
ro: Saturație

en: Desert
ro: Deșert

en: Rainbow
ro: Curcubeu

en: Inverse Gray
ro: Inverseaza gri

en: Mask %d
ro: Mască %d

en: Draw
ro: Desenează

en: Erase
ro: Șterge

en: Threshold
ro: Prag

en: Low
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: High
ro: Mare

en: Optimal *
ro: Optimă *

en: Surface %d
ro: Suprafață %d

en: Brain
ro: Craniu

en: Default
ro: Implicit

en: Emphysema
ro: Emfizemul pulmonar

en: Larynx
ro: Laringe

en: Liver
ro: Ficat

en: Lung - Soft
ro: Plămân - Moale

en: Lung - Hard
ro: Plămân - Tare

en: Mediastinum
ro: Mediastin

en: Vasculature - Hard
ro: Vascularizare - Puternică

en: Vasculature - Soft
ro: Vascularizare - Slabă

en: Contour
ro: Contur

en: Front
ro: În față

en: Back
ro: În spate

en: Top
ro: Deasupra

en: Bottom
ro: Dedesupt

en: Airways
ro: Căi respiratorii

en: Airways II
ro: Căi respiratorii II

en: Black & White
ro: Alb și Negru

en: Bone + Skin
ro: Os + Piele

en: Bone + Skin II
ro: Os + Piele II

en: Glossy
ro: Lucios

en: Glossy II
ro: Lucios II

en: High contrast
ro: Contrast ridicat

en: No shading
ro: Fara umbra

en: Pencil
ro: Creion

en: Red on white
ro: Rosu pe alb

en: Soft + Skin
ro: Estompat + Înveliș

en: Soft + Skin II
ro: Estompat + Înveliș II

en: Soft + Skin III
ro: Estompat + Înveliș III

en: Soft
ro: Estompat

en: Cut plane
ro: Tăiere plan

en: Disconnect tracker
ro: Deconectare tracker

en: Select left ear in image
ro: Selectati urechea stanga in imagine

en: Select right ear in image
ro: Selectati urechea dreapta in imagine

en: Select nasion in image
ro: Selectati piramida nazala in imagine

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
ro: Fixează scheletul înclinării aplicând gradele specificate mai jos

en: Angular
ro: Unghiular

en: Sagittal
ro: Sagital

en: Masks
ro: Măști

en: 3D surfaces
ro: Suprafete 3D

en: Measures
ro: Măsuri

en: Measure distance
ro: Măsurare distanță

en: Measure angle
ro: Masurare unghi

en: Name
ro: Nume

en: Mask
ro: Mască

en: New surface
ro: Suprafata noua

en: Volume (mm³)
ro: Volum (mm³)

en: Area (mm²)
ro: Arie (mm²)

en: Transparency
ro: Transparență

en: Location
ro: Locație

en: Type
ro: Tip

en: Value
ro: Valoare

en: Data
ro: Dată

en: Load data
ro: Incarcare date

en: Select region of interest
ro: Selectează regiune de interes

en: Configure 3D surface
ro: Configurare suprafață 3D

en: Export data
ro: Export date

en: Navigation system
ro: Sistem navigatie

en: Axial slice
ro: Felie axială

en: Coronal slice
ro: Felie coronală

en: Sagittal slice
ro: Felie sagitală

en: Volume
ro: olum

en: Preset name
ro: Nume presetat

en: Tools
ro: Unelte

en: Value will be applied.
ro: Valoare va fi aplicată

en: Value will not be applied.
ro: Valoare nu va fi aplicată

en: InVesalius is running on a 32-bit operating system or has insufficient memory. 
    If you want to work with 3D surfaces or volume rendering, 
    it is recommended to reduce the medical images resolution.
ro: InVesalius ruleaza pe un sistem de operare pe 32 de biti sau nu are suficienta memorie. 
    Daca doriti sa lucrati cu suprafete 3D sau sa executati generari tridimensionale, 
    este recomandat sa reduceti rezolutia imaginilor medicale.

