iptux - en to fr translation catalogue (215 entries)

en: LAN communication software
fr: Logiciel de communication LAN

en: chat;talk;im;message;ipmsg;feige;
fr: discussion;conversation;im;message;ipmsg;feige;

en: iptux is an “IP Messenger” client.
fr: iptux est un client de messagerie IP.

en: It can:
fr: Il peut :

en: auto-detect other clients on the intranet.
fr: détecter automatiquement les autres clients sur l'intranet.

en: send messages to other clients.
fr: envoyer des messages à d'autres clients.

en: send files to other clients.
fr: envoyer des fichiers à d'autres clients.

en: It is (supposedly) compatible with 飞鸽传书 (Feige) and 飞秋 (FeiQ) from China, and with the original “IP Messenger” clients from Japan, including g2ipmsg and xipmsg in Debian.
fr: Il est (censément) compatible avec 飞鸽传书 (Feige) et 飞秋 (FeiQ) de Chine, et avec les clients de messagerie IP originaux du Japon, y compris g2ipmsg et xipmsg dans Debian.

en: Fatal Error!! Failed to create new socket!
    %s
fr: Erreur fatale ! Impossible de créer un nouveau socket !
    %s

en: Fatal Error!!
    Failed to create new socket!
    %s
fr: Erreur fatale !
    Erreur d'entrées/sorties!
    %s

en: Empty Message
fr: Message vide

en: Received an image
fr: Image reçue

en: Open() file "%s" failed, %s
fr: L'ouverture() du fichier « %s » a échoué, %s

en: Mkdir() directory "%s" failed, %s
fr: Mkdir() dossier "%s" a échoué, %s

en: Opendir() directory "%s" failed, %s
fr: L'ouverture() du dossier \"%s\" a échoué, %s

en: Your pal didn't receive the packet. He or she is offline maybe.
fr: Votre ami(e) n'a pas reçu le paquet. Il ou elle est probablement déconnecté(e).

en: receive
fr: réception

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Receive the file "%s" from %s successfully!
fr: Le fichier "%s" de %s a été reçu avec succès !

en: Failed to receive the directory "%s" from %s!
fr: Échec de la réception du dossier "%s" de %s !

en: Receive the directory "%s" from %s successfully!
fr: Le dossier « %s » de %s a été reçu avec succès !

en: send
fr: envoyer

en: Failed to send the file "%s" to %s!
fr: Échec de l'envoi du fichier « %s » à %s !

en: Send the file "%s" to %s successfully!
fr: Le fichier « %s » a été envoyé avec succès à %s !

en: Failed to send the directory "%s" to %s!
fr: Échec de l'envoi du dossier « %s » à %s !

en: Send the directory "%s" to %s successfully!
fr: Le dossier « %s » a été envoyé avec succès à %s !

en: mysterious
fr: mystérieux

en: Thanks to
fr: Merci à

en: Loading the process successfully!
fr: Le processus a été chargé avec succès !

en: New Message from %s
fr: Nouveau message de %s

en: New File from %s
fr: Nouveau fichier de %s

en: Receiving File Finished
fr: Réception du fichier terminée

en: file info no longer exist
fr: les infos du fichier n'existent plus

en: Couldn’t load icon: %s
fr: Impossible de charger l'icône : %s

en: Personal
fr: Personnel

en: System
fr: Système

en: Network
fr: Réseau

en: Preferences
fr: Préférences

en: Please input your nickname!
fr: Veuillez entrer votre pseudonyme !

en: Please input your group name!
fr: Veuillez entrer le nom de votre groupe !

en: Preference network coding (You should be aware of what you are doing if you want to modify it.)
fr: Préférences de l'encodage réseau (Soyez certains de ce que vous faites si vous souhaitez le modifier.)

en: Pal's default face picture:
fr: Photo par défaut de l'ami(e) :

en: Panel font:
fr: Police du panneau :

en: Automatically open the chat dialog
fr: Ouvrir automatiquement la fenêtre de discussion

en: Automatically hide the panel after login
fr: Cacher automatiquement le panneau une fois connecté

en: Automatically open the File Transmission Management
fr: Ouvrir automatiquement le gestionnaire de transfert

en: Use the 'Enter' key to send message
fr: Utilisez la touche 'Entrée' pour envoyer le message

en: Automatically clean up the chat history
fr: Effacer l'historique de discussion automatiquement

en: Save the chat history
fr: Sauvegarder l'historique de discussion

en: Use the Blacklist (NOT recommended)
fr: Utiliser la liste noire (NON recommandé)

en: Filter the request of sharing files
fr: Filtrer la requête de partage de fichiers

en: From:
fr: De :

en: Beginning of the IP(v4) section
fr: Début de la section IP(v4)

en: To:
fr: À :

en: End of the IP(v4) section
fr: Fin de la section IP(v4)

en: Add
fr: Ajouter

en: Delete
fr: Supprimer

en: Added IP(v4) Section:
fr: Ajout de la section IP(v4) :

