iptux 0.8.3 - en to pt translation catalogue (263 entries)

en: LAN communication software
pt: Software de comunicação via LAN

en: chat;talk;im;message;ipmsg;feige;
pt: chat;talk;im;message;ipmsg;feige;lan;conversa;

en: iptux is an “IP Messenger” client.
pt: iptux é um cliente do "IP Messenger".

en: It can:
pt: Pode:

en: auto-detect other clients on the intranet.
pt: detetar automaticamente outros clientes na intranet.

en: send messages to other clients.
pt: enviar mensagens a outros clientes.

en: send files to other clients.
pt: enviar ficheiros para outros clientes.

en: It is (supposedly) compatible with 飞鸽传书 (Feige) and 飞秋 (FeiQ) from China, and with the original “IP Messenger” clients from Japan, including g2ipmsg and xipmsg in Debian.
pt: Além disso é (supostamente) compatível com 飞鸽传书 (Feige) e 飞秋 (FeiQ) da China e com o cliente original “IP Messenger” do Japão, incluindo g2ipmsg e xipmsg no Debian.

en: Fatal Error!! Failed to create new socket!
    %s
pt: Erro Fatal!! Falha ao criar novo Socket!
    %s

en: Fatal Error!! Failed to bind the TCP port(%s:%d)!
    %s
pt: Erro Fatal!! Falha ao conectar à Porta TCP(%s:%d)!
    %s

en: Fatal Error!! Failed to bind the UDP port(%s:%d)!
    %s
pt: Erro Fatal!! Falha ao conectar à Porta UDP(%s:%d)!
    %s

en: Fatal Error!!
    Failed to create new socket!
    %s
pt: Erro Fatal!!
    Falha ao criar um novo Socket!
    %s

en: Empty Message
pt: Mensagem sem conteúdo

en: Received an image
pt: Recebeu uma imagem

en: Open() file "%s" failed, %s
pt: Open() ficheiro "%s" falhou, %s

en: Stat64() file "%s" failed, %s
pt: Stat64() ficheiro "%s" falhou, %s

en: Mkdir() directory "%s" failed, %s
pt: Mkdir() pasta "%s" falhou, %s

en: Opendir() directory "%s" failed, %s
pt: Opendir() pasta "%s" falhou, %s

en: Your pal didn't receive the packet. He or she is offline maybe.
pt: Outro participante não recebeu o pacote. Talvez está offline.

en: unknown command mode: %d
pt: modo de comando desconhecido: %d

en: receive
pt: receber

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Failed to receive the file "%s" from %s! expect length %lld, received %lld
pt: Falha ao receber o ficheiro "%s" de %s! tamanho previsto %lld, recebido %lld

en: Receive the file "%s" from %s successfully!
pt: Recebeu um ficheiro "%s" de %s com sucesso!

en: Failed to receive the directory "%s" from %s!
pt: Falha ao receber a pasta "%s" de %s!

en: Receive the directory "%s" from %s successfully!
pt: Recebeu a pasta "%s" de %s com sucesso!

en: send
pt: enviar

en: Failed to send the file "%s" to %s!
pt: Falha ao enviar o ficheiro "%s" para %s!

en: Send the file "%s" to %s successfully!
pt: Enviou o ficheiro "%s" para %s com sucesso!

en: Failed to send the directory "%s" to %s!
pt: Falha ao enviar a pasta "%s" para %s!

en: Send the directory "%s" to %s successfully!
pt: Enviou a pasta "%s" para %s com sucesso!

en: mysterious
pt: desconhecido

en: stat file "%s" failed: %s
pt: stat ficheiro "%s" falhou: %s

en: path %s is not file or directory: st_mode(%x)
pt: o caminho %s não é um ficheiro ou uma pasta: st_mode(%x)

en: opendir on "%s" failed: %s
pt: opendir no "%s" falhou: %s

en: TRANSLATOR NAME
pt: inkhorn

en: Thanks to
pt: Agradecimentos

en: Loading the process successfully!
pt: Carregou o processo com sucesso!

en: New Message from %s
pt: Nova mensagem de %s

en: New File from %s
pt: Nova ficheiro de %s

en: Receiving File Finished
pt: O recebimento do ficheiro concluído

en: file info no longer exist
pt: as informações do ficheiro não estão disponíveis

en: Couldn’t load icon: %s
pt: Não foi possível carregar o ícone: %s

en: Personal
pt: Pessoal

en: System
pt: Sistema

en: Network
pt: Rede

en: Preferences
pt: Preferências

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Your _nickname:
pt: O seu _nome:

en: Please input your nickname!
pt: Por favor, digite o seu nome!

en: Your _group name:
pt: O nome do seu _grupo:

en: Please input your group name!
pt: Por favor, digite o nome do seu grupo!

en: Your _face picture:
pt: A sua _foto:

en: _Save files to:
pt: _Gravar ficheiros em:

en: Photo
pt: Foto

en: Signature
pt: Assinatura

en: Candidate network encodings:
pt: Sugestão de codificação da rede:

en: Candidate network encodings, separated by ","
pt: Sugestão de codificação da rede, separado por ","

en: Prefered network encoding:
pt: Codificação da rede preferida:

en: Preference network coding (You should be aware of what you are doing if you want to modify it.)
pt: Codificação da rede preferida (para modificá-lo certifique-se que sabe o que está fazendo.)