en: Percentage of original resolution
ro: Procent din rezolutia initiala

en: Loading DICOM files
ro: Încarcă fișierele DICOM

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
ro: Proiect InVesalius (*.inv3)|*.inv3

en: Open InVesalius 3 project...
ro: Deschide proiectul InVesalius 3:

en: Choose a DICOM folder:
ro: Alege un fișier DICOM:

en: Choose a folder with TIFF, BMP, JPG or PNG:
ro: Alegeti un director care contine fisiere tip TIFF, BMP, JPG sau PNG:

en: Save project as...
ro: Salvează proiectul ca...

en: A new version of InVesalius is available. Do you want to open the download website now?
ro: O versiune noua a InVesalius este disponibila. Doriti sa accesati acum site-ul de descarcare?

en: Invesalius Update
ro: Actualizare Invesalius

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
ro: Proiectul %s a fost modificat.⏎
    Salvezi schimbările?

en: %s is an empty folder.
ro: %s nu contine fisiere.

en: There are no Bitmap, JPEG, PNG or TIFF files in the selected folder.
ro: Nu exista fisiere tip Bitmap, JPEG, PNG sau TIFF in directorul selectat.

en: There are no DICOM files in the selected folder.
ro: Nu exista fisiere tip DICOM in directorul selectat.

en: Slices may be wrongly oriented and functions may not work properly.
ro: Sectiunile pot fi gresit orientate si functiile vor genera rezultate incorecte.

en: A mask is needed to create a surface.
ro: O masca este necesara pentru a crea o suprafata

en: No surface was selected for removal.
ro: Nicio suprafata nu a fost selectata pentru stergere.

en: No measure was selected for removal.
ro: Nicio dimensiune nu a fost selectata pentru stergere.

en:  is not installed.
ro: Nu este instalat

en:  disconnected.
ro: Deconectat.

en:  is not connected.
ro: Nu e conectat

en: New mask name:
ro: Nume pentru masca nouă:

en: Name the mask to be created
ro: Denumiți masca care va fi creată

en: Threshold preset:
ro: Prag prestabilit:

en: Custom
ro: Obișnuit

en: %s does not exist.
ro: %s nu există.

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
ro: Vă rugăam să ne furnizați mai mult de un fișier DICOM pentru reconstrucția 3D

en: GNU GPL (General Public License) version 2
ro: GNU GPL (General Public License - Licență Publică Generală) versiunea 2

en: Save raycasting preset as:
ro: Salvează presetare pentru distribuția razei ca:

en: New surface name:
ro: Nume pentru suprafața nouă:

en: Name the surface to be created
ro: Denumiți suprafața care va fi creată

en: Mask of reference:
ro: Masca de referinţă:

en: Surface quality:
ro: Calitatea suprafeței:

en: Fill holes
ro: Umple spațiile goale

en: Keep largest region
ro: Pastrează ceam mai mare regiune

en: BMP image
ro: Imagine BPM

en: JPG image
ro: Imagine JPG

en: PNG image
ro: Imagine PNG

en: PostScript document
ro: Document PostScript

en: POV-Ray file
ro: Fișier POV-Ray

en: TIFF image
ro: Imagine TIFF

en: Surface generation options
ro: Optiuni generare suprafata

en: Surface creation
ro: Creare suprafata

en: Surface creation options
ro: Optiuni creare suprafata

en: Surface creation method
ro: Modalitate creare suprafata

en: Options
ro: Optiuni

en: Angle:
ro: Unghi:

en: Max. distance:
ro: Distanta Max.:

en: Binary
ro: Binar

en: Method:
ro: Metoda:

en: Method
ro: Metoda

en: Difference
ro: Diferenta

en: Intersection
ro: Intersectie

en: Apply
ro: Aplica

en: Angle X
ro: Unghi X

en: Angle Y
ro: Unghi Y

en: Angle Z
ro: Unghi Z

en: Create project from bitmap
ro: Creaza proiect din bitmap

en: Project name:
ro: Nume proiect:

