InVesalius3 - en to it translation catalogue (569 entries)

en: Image size: %d x %d
it: Dimensione immagine: %d x %d

en: Spacing: %.2f
it: Spaziatura: %.2f

en: Location: %.2f
it: Posizione: %.2f

en: %s %s
    Made in InVesalius
it: %s %s
    Fatto con InVesalius

en: Image
it: Immagine

en: Bone
it: Osso

en: Value: %-6d
it: Valore: %-6d

en: Red-blue
it: Rosso-blu

en: Interlaced
it: Interlacciato

en: Left
it: Sinistro

en: Right
it: Destro

en: Anaglyph
it: Anaglifo

en: Keep all slices
it: Mantenere tutti gli strati

en: Skip 1 for each 2 slices
it: Saltare 1 strato ogni 2

en: Skip 2 for each 3 slices
it: Saltare 2 strati ogni 3

en: Skip 3 for each 4 slices
it: Saltare 3 strati ogni 4

en: Skip 4 for each 5 slices
it: Saltare 4 strati ogni 5

en: Skip 5 for each 6 slices
it: Saltare 5 strati ogni 6

en: Default
it: Predefinito

en: Hue
it: Colore

en: Saturation
it: Saturazione

en: Desert
it: Deserto

en: Rainbow
it: Arcobaleno

en: Ocean
it: Oceano

en: Inverse Gray
it: Grigi invertiti

en: Mask %d
it: Maschera %d

en: Draw
it: Disegnare

en: Erase
it: Cancellare

en: Threshold
it: Soglia

en: Low
it: Basso

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: Optimal *
it: Ottimale *

en: Surface %d
it: Superfice %d

en: Abdomen
it: Addome

en: Brain posterior fossa
it: Fossa cranica posteriore

en: Brain
it: Cervello

en: Default
it: Predefinito

en: Emphysema
it: Enfisema

en: Ischemia - Hard, non contrast
it: Ischemia grave - senza contrasto

en: Ischemia - Soft, non contrast
it: Ischemia leggera senza contrasto

en: Larynx
it: Laringe

en: Liver
it: Fegato

en: Lung - Soft
it: Polmone - Molle

en: Lung - Hard
it: Polmone - Duro

en: Mediastinum
it: Mediastino

en: Manual
it: Manuale

en: Pelvis
it: Pelvico

en: Sinus
it: Seno

en: Vasculature - Hard
it: Vascolare - Duro

en: Vasculature - Soft
it: Vascolare - Molle

en: Contour
it: Contorno

en: Front
it: Frontale

en: Back
it: Posteriore

en: Top
it: Superiore

en: Bottom
it: Inferiore

en: Isometric
it: Isometrico

en: Airways
it: Vie aeree

en: Airways II
it: Vie aeree II

en: Black & White
it: Bianco e nero

en: Bone + Skin
it: Osso + pelle

en: Bone + Skin II
it: Osso + pelle II

en: Dark bone
it: Osso scuro

en: Glossy
it: Lucido

en: Glossy II
it: Lucido II

en: Gold bone
it: Osso dorato

en: High contrast
it: Alto contrasto

en: Low contrast
it: Basso contrasto

en: Soft on white
it: Tessuto molle su bianco

en: Mid contrast
it: Medio contrasto

en: No shading
it: Senza ombreggiatura

en: Pencil
it: Matita

en: Red on white
it: Rosso su bianco

en: Skin on blue
it: Pelle su blu

en: Skin on blue II
it: Pelle su blu II

en: Soft + Skin
it: Tessuto Molle + pelle

en: Soft + Skin II
it: Tessuto Molle + pelle II

en: Soft + Skin III
it: Tessuto Molle + pelle III

en: Soft on blue
it: Tessuto Molle su blu

en: Soft
it: Tessuto Molle

en: Standard
it: Normale

en: Vascular
it: Vascolare

en: Vascular II
it: Vascolare II

en: Vascular III
it: Vascolare III

en: Vascular IV
it: Vascolare IV

en: Yellow bone
it: Osso midollare

en: Cut plane
it: Piano di taglio

en: Select tracker:
it: Selezionare tracker:

