InVesalius3 - en to ru translation catalogue (435 entries)

en: Image size: %d x %d
ru: Размер изображения: %d x %d

en: Spacing: %.2f
ru: Промежуток: %.2f

en: Location: %.2f
ru: Расположение: %.2f

en: %s %s
    Made in InVesalius
ru: %s %s
    Создано в InVesalius

en: Image
ru: Изображение

en: Bone
ru: Кость

en: Auto-play
ru: Автовоспроизведение

en: Value: %-6d
ru: Значение: %-6d

en: Alpha: %-.3f
ru: Альфа: %-.3f

en: M %d
ru: М %d

en:  Off
ru:  Выключить

en: Red-blue
ru: Красный-синий

en: CristalEyes
ru: Кристальные глаза

en: Interlaced
ru: Чересстрочный

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Dresden
ru: Дрезден

en: Checkboard
ru: Шашки

en: Anaglyph
ru: Анаглиф

en: Keep all slices
ru: Сохранить все срезы

en: Skip 1 for each 2 slices
ru: Пропустить 1 для каждого из 2 срезов

en: Skip 2 for each 3 slices
ru: Пропустить 2 для каждого из 3 срезов

en: Skip 3 for each 4 slices
ru: Пропустить 3 для каждого из 4 срезов

en: Skip 4 for each 5 slices
ru: Пропустить 4 для каждого из 5 срезов

en: Skip 5 for each 6 slices
ru: Пропустить 5 для каждого из 6 срезов

en: Default
ru: По умолчанию

en: Hue
ru: Оттенок

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Desert
ru: Пустыня

en: Rainbow
ru: Радуга

en: Ocean
ru: Океан

en: Inverse Gray
ru: Инверсия серого

en: Mask %d
ru: Маска %d

en: Draw
ru: Нарисовать

en: Erase
ru: Стереть

en: Threshold
ru: Порог

en: Low
ru: Низкий

en: Medium
ru: Средний

en: High
ru: Высокий

en: Optimal *
ru: Оптимальный *

en: Surface %d
ru: Поверхность %d

en: Abdomen
ru: Брюшная полость

en: Brain
ru: Мозг

en: Default
ru: По умолчанию

en: Emphysema
ru: Эмфизема

en: Larynx
ru: Гортань

en: Liver
ru: Печень

en: Lung - Soft
ru: Легкие - Мягкие

en: Lung - Hard
ru: Легкие - Твердые

en: Mediastinum
ru: Средостение

en: Manual
ru: Вручную

en: Pelvis
ru: Таз

en: Sinus
ru: Синус

en: Vasculature - Hard
ru: Сосудистая - Жесткая

en: Vasculature - Soft
ru: Сосудистая - Мягкая

en: Contour
ru: Контур

en: Front
ru: Спереди

en: Back
ru: Сзади

en: Top
ru: Верх

en: Bottom
ru: Низ

en: Isometric
ru: Изометрический

en: Airways
ru: Дыхательные пути

en: Airways II
ru: Дыхательные пути II

en: Black & White
ru: Черно-белый

en: Bone + Skin
ru: Кость + Кожа

en: Bone + Skin II
ru: Кость + Кожа II

en: Dark bone
ru: Тёмная кость

en: Glossy
ru: Глянец

en: Glossy II
ru: Глянец II

en: Gold bone
ru: Золотая кость

en: High contrast
ru: Высокий контраст

en: Low contrast
ru: Низкий контраст

en: Soft on white
ru: Мягкое на белом

en: Mid contrast
ru: Средний контраст

en: MIP
ru: MIP-текстурирование

en: No shading
ru: Без теней

en: Pencil
ru: Карандаш

en: Red on white
ru: Красный на белом

en: Skin on blue
ru: Кожа на синем

en: Skin on blue II
ru: Кожа на синем II

en: Soft + Skin
ru: Мягкая + Кожа

en: Soft + Skin II
ru: Мягкая + Кожа II

en: Soft + Skin III
ru: Мягкая + Кожа III

en: Soft on blue
ru: Мягкий на синем

en: Soft
ru: Мягкая

en: Standard
ru: Стандартный

en: Vascular
ru: Сосудистая

en: Vascular II
ru: Сосудистая II

en: Vascular III
ru: Сосудистая III

en: Vascular IV
ru: Сосудистая IV

en: Yellow bone
ru: Желтая кость

en: Cut plane
ru: Вырезать плоскость

en: Select tracker:
ru: Выбрать трекер:

en: Debug tracker
ru: Отладка трекера

en: Disconnect tracker
ru: Отключить трекер

en: Static ref.
ru: Статический реф.