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Clear
fr: Effacer

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en: Please select download folder
fr: Veuillez sélectionner le dossier de téléchargement

en: Select Font
fr: Sélectionner une police de caractères

en: Fopen() file "%s" failed!
    %s
fr: Fl'ouverture() du ficher "%s" a échoué !
    %s

en: Please select a face picture
fr: Veuillez sélectionner un avatar

en: Please select a personal photo
fr: Veuillez sélectionner une photo personnelle

en: 
    Illegal IP(v4) address: %s!
fr: 
    Adresse IP(v4) illégale : %s!

en: Please select a file to import data
fr: Veuillez sélectionner un fichier à importer

en: Save data to file
fr: Sauvegarder les données dans le fichier

en: The notification has been sent to %s.
fr: La notification a été transmise à %s.

en: Close
fr: Fermer

en: Send
fr: Envoyer

en: Remove Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Mission Completed!
fr: Mission accomplie !

en: Member
fr: Membre

en: Pals
fr: Ami(e)s

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Reverse Select
fr: Inverser la sélection

en: Clear Up
fr: Vider

en: Talk with the group %s
fr: Communiquer avec le groupe  %s

en: Talk with %s(%s) IP:%s
fr: Communiquer avec %s(%s) IP :%s

en: Info.
fr: Information

en: Version: %s
fr: Version : %s

en: Nickname: %s@%s
fr: Pseudo : %s@%s

en: Nickname: %s
fr: Pseudo : %s

en: User: %s
fr: Utilisateur : %s

en: Host: %s
fr: Hôte : %s

en: Address: %s(%s)
fr: Adresse : %s(%s)

en: Address: %s
fr: Adresse : %s

en: Compatibility: Microsoft
fr: Compatibilité : Microsoft

en: Compatibility: GNU/Linux
fr: Compatibilité : GNU/Linux

en: System coding: %s
fr: Encodage : %s

en: Signature:
fr: Signature :

en: 
    Photo:
fr: 
    Photo :

en: Please select a picture to insert the buffer
fr: Veuillez sélectionner une image à insérer

en: Enclosure.
fr: Enceinte.

en: Files to be received
fr: Fichier à recevoir

en: Receiving progress.
fr: Progression de la réception.

en: Accept
fr: Accepter

en: Refuse
fr: Refuser

en: File received.
fr: Fichier reçu.

en: SaveAs
fr: EnregistrerSous

en: Receiving Progress.
fr: Progression de l'envoi.

en: %s to Receive.
fr: %s à recevoir.

en: %s Of %s Received.
fr: %s de %s a été envoyé.

en: Recevied-From: Nickname:%s User:%s Host:%s
fr: Reçu de : Pseudo %s Utilisateur :%s Hôte :%s

en: Send-To: Nickname:%s User:%s Host:%s
fr: Envoyer à : Pseudo %s Utilisateur :%s Hôte :%s

en: Send-Broadcast
fr: Envoi-diffusion

en: User:%s Host:%s
fr: Utilisateur :%s Hôte :%s

en: Pals Online: 0
fr: Ami(e)s en ligne : 0

en: Search Pals
fr: Chercher des ami(e)s

en: Nickname
fr: Pseudo

en: Group
fr: Groupe

en: User
fr: Utilisateur

en: Host
fr: Hôte

en: User: %s
fr: Utilisateur : %s

en: Host: %s
fr: Hôte : %s

en: Address: %s(%s)
fr: Adresse : %s(%s)

en: Address: %s
fr: Adresse : %s

en: Compatibility: Microsoft
fr: Compatibilité : Microsoft

en: Change Pal's Information
fr: Modifier les informations concernant l'ami (e)

en: Pal's nickname:
fr: Pseudo du contact :

en: Please input pal's new nickname!
fr: Veuillez saisir le nouveau pseudo du contact

en: Pal's group name:
fr: Le nom du groupe de votre ami(e) :

en: Please input pal's new group name!
fr: Veuillez entrer le nouveau nom du groupe de votre ami(e) !