en: Disconnect tracker
it: Disconnettere tracker

en: Static ref.
it: Rif. statico

en: Dynamic ref.
it: Rif. dinamico

en: Select coil:
it: Selezione bobina

en: Select left ear in image
it: Seleziona l'orecchio sinistro nell'immagine

en: Select right ear in image
it: Seleziona l'orecchio destro nell'immagine

en: Select nasion in image
it: Seleziona nasion nell'immagine

en: Select left ear with spatial tracker
it: Selezionare l'orecchio sinistro con lo spatial tracker

en: Select right ear with spatial tracker
it: Seleziona l'orecchio destro con lo spatial tracker

en: Select nasion with spatial tracker
it: Seleziona nasion con tracker spaziale

en: Show set coordinates in image
it: Mostra coordinate nell'immagine

en: Anterior
it: Anteriore

en: Center
it: Centro

en: Fixed
it: Fisso

en: Select left object fiducial
it: Seleziona oggetto riferimento sinistro

en: Select right object fiducial
it: Seleziona oggetto riferimento destro

en: Select anterior object fiducial
it: Seleziona oggetto riferimento anteriore

en: Select object center
it: Seleziona oggetto centrale

en: Attach sensor to object
it: Collega sensore a oggetto

en: Loading file %d of %d ...
it: Caricamento file %d di %d

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
it: Impostare angolo di inclinazione

en: Linear
it: Lineare

en: Angular
it: Angolare

en: Density Ellipse
it: Densità ellissi

en: Density Polygon
it: Densità poligono

en: Axial
it: Assiale

en: Coronal
it: Coronale

en: Sagittal
it: Sagittale

en: Masks
it: Maschere

en: 3D surfaces
it: Superfici 3D

en: Measures
it: Misure

en: Create a new measure
it: Crea nuova misura

en: Remove measure
it: Rimuovi misura

en: Duplicate measure
it: Duplica misura

en: Measure distance
it: Misura distanza

en: Measure angle
it: Misura angolo

en: Create a new mask
it: Crea nuova maschera

en: Remove mask
it: Rimuovi maschera

en: Duplicate mask
it: Duplica maschera

en: Name
it: Nome

en: Mask
it: Maschera

en: Create a new surface
it: Crea nuova superficie

en: Remove surface
it: Rimuovi superficie

en: Duplicate surface
it: Duplica superficie

en: Import a surface file into InVesalius
it: Importa file superficie in InVesalius

en: New surface
it: Nuova superficie

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Location
it: Posizione

en: Type
it: Tipo

en: Value
it: Valore

en: Data
it: Dati

en: Load data
it: Carica dati

en: Select region of interest
it: Seleziona l'area interessata

en: Configure 3D surface
it: Configura la superfice 3D

en: Export data
it: Esporta dati

en: Navigation system
it: Sistema di navigazione

en: Axial slice
it: Strato assiale

en: Coronal slice
it: Strato coronale

en: Sagittal slice
it: Strato sagittale

en: Preset name
it: Nome predefinito

en: Tools
it: Strumenti

en: Value will be applied.
it: I valori verranno applicati

en: Value will not be applied.
it: I valori non verranno applicati

en: InVesalius is running on a 32-bit operating system or has insufficient memory. 
    If you want to work with 3D surfaces or volume rendering, 
    it is recommended to reduce the medical images resolution.
it: InVesalius è in esecuzione su un sistema operativo 32-bit oppure la memoria è insufficiente.
    Se voui lavorare con superfici 3D o rendering volumetrico, raccomandiamo di ridurre la risoluzione delle immagini mediche

en: Percentage of original resolution
it: Percentuale della risoluzione originale

en: Loading DICOM files
it: Caricamento files DICOM

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
it: Progetto InVesalius (*.inv3)|*.inv3

en: InVesalius project compressed (*.inv3)|*.inv3
it: Progetto InVesalius compresso (*.inv3)|*.inv3

en: Open InVesalius 3 project...
it: Apertura progetto InVesalius 3 ...

en: Choose a DICOM folder:
it: Selzionare una cartella DICOM:

en: Choose a folder with TIFF, BMP, JPG or PNG:
it: Scegli una cartella con TIFF, BMP, JPG o PNG:

en: Import Analyze 7.5 file
it: Importa file del tipo Analyze 7.5

en: Import NIFTi 1 file
it: Importa file del tipo  NIFTi 1

en: Import PAR/REC file
it: Importa file  PAR/REC

en: Import surface file
it: Importa file superficie

en: Save project as...
it: Salva il progetto come...

