iptux - en to cs translation catalogue (154 entries)

en: Fatal Error!!
    Failed to create new socket!
    %s
cs: Fatální chyba!!
    Selhání při vytváření nového socketu!
    %s

en: Your pal didn't receive the packet. He or she is offline maybe.
cs: Váš partner nepřijímá pakety. On nebo ona je možná odpojen(a).

en: Receive the file "%s" from %s successfully!
cs: Soubor "%s" od %s přenesen úspěšně!

en: send
cs: odesláno

en: Send the file "%s" to %s successfully!
cs: Odeslání souboru "%s" pro %s bylo úspěšné!

en: mysterious
cs: záhadný

en: Personal
cs: Osobní

en: System
cs: Systém

en: Network
cs: Síť

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Please input your nickname!
cs: Prosím zadejte vaši přezdívku!

en: Please input your group name!
cs: Prosím zadejte název vaší skupiny!

en: Photo
cs: Fotografie

en: Signature
cs: Podpis

en: Pal's default face picture:
cs: Partnerův základní avatar:

en: Panel font:
cs: Font panelu:

en: Automatically hide the panel after login
cs: Automaticky skrýt panel po přihlášení

en: Automatically open the File Transmission Management
cs: Automaticky otevřít Správce přenosu souborů

en: Use the 'Enter' key to send message
cs: Používat klávesu 'Enter' k odeslání zprávy

en: Automatically clean up the chat history
cs: Automaticky smazat historii diskuze

en: Save the chat history
cs: Uložit historii diskuze

en: Use the Blacklist (NOT recommended)
cs: Použít Černou listinu (Nedoporučeno!)

en: Filter the request of sharing files
cs: Filtrovat žádosti o sdílení souborů

en: From:
cs: Od:

en: Beginning of the IP(v4) section
cs: Začátek sekce IP(v4)

en: To:
cs: Pro:

en: End of the IP(v4) section
cs: Konec sekce IP(v4)

en: Add
cs: Přidat

en: Delete
cs: Smazat

en: Import
cs: Importovat

en: Export
cs: Exportovat

en: Clear
cs: Vyčistit

en: From
cs: Od

en: To
cs: Pro

en: Description
cs: Popis

en: Please select download folder
cs: Prosím zvolte složku pro stahování

en: Select Font
cs: Vybrat font

en: Please select a face picture
cs: Prosím vyberte profilový obrázek

en: Please select a personal photo
cs: Prosím vyberte osobní fotografii

en: 
    Illegal IP(v4) address: %s!
cs: 
    Neplatná IP(v4) adresa: %s!

en: Please select a file to import data
cs: Prosím vyberte soubor pro import dat

en: Save data to file
cs: Uložit data do souboru

en: The notification has been sent to %s.
cs: Bylo zasláno upozornění pro %s.

en: Close
cs: Zavřít

en: Send
cs: Odeslat

en: Remove Selected
cs: Smazat vybrané

en: Name
cs: Název

en: Size
cs: Velikost

en: Member
cs: Člen

en: Pals
cs: Partneři

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Reverse Select
cs: Obrátit výběr

en: Clear Up
cs: Vyčistit

en: Talk with the group %s
cs: Hovořit se skupinou %s

en: Talk with %s(%s) IP:%s
cs: Komunikace s %s(%s) IP:%s

en: Info.
cs: Informace.

en: Version: %s
cs: Verze: %s

en: Nickname: %s@%s
cs: Přezdívka: %s@%s

en: Nickname: %s
cs: Přezdívka: %s

en: User: %s
cs: Uživatel: %s

en: Address: %s(%s)
cs: Adresa: %s(%s)

en: Address: %s
cs: Adresa: %s

en: Compatibility: Microsoft
cs: Kompatibilita: Microsoft

en: Compatibility: GNU/Linux
cs: Kompatibilita: GNU/Linux

en: System coding: %s
cs: Systémové kódování: %s

en: Signature:
cs: Podpis:

en: 
    Photo:
cs: 
    Fotografie:

en: Receiving progress.
cs: Stav přenosu.

en: Accept
cs: Přijmout

en: Refuse
cs: Odmítnout

en: File received.
cs: Soubor přenesen.