en: Dynamic ref.
ru: Динамический реф.

en: Select left ear in image
ru: Выберите левое ухо на изображении

en: Select right ear in image
ru: Выберите правое ухо на изображении

en: Select nasion in image
ru: Выберите назион на изображении

en: Select left ear with spatial tracker
ru: Выберите левое ухо пространственным трекером

en: Select right ear with spatial tracker
ru: Выберите правое ухо пространственным трекером

en: Select nasion with spatial tracker
ru: Выберите назион пространственным трекером

en: Show set coordinates in image
ru: Показать выбранные координаты на изображении

en: Loading file %d of %d ...
ru: Загрузка файла %d из %d ...

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
ru: Исправить наклон Гентри на нижеуказанное количество градусов

en: Linear
ru: Линейно

en: Angular
ru: На угол

en: Axial
ru: На ось

en: Coronal
ru: Коронально

en: Sagittal
ru: Сагиттально

en: Masks
ru: Маски

en: 3D surfaces
ru: 3D поверхности

en: Measures
ru: Измерения

en: Measure distance
ru: Измерение расстояния

en: Measure angle
ru: Измерение угла

en: Name
ru: Имя

en: Mask
ru: Маска

en: New surface
ru: Новая поверхность

en: Volume (mm³)
ru: Объем (мм³)

en: Area (mm²)
ru: Площадь (мм²)

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Location
ru: Расположение

en: Type
ru: Тип

en: Value
ru: Значение

en: Data
ru: Данные

en: Load data
ru: Загрузить данные

en: Select region of interest
ru: Выберите зону интереса

en: Configure 3D surface
ru: Править 3D поверхность

en: Export data
ru: Экспортировать данные

en: Navigation system
ru: Навигационная система

en: Axial slice
ru: Аксиальный срез

en: Coronal slice
ru: Фронтальный срез

en: Sagittal slice
ru: Саггитальный срез

en: Volume
ru: Объем

en: Preset name
ru: Имя шаблона

en: Tools
ru: Инструменты

en: Value will be applied.
ru: Значение будет применено

en: Value will not be applied.
ru: Значение не будет применено

en: InVesalius is running on a 32-bit operating system or has insufficient memory. 
    If you want to work with 3D surfaces or volume rendering, 
    it is recommended to reduce the medical images resolution.
ru: InVesalius работает на 32-битной операционной системе, или имеется недостаток оперативной памяти.
    Если Вы хотите работать с 3D поверхностями или объемным рендерингом,
    рекомендуется уменьшить разрешение медицинских снимков.

en: Percentage of original resolution
ru: Процент от исходного разрешения

en: Loading DICOM files
ru: Идет загрузка файлов DICOM

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
ru: Проект InVesalius (*.inv3)|*.inv3

en: Open InVesalius 3 project...
ru: Открыть проект InVesalius3...

en: Choose a DICOM folder:
ru: Выберите папку DICOM:

en: Choose a folder with TIFF, BMP, JPG or PNG:
ru: Выберите папку с файлами TIFF, BMP, JPG или PNG:

en: Import Analyze 7.5 file
ru: Импортировать файл Analyze 7.5

en: Import NIFTi 1 file
ru: Импортировать файл NIFTi 1

en: Import PAR/REC file
ru: Импортировать файл PAR/REC

en: Save project as...
ru: Сохранить проект как...

en: Save markers as...
ru: Сохранить маркеры как...

en: Load markers
ru: Загрузить маркеры

en: A new version of InVesalius is available. Do you want to open the download website now?
ru: Доступна новая версия InVesalius. Вы хотите открыть страницу загрузки?

en: Invesalius Update
ru: Обновление Invesalius

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
ru: Проект %s был изменен.
    Сохранить изменения?

en: %s is an empty folder.
ru: %s является пустой папкой.

en: There are no Bitmap, JPEG, PNG or TIFF files in the selected folder.
ru: В выбранной папке нет файлов Bitmap, JPEG, PNG или TIFF.