en: Spacing (mm):
ro: Spatiere (mm):

en: 2D - Actual slice
ro: 2D - Sectiune actuala

en: 3D - All slices
ro: 3D - Toate sectiunile

en: Orientation
ro: Orientare

en: Parameters
ro: Parametri

en: Image %d
ro: Imagine %d

en: Data panel
ro: Panou date

en: Preview medical data to be reconstructed
ro: Previzualizare date medicale care trebuie reconstruite

en: Fill holes automatically
ro: Umple gaurile automat

en: Import DICOM...	Ctrl+I
ro: Importă DICOM...»Ctrl+I

en: Import other files...
ro: Importa alt tip de fisiere

en: Open project...	Ctrl+O
ro: Deschide proiect ...	Ctrl+O

en: Save project	Ctrl+S
ro: Salveaza proiect	Ctrl+S

en: Close project
ro: Inchide proiect

en: Exit	Ctrl+Q
ro: Iesire	Ctrl+Q

en: Undo	Ctrl+Z
ro: Anuleaza	Ctrl+Z

en: Redo	Ctrl+Y
ro: Reexecuta	Ctrl+Y

en: Surface
ro: Suprafata

en: Interpolated slices
ro: Sectiuni interpolate

en: About...
ro: Despre...

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editare

en: View
ro: Vizualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Ready
ro: Gata

en: Import DICOM files...	Ctrl+I
ro: Importa imagini DICOM ...	Ctrl+I

en: Open InVesalius project...
ro: Deschide proiect InVesalius ...

en: Save InVesalius project
ro: Salvează proiect InVesalius

en: Zoom based on selection
ro: Zoom pe baza selecției

en: Rotate
ro: Rotește

en: Move
ro: Mișcă

en: Constrast
ro: Contrast

en: Scroll slices
ro: Derulare felii

en: Slices' cross intersection
ro: Felii interesectate în cruce

en: Hide task panel
ro: Ascunde panou de activitate

en: Hide text
ro: Ascunde text

en: Show task panel
ro: Arată panou de activitate

en: Show text
ro: Arată text

en: Undo
ro: Anulare

en: Redo
ro: Reexecuta

en: Generating multiplanar visualization...
ro: Generează vizualizare multiplan...

en: Import
ro: Importa

en: Path
ro: Cale

en: InVesalius Database
ro: Baza de date InVesalius

en: Patient name
ro: Nume pacient

en: Patient ID
ro: ID pacient

en: Age
ro: Vârsta

en: Gender
ro: Gen

en: Study description
ro: Descrierea studiului

en: Modality
ro: Modalitate

en: Date acquired
ro: Dată înregistrare

en: # Images
ro: # Imagini

en: Institution
ro: Instituția

en: Date of birth
ro: Zi de naștere

en: Accession Number
ro: Număr de aderare

en: Referring physician
ro: Medicul care a făcut trimiterea

en: Search
ro: Cauta

en: Active
ro: Activ

en: Add
ro: Adauga

en: Remove
ro: Sterge

en: error
ro: eroare

en: Language selection
ro: Selectare limbă

en: Choose user interface language
ro: Alegere limba pentru interfață utilizator

en: Preferences
ro: Preferinte

en: 2D Visualization
ro: Vizualizare 2D

en: 3D Visualization
ro: Vizualizare 3D

en: Interpolation
ro: Interpolare

en: GPU (NVidia video cards only)
ro: GPU (numai pentru placa video NVidia)

en: Slices
ro: Sectiuni

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Soft Tissue
ro: Țesut estompat

en: Enamel (Adult)
ro: Smalț (Adult)

en: Enamel (Child)
ro: Smalț (Copil)

en: Compact Bone (Adult)
ro: Os Compact (Adult)

en: Compact Bone (Child)
ro: Os Compact (Copil)

en: Spongial Bone (Adult)
ro: Os Spongios (Adult)