en: Save markers as...
it: Salva i markers come ...

en: Markers files (*.mks)|*.mks
it: File marcatori (*.mks)|*.mks

en: Save coords as...
it: Salva coordinate come...

en: Coordinates files (*.csv)|*.csv
it: File coordinate (*.csv)|*.csv

en: Load markers
it: Carica markers

en: Save object registration as...
it: Salva registrazione oggetto come...

en: Registration files (*.obr)|*.obr
it: File registrazione (*.obr)|*.obr

en: Load object registration
it: Carica registrazione oggetto

en: A new version of InVesalius is available. Do you want to open the download website now?
it: Una nuova versione di InVesalius è disponibile. Vuoi aprire il sito di download e aggiornarla adesso?

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
it: Il progetto %s è stato modificato. 
    Salvare le modifiche?

en: %s is an empty folder.
it: %s è una cartella vuota

en: File was created in a newer InVesalius version. Some functionalities may not work correctly.
it: Il file è stato creato con una versione successiva di InVesalius. Alcune funzionalità potrebbero non operare correttamente.

en: There are no Bitmap, JPEG, PNG or TIFF files in the selected folder.
it: Non c'è nessun file di tipo  Bitmap, JPEG, PNG or TIFF nella cartella selezionata

en: There are no DICOM files in the selected folder.
it: Non ci sono files DICOM nella cartella selzionata

en: Invalid file.
it: File invalido.

en: Warning! InVesalius has limited support to Analyze format.
it: Attenzione! InVesalius fornisce un supporto limitato per il formato Analyze.

en: Slices may be wrongly oriented and functions may not work properly.
it: Le Slices possono essere orientate erroneamente e le funzioni potrebbero non funzionare correttamente

en: A mask is needed to create a surface.
it: Una maschera di riferimento è necessaria per creare la superficie

en: No mask was selected for removal.
it: Non sono state selezionate maschere da rimuovere

en: No surface was selected for removal.
it: Non sono state selezionate superfici da rimuovere

en: No measure was selected for removal.
it: Non sono state selezionate misure da rimuovere

en: No mask was selected for duplication.
it: Non sono state selezionate maschere da duplicare

en: No surface was selected for duplication.
it: Non sono state selezionate superfici da duplicare

en: Fiducials are invalid. Select all coordinates.
it: I riferimenti non sono validi. Seleziona tutte le coordinate.

en: Perform coil registration before navigation.
it: Procedi alla registrazione della bobina prima della navigazione.

en: No tracking device selected
it: Nessun dispositivo di tracking selezionato

en:  is not installed.
it: Non installato

en:  disconnected.
it: disconnesso

en:  is not connected.
it: non è connesso

en: The TXT file is invalid.
it: Il file TXT non e' valido

en: No data selected
it: Nessun dato selezionato

en: Do you really want to delete all markers?
it: Vuoi davvero eliminare tutti i marcatori?

en: Target deleted
it: Bersaglio eliminato

en: New target selected
it: Nuovo bersaglio selezionato

en: Sorry, you cannot use 'TARGET' ID
it: Mi dispiace, non puoi usare 'TARGET' ID

en: Edit marker ID
it: Modifica il marker ID

en: New mask name:
it: Nome nuova maschera:

en: Name the mask to be created
it: Assegnare un nome alla maschera da creare

en: Threshold preset:
it: Soglia predefinita:

en: Custom
it: Personalizzato

en: %s does not exist.
it: %s non esiste.

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
it: Prego, fornire più di un file DICOM per la ricostruzione 3D

en: (c) 2007-2019 Center for Information Technology Renato Archer - CTI
it:  (c) 2007-2019 Centro per le Tecnologie dell'Informazione Renato Archer - CTI

en: InVesalius is a medical imaging program for 3D reconstruction. It uses a sequence of 2D DICOM image files acquired with CT or MRI scanners. InVesalius allows exporting 3D volumes or surfaces as mesh files for creating physical models of a patient's anatomy using additive manufacturing (3D printing) technologies. The software is developed by Center for Information Technology Renato Archer (CTI), National Council for Scientific and Technological Development (CNPq) and the Brazilian Ministry of Health.
    