en: There are no DICOM files in the selected folder.
ru: В выбранной папке нет DICOM файлов.

en: Warning! InVesalius has limited support to Analyze format.
ru: Внимание!  InVesalius имеет ограничения в поддержке формата Analyze.

en: Slices may be wrongly oriented and functions may not work properly.
ru: Срезы могут быть ориентированы неправильно, из-за чего функции могут работать некорректно.

en: A mask is needed to create a surface.
ru: Для создания поверхности необходима маска.

en: No mask was selected for removal.
ru: Не была выбрана маска для удаления.

en: No surface was selected for removal.
ru: Не было выбрано поверхности для удаления.

en: No measure was selected for removal.
ru: Не было выбрано измерения для удаления.

en: No mask was selected for duplication.
ru: Не было выбрано маски для дублирования.

en: No surface was selected for duplication.
ru: Не было выбрано поверхности для дублирования.

en: No tracking device selected
ru: Не выбрано трекинг-устройство

en:  is not installed.
ru: не установлен.

en:  disconnected.
ru: отключено.

en:  is not connected.
ru: не подключено.

en: The TXT file is invalid.
ru: Файл TXT недействителен.

en: No data selected
ru: Данные не выбраны

en: Edit marker ID
ru: Редактировать идентификатор маркера

en: New mask name:
ru: Имя новой маски:

en: Name the mask to be created
ru: Назовите маску для ее создания.

en: Threshold preset:
ru: Предустановка порогового значения:

en: Custom
ru: Пользовательская

en: %s does not exist.
ru: %s не существует.

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
ru: Пожалуйста, предоставьте более одного файла DICOM для 3D реконструкции.

en: InVesalius is a medical imaging program for 3D reconstruction. It uses a sequence of 2D DICOM image files acquired with CT or MRI scanners. InVesalius allows exporting 3D volumes or surfaces as mesh files for creating physical models of a patient's anatomy using additive manufacturing (3D printing) technologies. The software is developed by Center for Information Technology Renato Archer (CTI), National Council for Scientific and Technological Development (CNPq) and the Brazilian Ministry of Health.
    
     InVesalius must be used only for research. The Center for Information Technology Renato Archer is not responsible for damages caused by the use of this software.
    
     Contact: invesalius@cti.gov.br
ru: InVesalius это медицинская программа визуализации для 3D-реконструкции. Она использует последовательность 2D файлов DICOM, полученных аппаратами КТ или МРТ. InVesalius позволяет экспорт 3D объемов или поверхностей как сетки данных для создания физических анатомических моделей, используя аддитивные технологии (3D печать). Программа разработана Центром информационных технологий Renato Archer (CTI), Национальным советом по научному и технологическому развитию (CNPq) и министерством здравоохранения Бразилии.
    
    InVesalius должен использоваться только для исследовательской деятельности. Центр информационных технологий Renato Archer не несет ответственности за возможный причиненный ущерб при использовании данной программы.
    
    Контакт: invesalius@cti.gov.br

en: GNU GPL (General Public License) version 2
ru: GNU GPL (Универсальная общественная лицензия) версия 2

en: Save raycasting preset as:
ru: Сохранить предустановленный рейкастинг как...

en: New surface name:
ru: Имя новой поверхности:

en: Name the surface to be created
ru: Название поверхности для создания

en: Mask of reference:
ru: Эталонная маска:

en: Surface quality:
ru: Качество поверхности:

en: Fill holes
ru: Заполнить дыры

en: Keep largest region
ru: Оставить наибольший регион

en: BMP image
ru: Изображение BMP

en: JPG image
ru: Изображение JPG

en: PNG image
ru: Изображение PNG

en: PostScript document
ru: Документ PostScript

en: POV-Ray file
ru: Файл POV-Ray

en: TIFF image
ru: Изображение TIFF

en: Surface generation options
ru: Опции генерации поверхности

en: Surface creation
ru: Создание поверхности

en: Surface creation options
ru: Опции создания поверхности

en: Surface creation method
ru: Метод создания поверхности

en: Options
ru: Опции

en: Angle:
ru: Угол:

en: Max. distance:
ru: Макс. расстояния:

en: Min. weight:
ru: Мин. вес:

en: N. steps:
ru: N. шагов:

en: Context aware smoothing
ru: Контекстно-зависимое сглаживание

en: Binary
ru: Бинарный

en: It is not possible to use the Default method because the mask was edited.
ru: Невозможно использовать метод по умолчанию, так как маска была отредактирована.