en: Spongial Bone (Child)
ro: Os Spongios (Copil)

en: Muscle Tissue (Adult)
ro: Țesut Muscular (Adult)

en: Muscle Tissue (Child)
ro: Țesut Muscular (Copil)

en: Fat Tissue (Adult)
ro: Țesut gras (Adult)

en: Fat Tissue (Child)
ro: Țesut Tissue (Child)

en: Skin Tissue (Adult)
ro: Țesut Piele (Adult)

en: Skin Tissue (Child)
ro: Țesut Piele (Copil)

en: Background
ro: Fundal

en: Fill hole
ro: Umple gaura ...

en: Creating 3D surface...
ro: Creare suprafata 3D

en: Export InVesalius screen to an image file
ro: Exportă ecranul InVesalius ca imagine către un fișier

en: Export picture...
ro: Exportă ilustrație...

en: Export 3D surface
ro: Exportă suprafață 3D

en: Export 3D surface...
ro: Exportă suprafață 3D...

en: Save 3D surface as...
ro: Salvează suprafața 3D ca...

en: visible before exporting it.
ro: vizibili înainte să faceți exportul.

en: Testing...
ro: Testare...

en: Import medical images...
ro: Import imagini medicale ...

en: Open an existing InVesalius project...
ro: Deschide un proiect InVesalius existent...

en: Open an existing project...
ro: Deschide un proiect existent...

en: Neuronavigation
ro: Neuronavigatie

en: Extra tools
ro: Instrumente suplimentare

en: Start navigation
ro: Incepere navigatie

en: Navigate
ro: Navigatie

en: Stop neuronavigation
ro: Finalizare neuronavigatie

en: Start neuronavigation
ro: Initiere neuronavigatie

en: Load
ro: Incarcare

en: Save
ro: Salvare

en: Hide
ro: Ascunde

en: Edit ID
ro: Editeaza ID

en: Create mask for slice segmentation and editing
ro: Creează mască pentru segmentarea feliilor și pentru editare

en: Create new mask
ro: Creează o nouă mască

en: Create surface
ro: Creaza suprafata

en: Overwrite last surface
ro: Suprascrie ultima suprafață

en: Mask properties
ro: Proprietațile măștii

en: Manual edition
ro: Editare manuala

en: Set predefined or manual threshold:
ro: Selectare prag predefinit sau manual:

en: Choose brush type, size or operation:
ro: Alege tipul pensulei, mărime sau operație:

en: Circle
ro: Cerc

en: Square
ro: Pătrat

en: Brush threshold range:
ro: Intervalul pragurilor pensulei:

en: Create 3D surface based on a mask
ro: Creeare suprafață 3D pe baza măștii

en: Create new 3D surface
ro: Creare suprafata 3D noua

en: Next step
ro: Următorul pas

en: Surface properties
ro: Proprietăți suprafață

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
ro: Alege automat cea mai mare regiune întreruptă și creează o suprafață nouă

en: Select largest surface
ro: Selecteaza cea mai intinsa suprafata

en: Split all disconnected surfaces
ro: Desparte toate suprafețele întrerupte

en: Select regions of interest...
ro: Selectează regiunile de interes...

en: Transparency:
ro: Transparență:

en: Decimate resolution:
ro: Reducere rezoluție:

en: Smooth iterations:
ro: Repetări omogene:

en: Measure distances
ro: Măsurare distanțe

en: Measure
ro: Măsură

en: Add text annotations
ro: Adaugă adnotări de text

en: Number of slices used to compound the visualization.
ro: Numarul sectiunilor care compun vizualizarea

en: Controls the sharpness of the contour. The greater the value, the sharper the contour.
ro: Controlul preciziei conturului. Cu cat valoarea este mai mare cu atat conturul va fi mai exact

en: Inverted order
ro: Inverseaza ordinea

en: Number of slices
ro: Numar sectiuni

en: Sharpness
ro: Claritate

en: PT
ro: PS

en: AB
ro: AI