     InVesalius must be used only for research. The Center for Information Technology Renato Archer is not responsible for damages caused by the use of this software.
    
     Contact: invesalius@cti.gov.br
it: InVesalius e' un programma di medical imaging per ricostruzioni 3D. Usa una sequenza di file immagini 2D DICOM acquisite con scansioni CT o MRI. InVesalius consente di esportare exporting volumi 3D o superfici come mesh files per creare modelli fisici di parti anatomiche di pazienti tramite l'impiego di tecnologie additive  (stampa3D). Il software e' stato sviluppato dal "Center for Information Technology Renato Archer (CTI)", "National Council for Scientific and Technological Development (CNPq)" e dal Ministero della Salute Brasiliano.
    
    InVesalius deve essere usato solo per scopi di ricerca. Il  centro "Center for Information Technology Renato Archer" non e' responsabile per i danni eventualmente causati dall'uso di questo software.
    
    Contatto: invesalius@cti.gov.br

en: GNU GPL (General Public License) version 2
it: Licenza GNU GPL (Licenza Generica Pubblica) versione 2

en: Save raycasting preset as:
it: Salvare proiezione predefinita come:

en: New surface name:
it: Nome nuova superfice

en: Name the surface to be created
it: Nome della superfice da creare

en: Mask of reference:
it: Maschera di riferimento

en: Surface quality:
it: Qualità superfice

en: Fill holes
it: Riempimento fori

en: Keep largest region
it: Mantieni la regione più ampia

en: BMP image
it: Immagine BMP

en: JPG image
it: Immagine JPG

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: PostScript document
it: Documento PostScript

en: POV-Ray file
it: File POV-Ray

en: TIFF image
it: Immagine TIFF

en: Surface generation options
it: Opzioni di generazione superficie

en: Surface creation
it: Generazione superficie

en: Surface creation options
it: Opzioni di creazione superficie

en: Surface creation method
it: Metodi di generazione superficie

en: Fill border holes
it: Riempi fori sui bordi

en: Options
it: Opzioni

en: Angle:
it: Angolo:

en: Max. distance:
it: Distanza max:

en: Min. weight:
it: Peso min:

en: N. steps:
it: Numero di steps:

en: Context aware smoothing
it: Smoothing sensibile al contesto

en: Binary
it: Binario

en: It is not possible to use the Default method because the mask was edited.
it: Non è possibile usare il metodo Predefinito perchè la maschera è stata modificata

en: Method:
it: Metodo:

en: Method
it: Metodo

en: Gaussian sigma
it: Sigma della Gaussiana

en: Boolean operations
it: Operazioni booleane

en: Union
it: Unione

en: Difference
it: Differenza

en: Intersection
it: Intersezione

en: Exclusive disjunction
it: Disgiunzione esclusiva

en: Mask 1
it: Maschera 1

en: Operation
it: Operazione

en: Mask 2
it: Maschera 2

en: Image reorientation
it: riorientamento dell'immagine

en: Nearest Neighbour
it: Vicino più prossimo

en: Trilinear
it: Trilineare

en: Tricubic
it: Tricubico

en: Lanczos (experimental)
it: Algoritmo Lanczos (sperimentale)

en: Apply
it: Applica

en: Angle X
it: Angolo X

en: Angle Y
it: Angolo Y

en: Angle Z
it: Angolo Z

en: Interpolation method:
it: Metodo interpolazione:

en: Create project from bitmap
it: Crea progetto da una bitmap

en: Project name:
it: Nome del progetto:

en: Slices orientation:
it: Orientamento delle slices

en: Sagital
it: Sagittale

en: Spacing (mm):
it: Spaziatura (mm);

en: All bitmaps files must be the same 
     width and height size.
it: Tutti i files bitmap devono avere le stesse
    dimensioni in larghezza e in altezza