en: Pal's default face picture:
pt: A foto do participante:

en: Panel font:
pt: Fonte do painel:

en: Automatically open the chat dialog
pt: Automaticamente abre o diálogo de conversa

en: Automatically hide the panel after login
pt: Automaticamente esconde o painel após o login

en: Automatically open the File Transmission Management
pt: Automaticamente abre o Gestor de Transmissão de Ficheiro

en: Use the 'Enter' key to send message
pt: Use a tecla 'Enter' para enviar mensagem

en: Automatically clean up the chat history
pt: Automaticamente limpa o histórico de conversa

en: Save the chat history
pt: Salva o histórico da conversa

en: Use the Blacklist (NOT recommended)
pt: Use a ListaNegra (não recomendado)

en: Filter the request of sharing files
pt: Filtra o pedido de compartilhamento de ficheiros

en: From:
pt: De:

en: Beginning of the IP(v4) section
pt: Início da secção IP(v4)

en: To:
pt: Para:

en: End of the IP(v4) section
pt: Fim da secção IP(v4)

en: Add
pt: Adicionar

en: Delete
pt: Apagar

en: Added IP(v4) Section:
pt: Secção IP(v4) adicionada:

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Clear
pt: Limpar

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: Description
pt: Descrição

en: Please select download folder
pt: Por favor, escolha uma pasta para descargas

en: Select Font
pt: Selecione fonte

en: Fopen() file "%s" failed!
    %s
pt: Fopen() ficheiro "%s" falhou!
    %s

en: Please select a face picture
pt: Por favor, selecione uma imagem do perfil

en: Please select a personal photo
pt: Por favor, selecione uma foto

en: 
    Illegal IP(v4) address: %s!
pt: 
    Endereço IP(v4) inválido: %s!

en: Please select a file to import data
pt: Por favor, selecione um ficheiro para importar dados

en: _Open
pt: Abrir

en: Save data to file
pt: Gravar dados para ficheiro

en: _Save
pt: _Gravar

en: The notification has been sent to %s.
pt: A notificação foi enviada para %s.

en: %s To Send.
pt: %s para enviar.

en: Close
pt: Fechar

en: Send
pt: Enviar

en: Chat History
pt: Histórico da conversa

en: Choose enclosure files
pt: Escolha ficheiros para anexar

en: Choose enclosure folders
pt: Escolha pastas para anexar

en: Remove Selected
pt: Remover selecionado

en: File to send.
pt: Ficheiro para enviar.

en: Sending progress.
pt: O progresso do envio.

en: Dirs
pt: Pastas

en: Files
pt: Ficheiros

en: Detail
pt: Detalhes

en: PeerName
pt: Nome do participante

en: Name
pt: Nome

en: Size
pt: Tamanho

en: Path
pt: Caminho

en: Sending Progress.
pt: O progresso de envio.

en: %s of %s Sent.
pt: %s de %s enviado.

en: Mission Completed!
pt: Concluído!

en: Talk with the group %s
pt: Converse com o grupo %s

en: Member
pt: Membro

en: Pals
pt: Participantes

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Reverse Select
pt: Seleção reversa

en: Clear Up
pt: Limpar

en: Talk with %s(%s) IP:%s
pt: Converse com %s(%s) IP:%s

en: Info.
pt: Informações.

en: Version: %s
pt: Versão: %s

en: Nickname: %s@%s
pt: Nome: %s@%s

en: Nickname: %s
pt: Nome: %s

en: User: %s
pt: Utilizador: %s

en: Address: %s(%s)
pt: Endereço: %s(%s)

en: Address: %s
pt: Endereço: %s

en: Compatibility: Microsoft
pt: Compatível com: Microsoft

en: Compatibility: GNU/Linux
pt: Compatível com: GNU/Linux

en: System coding: %s
pt: Codificação do sistema: %s

en: Signature:
pt: Assinatura:

en: 
    Photo:
pt: 
    Foto:

en: Please select a picture to insert the buffer
pt: Por favor, selecione uma foto para inserir no buffer

en: Enclosure.
pt: Anexo.

en: Files to be received
pt: Ficheiros para receber

en: Receiving progress.
pt: O progresso do recebimento.

en: Accept
pt: Aceitar

en: Refuse
pt: Recusar

en: File received.
pt: Ficheiro recebido.

en: Source
pt: Fonte

en: SaveAs
pt: GravarComo

en: Receiving Progress.
pt: O progresso do recebimento.

en: %s to Receive.
pt: %s para receber.

en: %s Of %s Received.
pt: %s de %s recebido(s).