en: Method:
ru: Метод:

en: Method
ru: Метод

en: Gaussian sigma
ru: Гауссова Сигма

en: Watershed
ru: Отграничение

en: Boolean operations
ru: Булевые операции

en: Union
ru: Объединение

en: Difference
ru: Разница

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Exclusive disjunction
ru: Неравнозначность

en: Mask 1
ru: Маска 1

en: Operation
ru: Операция

en: Mask 2
ru: Маска 2

en: Image reorientation
ru: Переориентация изображения

en: Apply
ru: Применить

en: Angle X
ru: Угол X

en: Angle Y
ru: Угол Y

en: Angle Z
ru: Угол Z

en: Create project from bitmap
ru: Создать проект из битового изображения (bitmap)

en: Project name:
ru: Имя проекта:

en: Slices orientation:
ru: Ориентация срезов:

en: Sagital
ru: Саггитально

en: Spacing (mm):
ru: Расстояние (мм):

en: All bitmaps files must be the same 
     width and height size.
ru: Все файлы bitmap  должны иметь одинаковую ширину 
     и высоту.

en: 2D - Actual slice
ru: 2D - Истинный срез

en: 3D - All slices
ru: 3D - Все срезы

en: 2D Connectivity
ru: Совместимость 2D

en: Orientation
ru: Ориентация

en: 3D Connectivity
ru: Совместимость 3D

en: Use WW&WL
ru: Использовать WW&WL

en: Deviation
ru: Отклонение

en: Min:
ru: Мин:

en: Max:
ru: Макс:

en: Multiplier
ru: Умножение

en: Iterations
ru: Повторы

en: Parameters
ru: Параметры

en: Select mask parts
ru: Выбрать части маски

en: Target mask name
ru: Имя целевой маски

en: Region growing
ru: Наращивание области

en: Dynamic
ru: Динамический

en: Confidence
ru: Доверительный

en: Crop mask
ru: Обрезать маски

en: Axial:
ru: Аксиально:

en: Sagital:
ru: Саггитально

en: Coronal:
ru: Фронтальный

en: Max hole size
ru: Максимальный размер отверстий

en: voxels
ru: вокселы

en: %d images
ru: %d изображений

en: Image %d
ru: Изображение %d

en: Data panel
ru: Панель данных

en: Preview medical data to be reconstructed
ru: Предварительный просмотр медицинских данных для реконструкции

en: Preview bitmap to be reconstructed
ru: Просмотр bitmap для реконструкции

en: Fill holes automatically
ru: Автоматическое заполнение отверстий

en: Import DICOM...	Ctrl+I
ru: Импортировать DICOM...⇥Ctrl+I

en: Import other files...
ru: Импортировать другие файлы...

en: Open project...	Ctrl+O
ru: Открыть проект...⇥Ctrl+O

en: Save project	Ctrl+S
ru: Сохранить проект⇥Ctrl+S

en: Close project
ru: Закрыть проект

en: Exit	Ctrl+Q
ru: Выход⇥Ctrl+Q

en: Undo	Ctrl+Z
ru: Отменить⇥Ctrl+Z

en: Redo	Ctrl+Y
ru: Повторить⇥Ctrl+Y

en: Clean Mask	Ctrl+Shift+A
ru: Очистить маску⇥Ctrl+Shift+A

en: Crop
ru: Обрезка

en: Reorient image	Ctrl+Shift+R
ru: Переориентировать изображение⇥Ctrl+Shift+R

en: Segmentation
ru: Сегментация

en: Surface
ru: Поверхность

en: Interpolated slices
ru: Интерполированные срезы

en: Preferences...
ru: Параметры...

en: Getting started...
ru: Приступая к работе...

en: About...
ru: О программе...