en: 2D - Actual slice
it: 2D- Slice attuale

en: 3D - All slices
it: 3D - Tutte le slices

en: 2D Connectivity
it: Connettivita' 2D

en: Orientation
it: Orientamento

en: 3D Connectivity
it: Connettivita' 3D

en: Use WW&WL
it: Considera luminosità e contrasto

en: Deviation
it: Deviazione

en: Multiplier
it: Moltilplicatore

en: Iterations
it: Iterazioni

en: Parameters
it: Parametri

en: Select mask parts
it: Seleziona parti maschera

en: Target mask name
it: Nomer target maschera

en: Region growing
it: Regione di crescita

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Confidence
it: Tolleranza

en: Crop mask
it: Taglia maschera

en: Axial:
it: Assiale:

en: Sagital:
it: Sagittale:

en: Coronal:
it: Coronale:

en: Max hole size
it: Massima dimensione del foro

en: Mask density
it: Maschera densità

en: Calculate
it: Calcolare

en: Mask:
it: Maschera:

en: Mean:
it: Significa:

en: Minimun:
it: Minimo:

en: Maximun:
it: Massimo:

en: Standard deviation:
it: Deviazione standard:

en: Calculating
it: Calcolo

en: Object calibration
it: Calibrazione oggetto

en: Choose the object reference mode
it: Scegli il modo riferimento oggetto

en: Registration done
it: Registrazione eseguita

en: Done
it: Eseguito

en: Would like to use InVesalius default object?
it: Vuoi utilizzare l'oggetto InVesalius di default?

en: File format not reconized by InVesalius
it: Formato file non riconosciuto da InVeslius

en: Import surface error
it: Errore importazione superficie

en: InVesalius was not able to import this surface
it: InVesalius non è riuscito ad importare questa superficie

en: Creating 3D surface ...
it: Creo superficie 3D...

en: Go to slice ...
it: Vai alla sezione...

en: Slice number
it: Numero sezione

en: unnamed
it: Senza nome

en: %d images
it: %d immagini

en: Image %d
it: Immagine %d

en: Data panel
it: Pannello dati

en: Preview medical data to be reconstructed
it: Anteprima dati medici da ricostruire

en: Preview bitmap to be reconstructed
it: Anteprima bitmap da ripristinare

en: Currently the Navigation mode is only working on Windows
it: Al momento il modo navigazione funziona solo sotto Windows

en: Fill holes automatically
it: Riempi i fori automaticamente

en: Import DICOM...	Ctrl+I
it: Importare DICOM...	Ctrl+I

en: Import other files...
it: Importa altri file

en: Open project...	Ctrl+O
it: Apri progetto...	Ctrl+O

en: Save project	Ctrl+S
it: Salva progetto	Ctrl+S

en: Save project as...	Ctrl+Shift+S
it: Salva progetto come...	Ctrl+Shift+S

en: Export project
it: Esporta progetto

en: Close project
it: Chiudi progetto

en: Exit	Ctrl+Q
it: Esci	Ctrl+Q

en: Go to slice ...	Ctrl+G
it: Vai alla sezione ...	Ctrl+G

en: New	Ctrl+Shift+M
it: Nuovo	Ctrl+Shift+M

en: Boolean operations	Ctrl+Shift+B
it: Operazioni boleane	Ctrl+Shift+B

en: Clean Mask	Ctrl+Shift+A
it: Pulisci maschera	Ctrl+Shift+A

en: Fill holes manually	Ctrl+Shift+H
it: Riempi i fori manualmente	Ctrl+Shift+H

en: Fill holes automatically	Ctrl+Shift+J
it: Riempi fori in automatico	Ctrl+Shift+J

en: Remove parts	Ctrl+Shift+K
it: Rimuovi parti	Ctrl+Shift+K

en: Select parts	Ctrl+Shift+L
it: Seleziona parti	Ctrl+Shift+L

en: Crop
it: Taglia

en: Threshold	Ctrl+Shift+T
it: Soglia	Ctrl+Shift+T

en: Manual segmentation	Ctrl+Shift+E
it: Segmentazione manuale	Ctrl+Shift+E

en: Region growing	Ctrl+Shift+G
it: Regione di crescita	Ctrl+Shift+G

en: Right - Left
it: Destra - Sinistra

en: Anterior - Posterior
it: Anteriore - Posteriore

en: Top - Bottom
it: Sopra - Sotto

en: From Right-Left to Anterior-Posterior
it: Da Destra-Sinistra a Anteriore-Posteriore