en: System coding:
fr: Encodage :

en: Be SURE to know what you are doing!
fr: ASSUREZ-VOUS de savoir ce que vous faites !

en: Pal's face picture:
fr: Avatar de votre ami(e) :

en: Be compatible with iptux's protocol (DANGEROUS)
fr: Compatibilité avec le protocole iptux (DANGEREUX)

en: Shared Files Management
fr: Gestionnaire de partage de fichier

en: Apply
fr: Appliquer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: Add Folders
fr: Ajouter des dossiers

en: Delete Resources
fr: Supprimer les ressources

en: Clear Password
fr: Supprimer le mot de passe

en: Set Password
fr: Mettre un mot de passe

en: regular
fr: normal

en: directory
fr: Dossier

en: unknown
fr: inconnu

en: File
fr: Fichier

en: Choose the files to share
fr: Choisissez les fichiers à partager

en: Choose the folders to share
fr: Choisissez les dossiers à partager

en: Files Transmission Management
fr: Gestionnaire de partage de fichier

en: State
fr: Statut

en: Task
fr: Tâche

en: Peer
fr: Pair

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Completed
fr: Terminé

en: Progress
fr: Progression

en: Cost
fr: Évaluation

en: Remaining
fr: Restant

en: Rate
fr: Taux

en: The path you want to open not exist!
fr: Le chemin n'existe pas !

en: The file you want to open not exist!
fr: Le fichier que vous souhaitez ouvrir n'existe pas !

en: iptux Error
fr: Erreur iptux

en: Others
fr: Autres

en: Broadcast
fr: Diffuser

en: Can't find any available web browser!
fr: Impossible de trouver un navigateur web disponible !

en: Information
fr: Informations

en: Warning
fr: Avertissement

en: <ERROR>
fr: <ERREUR>

en: File transfer has not been completed.
    Are you sure to cancel and quit?
fr: Le transfert du fichier n'a pas pu être terminé.
    Voulez-vous vraiment annuler ou quitter ?

en: Confirm Exit
fr: Confirmer la fermeture

en: Request Shared Resources
fr: Requête de ressources partagées

en: Agree
fr: Accepter

en: Your pal (%s)[%s]
    is requesting to get your shared resources,
    Do you agree?
fr: Votre ami(e) (%s)[%s]
    demande l'accès à vos ressources partagées,
    Voulez-vous accepter ?

en: Access Password
fr: Mot de passe d'accès

en: Please input the password for the shared files behind
fr: Veuillez entrer le mot de passe pour le partage de fichiers

en: (%s)[%s]Password:
fr: (%s)[%s]Mot de passe :

en: 
    Empty Password!
fr: 
    Mot de passe vide !

en: Enter a New Password
fr: Entrez un nouveau mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Repeat:
fr: Confirmer :

en: 
    Password Mismatched!
fr: 
    Mot de passe erroné !

en: Please select a folder to save files.
fr: Sélectionnez un dossier où sauver les données.

en: Detect
fr: Détecter

en: Please input an IP address (IPv4 only):
fr: Veuillez entrer une adresse IP (IPv4 seulement) :

en: Send Message
fr: Envoyer un message

en: Change Info
fr: Modifier les infos

en: Delete Pal
fr: Supprimer l'ami(e)

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _File
fr: _Fichier

en: _Detect
fr: _Détecter

en: _Find
fr: _Rechercher

en: _View
fr: _Visualiser

en: Sort
fr: Trier

en: By Nickname
fr: Par Pseudo

en: By IP
fr: Par IP

en: Ascending
fr: Ordre croissant

en: Descending
fr: Ordre décroissant

en: _Refresh
fr: _Actualiser

en: _Chat
fr: _Discussion

en: Insert Picture
fr: Insérer une image

en: Attach File
fr: Joindre un fichier

en: Attach Folder
fr: Joindre un dossier

en: _Window
fr: _Fenêtre

en: _Transmission
fr: Trans_mission

en: _Shared Management
fr: _Gestionnaire de partage

en: _Chat Log
fr: _Historique

en: _System Log
fr: _Journal système

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About
fr: _À propos

en: Report Bug
fr: Signaler une erreur

en: Open This File
fr: Ouvrir ce fichier

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir ce dossier

en: Terminate Task
fr: Achever la tâche

en: Terminate All
fr: Tout achever

en: Clear Tasklist
fr: Vider la liste des tâches

en: Refuse All
fr: Tout refuser