en: Source
cs: Zdroj

en: SaveAs
cs: Uložit jako

en: Receiving Progress.
cs: Stav přenosu.

en: Recevied-From: Nickname:%s User:%s Host:%s
cs: Obdrženo od: Přezdívka:%s Uživatel:%s Počítač:%s

en: User:%s Host:%s
cs: Uživatel:%s Počítač:%s

en: Pals Online: 0
cs: Partnerů online: 0

en: Search Pals
cs: Vyhledat partnery

en: Nickname
cs: Ptřezdívka

en: Group
cs: Skupina

en: User
cs: Uživatel

en: Host
cs: Počítač

en: Change Pal's Information
cs: Změnit informace o partnerovi

en: Pal's nickname:
cs: Partnerova přezdívka:

en: Please input pal's new nickname!
cs: Prosím zadejte novou partnerovu přezdívku!

en: Pal's group name:
cs: Název partnerovy skupiny:

en: System coding:
cs: Systémové kódování:

en: Be SURE to know what you are doing!
cs: Ujistěte se, že víte co děláte!

en: Apply
cs: Použít

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Add Files
cs: Přidat soubory

en: Add Folders
cs: Přidat složky

en: Delete Resources
cs: Smazat zdroje

en: Clear Password
cs: Smazat heslo

en: Set Password
cs: Nastavit heslo

en: directory
cs: složka

en: unknown
cs: neznámé

en: File
cs: Soubor

en: Type
cs: Druh

en: Choose the files to share
cs: Vyberte soubory ke sdílení

en: Choose the folders to share
cs: Vybrat složky ke sdílení

en: Files Transmission Management
cs: Manažer přenosu souborů

en: State
cs: Status

en: Task
cs: Úkol

en: Filename
cs: Název souboru

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Progress
cs: Postup

en: Cost
cs: Náklady

en: Remaining
cs: Zbývá

en: Rate
cs: Rychlost

en: The path you want to open not exist!
cs: Složka, kterou chcete otevřít neexistuje!

en: The file you want to open not exist!
cs: Soubor, který chcete otevřít neexistuje!

en: Others
cs: Ostatní

en: Broadcast
cs: Vysílání

en: Warning
cs: Varování

en: <ERROR>
cs: <CHYBA>

en: File transfer has not been completed.
    Are you sure to cancel and quit?
cs: Přenos souboru nebyl dokončen.
    Opravdu chcete odejít?

en: Confirm Exit
cs: Potvrďte ukončení

en: Request Shared Resources
cs: Zažádat sdílení zdrojů

en: Agree
cs: Souhlasím

en: Access Password
cs: Přístupové heslo

en: Please input the password for the shared files behind
cs: Prosím zadejte heslo pro sdílené soubory

en: (%s)[%s]Password:
cs: (%s)[%s]Heslo:

en: 
    Empty Password!
cs: 
    Prázdné heslo!

en: Enter a New Password
cs: Zadat nové heslo

en: Password:
cs: Heslo:

en: Repeat:
cs: Zopakovat:

en: 
    Password Mismatched!
cs: 
    Neshoda hesel!

en: Please select a folder to save files.
cs: Vyberte prosím složku do které chcete uložit soubory.

en: Detect
cs: Rozpoznat

en: Please input an IP address (IPv4 only):
cs: Prosím zadejte IP adresu (pouze IPv4):

en: Send Message
cs: Odeslat zprávu

en: Delete Pal
cs: Smazat partnera

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Quit
cs: _Odejít

en: _File
cs: _Soubor

en: _Detect
cs: _Zjistit

en: _Find
cs: _Najít

en: Sort
cs: Třídit

en: By Nickname
cs: Podle přezdívky

en: By IP
cs: Podle IP

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Insert Picture
cs: Vložit obrázek

en: Attach File
cs: Přiložit soubor

en: Attach Folder
cs: Přiložit složku

en: _Transmission
cs: _Přenosy

en: _Shared Management
cs: Správa _sdílení

en: _Help
cs: _Pomoc

en: Open This File
cs: Otevřít tento soubor

en: Open Containing Folder
cs: Otevřít složku

en: Terminate Task
cs: Ukončit úkol

en: Terminate All
cs: Ukončit vše

en: Clear Tasklist
cs: Vyčistit seznam úkolů