en: From Right-Left to Top-Bottom
it: Da Destra-Sinistra a Sopra-Sotto

en: From Anterior-Posterior to Top-Bottom
it: Da Anteriore-Posteriore a Sopra-Sotto

en: Flip
it: Capovolgi

en: Swap axes
it: Scambia assi

en: Mask Density measure
it: Misura maschera densità

en: Reorient image	Ctrl+Shift+R
it: Riorienta immagine⇥Ctrl+Shift+R

en: Segmentation
it: Segmentazione

en: Surface
it: Superficie

en: Interpolated slices
it: Strati interpolati

en: Preferences...
it: Preferenze

en: Transcranial Magnetic Stimulation Mode	Ctrl+T
it: Modo Stimulazione Magnetica Transcranica	Ctrl+T

en: Deep Brain Stimulation Mode	Ctrl+B
it: Modo Stimulazione Cerebrale Profonda	Ctrl+B

en: Navigation Mode
it: Modo Navigazione

en: Getting started...
it: Per iniziare ...

en: About...
it: Informazioni

en: Edit
it: Modifica

en: View
it: Vista

en: Mode
it: Modo

en: Help
it: Aiuto

en: Ready
it: Pronto

en: Import DICOM files...	Ctrl+I
it: Importa file DICOM...	Ctrl+I

en: Open InVesalius project...
it: Apri progetto InVesalius...

en: Save InVesalius project
it: Salva progetto InVesalius

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom based on selection
it: Ingrandimento su selezione

en: Rotate
it: Ruota

en: Move
it: Sposta

en: Constrast
it: Contrasto

en: Measure density ellipse
it: Misura densità ellise

en: Measure density polygon
it: Misura densità poligono

en: Scroll slices
it: Scorri strati

en: Slices' cross intersection
it: Intersezione strati

en: Hide task panel
it: Nascondi pannello di controllo

en: Hide text
it: Nascondi testo

en: Show task panel
it: Mostra pannello di controllo

en: Show text
it: Mostra testo

en: Generating multiplanar visualization...
it: Generando la vista multiplanare...

en: Import
it: Importa

en: Path
it: Percorso

en: Width x Height
it: Larghezza x Altezza

en: InVesalius Database
it: Database InVesalius

en: Patient name
it: Nome paziente

en: Patient ID
it: ID Paziente

en: Age
it: Età

en: Gender
it: Sesso

en: Study description
it: Descrizione studio

en: Modality
it: Modalità

en: Date acquired
it: Dati acquisiti

en: # Images
it: # Immagini

en: Institution
it: Istituzione

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Accession Number
it: Numero accesso

en: Referring physician
it: Medico di riferimento

en: Word
it: Parola

en: Search
it: Cerca

en: Active
it: Attivo

en: Port
it: Porta

en: AETitle
it: AETitolo

en: Status
it: Stato

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Check status
it: Controlla stato

en: ok
it: Ok

en: error
it: Errore

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Choose user interface language
it: Selezionare la lingua dell'interfaccia

en: Area: %.3f
    Min: %.3f
    Max: %.3f
    Mean: %.3f
    Std: %.3f
it: Area:%.3f
    Min:%.3f
    Max:%.3f
    Significato:%.3f
    Std:%.3f

en: Analysing selected regions...
it: Analizzando le regioni selezionate...

en: Splitting disconnected regions...
it: Suddivisione regioni sconnesse...

en: Preferences
it: Preferenze

en: 2D Visualization
it: Vista 2D

en: 3D Visualization
it: Vista 3D

en: Language
it: Lingua

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Volume rendering
it: Rendering volumetrico

en: GPU (NVidia video cards only)
it: GPU (solo schede video NVidia)

en: Interpolated
it: Interpolati

en: Yes
it: Si

en: Language settings will be applied 
     the next time InVesalius starts.
it: Le impostazioni di lingua verranno applicate
    al prossimo avvio di InVesalius.