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: View
ru: Вид

en: Help
ru: Помощь

en: Ready
ru: Готов

en: Import DICOM files...	Ctrl+I
ru: Импортировать файлы DICOM...⇥Ctrl+I

en: Open InVesalius project...
ru: Открыть проект InVesalius...

en: Save InVesalius project
ru: Сохранить проект InVesalius

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom based on selection
ru: Масштаб

en: Rotate
ru: Ротировать

en: Move
ru: Переместить

en: Constrast
ru: Контраст

en: Scroll slices
ru: Прокрутка срезов

en: Slices' cross intersection
ru: Пересечение срезов

en: Hide task panel
ru: Спрятать панель задач

en: Hide text
ru: Спрятать текст

en: Show task panel
ru: Показать панель задач

en: Show text
ru: Показать текст

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Повторить

en: Generating multiplanar visualization...
ru: Создание мультипланарной визуализации...

en: Import
ru: Импорт

en: Path
ru: Путь

en: Width x Height
ru: Ширина x Высота

en: InVesalius Database
ru: База данных InVesalius

en: Patient name
ru: Имя пациента

en: Patient ID
ru: ID пациента

en: Age
ru: Возраст

en: Gender
ru: Пол

en: Study description
ru: Описание исследования

en: Modality
ru: Модальность

en: Date acquired
ru: Дата исследования

en: # Images
ru: # Изображений

en: Institution
ru: Учреждение

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Accession Number
ru: Номер добавления

en: Referring physician
ru: Направивший врач

en: Word
ru: Слово

en: Search
ru: Поиск

en: Active
ru: Активный

en: Host
ru: Хост

en: Port
ru: Порт

en: AETitle
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Add
ru: Добавить

en: Remove
ru: Убрать

en: Check status
ru: Проверить статус

en: error
ru: ошибка

en: Language selection
ru: Выбор языка

en: Choose user interface language
ru: Выберите язык пользовательского интерфейса

en: Analysing selected regions...
ru: Анализ выбранных участков...

en: Splitting disconnected regions...
ru: Разделение несвязанных участков...

en: Preferences
ru: Параметры

en: 2D Visualization
ru: 2D визуализация

en: 3D Visualization
ru: 3D визуализация

en: Language
ru: Язык

en: Interpolation
ru: Интерполяция

en: Volume rendering
ru: Объемный рендеринг

en: Rendering
ru: Рендеринг

en: GPU (NVidia video cards only)
ru: Графический процессор (только видеокарты NVidia)

en: Slices
ru: Срезы

en: Interpolated
ru: Интерполированный

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Language settings will be applied 
     the next time InVesalius starts.
ru: Языковые параметры будут применены 
    при следующей загрузке InVesalius.

en: Soft Tissue
ru: Мягкие ткани

en: Enamel (Adult)
ru: Эмаль (Взрослые)

en: Enamel (Child)
ru: Эмаль (Дети)

en: Compact Bone (Adult)
ru: Кортикальная кость (Взрослые)

en: Compact Bone (Child)
ru: Кортикальная кость (Дети)

en: Spongial Bone (Adult)
ru: Губчатая кость (Взрослые)

en: Spongial Bone (Child)
ru: Губчатая кость (Дети)

en: Muscle Tissue (Adult)
ru: Мышечная ткань (Взрослые)

en: Muscle Tissue (Child)
ru: Мышечная ткань (Дети)

en: Fat Tissue (Adult)
ru: Жировая ткань (Взрослые)

en: Fat Tissue (Child)
ru: Жировая ткань (Дети)

en: Skin Tissue (Adult)
ru: Кожная ткань (Взрослые)

en: Skin Tissue (Child)
ru: Кожная ткань (Дети)

en: Normal
ru: Нормальный

en: MaxIP
ru: МаксIP

en: MinIP
ru: МинIP

en: MeanIP
ru: СреднийIP

en: Contour MaxIP
ru: Контур МаксIP

en: Contour MIDA
ru: Контур MIDA

en: Window width and level
ru: Яркость/контрастность

en: Projection type
ru: Тип проекции

en: Foreground
ru: Передний план

en: Background
ru: Фон

en: Applying watershed ...
ru: Применение отграничения ...

en: Fill hole
ru: Заполнить отверстие

en: Filling hole ...
ru: Заполнение отверстия ...

en: Remove parts
ru: Убрать части

en: Remove part
ru: Убрать часть

en: Removing part ...
ru: Убирается часть ...

en: Segmenting ...
ru: Сегментация ...

en: Creating 3D surface...
ru: Создание 3D поверхности...