en: Soft Tissue
it: Tessuto molle

en: Enamel (Adult)
it: Smalto (Adulto)

en: Enamel (Child)
it: Smalto (Bambino)

en: Compact Bone (Adult)
it: Osso compatto (Adulto)

en: Compact Bone (Child)
it: Osso compatto (Bambino)

en: Spongial Bone (Adult)
it: Osso spugnoso (Adulto)

en: Spongial Bone (Child)
it: Osso spugnoso (Bambino)

en: Muscle Tissue (Adult)
it: Tessuto muscolare (Adulto)

en: Muscle Tissue (Child)
it: Tessuto muscolare (Bambino)

en: Fat Tissue (Adult)
it: Tessuto grasso (Adulto)

en: Fat Tissue (Child)
it: Tessuto grasso (Bambino)

en: Skin Tissue (Adult)
it: Pelle (Adulto)

en: Skin Tissue (Child)
it: Pelle (Bambino)

en: Normal
it: Normale

en: MeanIP
it: MedioIP

en: Contour MaxIP
it: Contorno MaxIP

en: Contour MIDA
it: Contorno MIDA

en: Window width and level
it: Luminosità e contrasto

en: Pseudo color
it: Colore pseudo

en: Projection type
it: Tipo di proiezione

en: Foreground
it: Primo piano

en: Background
it: Secondo piano

en: Applying watershed ...
it: Applicando watershed ...

en: Fill hole
it: Riempi fori

en: Filling hole ...
it: Riempendo fori ...

en: Remove parts
it: Rimuovi parti

en: Remove part
it: RImuovere parti

en: Removing part ...
it: Rimuovendo parti ...

en: Segmenting ...
it: Segmentazione ...

en: InVesalius was not able to create the surface
it: InVesalius non è riuscito a creare la superficie

en: Creating 3D surface...
it: Generazione di superficie 3D...

en: Export InVesalius screen to an image file
it: Esporta schermata InVesalius in un file immagine

en: Export picture...
it: Esportazione immagine...

en: Export 3D surface
it: Esportazione superfice 3D

en: Export 3D surface...
it: Esportazione superfice 3D...

en: Save 3D surface as...
it: Salva superfice 3D come...

en: It was not possible to save the surface.
it: Non è stato possibile salvare la superficie.

en: Error saving surface
it: Errore salvataggio superficie

en: You need to create a surface and make it
it: Devi creare una superfice e modificarla

en: visible before exporting it.
it: visibile prima di esportarla

en: Testing...
it: Prova...

en: Select DICOM, Analyze, NIfTI or REC/PAR files to be reconstructed
it: Selezionare i files DICOM, Analyze, NIfTI o REC/PAR da essere ricostruiti

en: Import medical images...
it: Importa immagini mediche ...

en: Open an existing InVesalius project...
it: Apri un progetto InVesalius esistente...

en: Open an existing project...
it: Apri un progetto esistente...

en: Select fiducials and navigate
it: Seleziona riferimenti e naviga

en: Neuronavigation
it: Neuronavigazione

en: Object registration
it: Registrazione oggetto

en: Extra tools
it: Tools extra

en: Deep Brain Stimulation
it: Stimolazione Cerebrale Profonda

en: Update camera in volume
it: Aggiorna volume camera

en: Vol. camera
it: Vol. Camera

en: Enable external trigger for creating markers
it: Abilita trigger esterno per creare i markers

en: Show and track TMS coil
it: Mostra e traccia bobina TMS

en: Show coil
it: Mostra bobina

en: Choose the tracking device
it: Scegli il dispositivo di tracking

en: Choose the navigation reference mode
it: Scegli il modo navigazione referenze

en: Fiducial registration error
it: Errore registrazione riferimento

en: Start navigation
it: Avvia navigazione

en: Navigate
it: Naviga

en: Configuring tracker ...
it: Configurazione tracker...

en: Disconnecting tracker...
it: Disconnessione tracker...

en: Tracker disconnected successfully
it: Tracker disconnesso con successo

en: Disconnecting tracker ...
it: Disconnessione tracker...

en: Tracker disconnected
it: Tracker disconnesso

en: Tracker still connected
it: Tracker ancora connesso

en: Stop neuronavigation
it: Arresta neuronavigazione

en: Start neuronavigation
it: Avvia neuronavigazione

en: Create new coil
it: Crea nuova bobina

en: New
it: Nuovo

en: Load coil configuration file
it: Carica file configurazione bobina

en: Load
it: Carica

en: Save object registration file
it: Salva file registrazione oggetto

en: Save
it: Salva

en: Angle threshold [degrees]:
it: Soglia angolo [gradi]:

en: Distance threshold [mm]:
it: Soglia distanza [mm]:

en: Timestamp interval [s]:
it: Intervallo timestamp [s]:

en: Record coordinates
it: Registra coordinate

en: Track object
it: Traccia oggetto

en: Object file successfully loaded
it: File oggetto caricato con successo

en: Digitize all object fiducials before saving
it: Digitalizzare tutti i riferimenti oggetto prima di salvare

en: Save error
it: Errore di salvataggio

en: Object file successfully saved
it: File oggetto salvato con successo

en: Create marker
it: Crea marker

en: Hide
it: Nascondi

en: Delete all
it: Cancella tutto

en: Edit ID
it: Modifica ID

en: Edit color
it: Modifica colore

en: Set as target
it: Imposta come bersaglio

en: Create mask for slice segmentation and editing
it: Creare una maschera per la creazione e modifica degli strati

en: Create new mask
it: Creare una nuova maschera

en: Create surface
it: Crea una superficie

en: Overwrite last surface
it: Sovrascrivere ultima superfice

en: Mask properties
it: Proprietà maschera

en: Manual edition
it: Edizione manulae

en: Set predefined or manual threshold:
it: Impostare soglia predefinita o soglia manuale

en: Choose brush type, size or operation:
it: Selezionare tipo, grandezza o operazione pennello:

en: Circle
it: Cerchio

en: Square
it: Quadrato

en: Brush threshold range:
it: Soglia range pennello

en: Overwrite mask
it: Sovrascrivi maschera

en: Expand watershed to 3D
it: Espandi watershed al 3D

en: Create 3D surface based on a mask
it: Creare superfice 3D basata su maschera

en: Create new 3D surface
it: Crea nuova superficie 3D

en: Next step
it: Prossimo passo

en: Surface properties
it: Proprietà superfice

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
it: Seleziona automaticamente l'area disconnessa più grande e creare nuova superfice

en: Select largest surface
it: Seleziona la superficie maggiore

en: Automatically select disconnected regions and create a new surface per region
it: Seleziona automaticamente le regioni disconnesse e crea una nuova superficie per regione

en: Split all disconnected surfaces
it: Dividere tutte le superfici disconnesse

en: Manually insert seeds of regions of interest and create a new surface
it: Inserisci manualmente punti di regioni di interesse e crea una nuova superficie

en: Select regions of interest...
it: Selezionare aree di interesse...

en: Transparency:
it: Trasparenza:

en: Decimate resolution:
it: Risoluzione decimale:

en: Smooth iterations:
it: Iterazione di smoothing

en: Measure distances
it: Misura distanze

en: Measure
it: Misura

en: Add text annotations
it: Aggiungere note di testo

en: Connection with port COM1 failed
it: Connessione con porta COM1 fallita

en: Communication error
it: Errore di comunicazione

en: Number of slices used to compound the visualization.
it: Numero di strati utilizzati per comporre la visualizzazione

en: Controls the sharpness of the contour. The greater the value, the sharper the contour.
it: Controlla la nitidezza del contorno. Maggiore è il valore, maggiore è la nitidezza del contorno

en: Inverted order
it: Ordine invertito

en: If checked, the slices are traversed in descending order to compound the visualization instead of ascending order.
it: Se selezionati, gli strati per comporre la visualizzazione sono attraversati in ordine discendente, e non ascendente.

en: Number of slices
it: Numero di strati

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: R
it: Dx

en: L
it: Sx

en: T
it: S

en: B
it: I

en: AL
it: ASx

en: RA
it: DxA

en: PR
it: PDx

en: LP
it: SxP

en: LA
it: SxA

en: AR
it: ADx

en: RP
it: DxP

en: PL
it: PSx

en: TL
it: SSx

en: RT
it: DxS

en: BR
it: IDx

en: LB
it: SxI

en: LT
it: SxS

en: TR
it: SDx

en: RB
it: DxS

en: BL
it: ISx

en: TA
it: SA

en: PT
it: PS

en: BP
it: IP

en: AB
it: AI

en: AT
it: AS

en: TP
it: SP

en: PB
it: PI

en: BA
it: IA

en: InVesalius was not able to export this picture
it: InVesalius non è riuscita a esportare questa immagine

en: Export picture error
it: Erroe esportazione immagine