en: Export InVesalius screen to an image file
ru: Экспорт экрана InVesalius в файл изображения

en: Export picture...
ru: Экспорт изображения...

en: Export 3D surface
ru: Экспорт 3D поверхности

en: Export 3D surface...
ru: Экспорт 3D поверхности...

en: Save 3D surface as...
ru: Сохранить 3D поверхность как...

en: You need to create a surface and make it
ru: Необходимо создать поверхность и сделать ее

en: visible before exporting it.
ru: видимой перед тем, как экспортировать.

en: Testing...
ru: Проверка...

en: Select DICOM, Analyze, NIfTI or REC/PAR files to be reconstructed
ru: Выбрать файлы DICOM, Analyze, NIfTI or REC/PAR для реконструкции

en: Import medical images...
ru: Импортировать медицинские изображения...

en: Open an existing InVesalius project...
ru: Открыть существующий проект InVesalius...

en: Open an existing project...
ru: Открыть существующий проект...

en: Select fiducials and navigate
ru: Выбрать реперные точки и начать навигацию

en: Neuronavigation
ru: Нейронавигация

en: Extra tools
ru: Дополнительные инструменты

en: Update camera in volume
ru: Обновить камеру в объеме

en: Enable external trigger for creating markers
ru: Включить внешний триггер для создания маркеров

en: Choose the tracking device
ru: Выберите трекинг-устройство

en: Choose the navigation reference mode
ru: Выбрать способ референтной навигации

en: Fiducial registration error
ru: Ошибка регистрации реперных точек

en: Start navigation
ru: Начать навигацию

en: Navigate
ru: Навигация

en: Stop neuronavigation
ru: Остановить нейронавигацию

en: Start neuronavigation
ru: Начать нейронавигацию

en: Load
ru: Загрузить

en: Save
ru: Сохранить

en: Create marker
ru: Создать маркер

en: Hide
ru: Спрятать

en: Edit ID
ru: Редактировать идентификатор

en: Create mask for slice segmentation and editing
ru: Создать маску для сегментации и редактирования

en: Create new mask
ru: Создать новую маску

en: Create surface
ru: Создать поверхность

en: Overwrite last surface
ru: Перезаписать последнюю поверхность

en: Mask properties
ru: Свойства маски

en: Manual edition
ru: Ручное редактирование

en: Set predefined or manual threshold:
ru: Выберите предустановленное или пользовательское пороговое значение:

en: Choose brush type, size or operation:
ru: Выберите тип, размер кисти или операцию:

en: Circle
ru: Круг

en: Square
ru: Квадрат

en: Brush threshold range:
ru: Диапазон порогового значения кисти:

en: Overwrite mask
ru: Перезаписать маску

en: Expand watershed to 3D
ru: Распространить отграничение на 3D

en: Create 3D surface based on a mask
ru: Создать 3D поверхность на основе маски

en: Create new 3D surface
ru: Создать новую 3D поверхность

en: Next step
ru: Следующий шаг

en: Surface properties
ru: Свойства поверхности

en: Advanced options
ru: Расширенные опции

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
ru: Автоматически выбрать наибольший несвязанный участок и создать новую поверхность

en: Select largest surface
ru: Выбрать наибольшую поверхность

en: Split all disconnected surfaces
ru: Разделить все несвязанные поверхности

en: Select regions of interest...
ru: Выбор области интереса...

en: Transparency:
ru: Прозрачность:

en: Decimate resolution:
ru: Разрешение сжатия:

en: Smooth iterations:
ru: Количество проходов сглаживания:

en: Measure distances
ru: Измерить расстояния

en: Measure
ru: Измерить

en: Add text annotations
ru: Добавить текстовые аннотации

en: Number of slices used to compound the visualization.
ru: Количество использованных срезов для создания визуализации.

en: Controls the sharpness of the contour. The greater the value, the sharper the contour.
ru: Контролирует резкость контура. Чем больше значение, тем резче контур.

en: Inverted order
ru: Обратный порядок

en: If checked, the slices are traversed in descending order to compound the visualization instead of ascending order.
ru: Если отмечено, для создания визуализации проходка срезов идет в убывающем порядке, вместо возрастающего.

en: Number of slices
ru: Количество срезов

en: Sharpness
ru: Резкость