en: Recevied-From: Nickname:%s User:%s Host:%s
pt: Recebido de: Nome:%s Utilizador:%s Host:%s

en: Send-To: Nickname:%s User:%s Host:%s
pt: Enviado para: Nome:%s Utilizador:%s Host:%s

en: Send-Broadcast
pt: Enviar transmissão

en: User:%s Host:%s
pt: Utilizador:%s Host:%s

en: Pals Online: 0
pt: Participantes online: 0

en: Search Pals
pt: Procurar outros participantes

en: Nickname
pt: Nome

en: Group
pt: Grupo

en: User
pt: Utilizador

en: Version: %s
pt: Versão: %s

en: Nickname: %s@%s
pt: Nome: %s@%s

en: Nickname: %s
pt: Nome: %s

en: User: %s
pt: Utilizador: %s

en: Address: %s(%s)
pt: Endereço: %s(%s)

en: Address: %s
pt: Endereço: %s

en: Compatibility: Microsoft
pt: Compatível com: Microsoft

en: Compatibility: GNU/Linux
pt: Compatível com: GNU/Linux

en: System coding: %s
pt: Codificação do sistema: %s

en: Signature:
pt: Assinatura:

en: Pals Online: %d
pt: Participantes online: %d

en: Change Pal's Information
pt: Alterar as informações de participantes

en: Pal's nickname:
pt: Nome do participante:

en: Please input pal's new nickname!
pt: Por favor, digite o novo nome do participante!

en: Pal's group name:
pt: Nome do grupo de participante:

en: Please input pal's new group name!
pt: Por favor, digite o novo nome do grupo!

en: System coding:
pt: Codificação do sistema:

en: Be SURE to know what you are doing!
pt: Tem cuidado com o que faz!

en: Pal's face picture:
pt: Foto do participante:

en: Be compatible with iptux's protocol (DANGEROUS)
pt: Seja compatível com o protocolo do iptux (ATENÇÃO)

en: Shared Files Management
pt: Gestor de ficheiros compartilhados

en: Apply
pt: Aplicar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Add Files
pt: Adicionar ficheiros

en: Add Folders
pt: Adicionar pastas

en: Delete Resources
pt: Eliminar recursos

en: Clear Password
pt: Remover a palavra-passe

en: Set Password
pt: Definir a palavra-passe

en: directory
pt: pasta

en: unknown
pt: desconhecido

en: File
pt: Ficheiro

en: Type
pt: Tipo

en: Choose the files to share
pt: Escolha os ficheiros para compartilhar

en: Choose the folders to share
pt: Escolha as pastas para compartilhar

en: Files Transmission Management
pt: Gestor da transmissão de ficheiros

en: State
pt: Status

en: Task
pt: Tarefa

en: Peer
pt: Participante

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Completed
pt: Concluído

en: Progress
pt: Progresso

en: Cost
pt: Tempo

en: Remaining
pt: Restante

en: Rate
pt: Velocidade

en: The path you want to open not exist!
pt: O caminho que quer abrir não existe!

en: The file you want to open not exist!
pt: O ficheiro que quer abrir não existe!

en: iptux Error
pt: Erro no iptux

en: Others
pt: Outros

en: Broadcast
pt: Transmissão

en: Can't find any available web browser!
pt: Nenhum navegador encontrado!

en: Information
pt: Informação

en: Warning
pt: Aviso

en: <ERROR>
pt: <ERRO>

en: File transfer has not been completed.
    Are you sure to cancel and quit?
pt: A transferência do ficheiro não foi concluída.
    Quer cancelar e sair?

en: Confirm Exit
pt: Confirmar saída

en: Request Shared Resources
pt: Solicitar recursos compartilhados

en: Agree
pt: Concordo

en: Your pal (%s)[%s]
    is requesting to get your shared resources,
    Do you agree?
pt: Outro participante (%s)[%s]
    solicita compartilhar os seus recursos,
    Aceita?

en: Access Password
pt: Palavra-passe de acesso

en: Please input the password for the shared files behind
pt: Por favor, digite a palavra-passe para ficheiros compartilhados

en: (%s)[%s]Password:
pt: (%s)[%s]Palavra-passe:

en: 
    Empty Password!
pt: 
    Palavra-passe em branco!

en: Enter a New Password
pt: Digite uma nova palavra-passe

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Repeat:
pt: Outra vez:

en: 
    Password Mismatched!
pt: 
    Palavras-passe não são iguais!

en: Please select a folder to save files.
pt: Por favor, escolha uma pasta para gravar ficheiros.

en: Copyright © 2008–2009, Jally
    Copyright © 2013–2015,2017–2021, LI Daobing
pt: Direitos autorais © 2008–2009, Jally
    Direitos autorais © 2013–2015,2017–2021, LI Daobing

en: A GTK based LAN messenger.
pt: Mensageiro LAN baseado no GTK.

en: Detect pal
pt: Descobrir participantes

en: Detect
pt: Descobrir

en: Please input an IP address (IPv4 only):
pt: Por favor, digite endereço IP (somente IPv4):

en: Send Message
pt: Enviar mensagem

en: Change Info
pt: Alterar detalhes

en: Delete Pal
pt: Remover participante

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Quit
pt: Sair

en: _File
pt: Ficheiro

en: _Detect
pt: _Descobrir

en: _Find
pt: Encontrar

en: _View
pt: _Vista

en: Sort
pt: Ordenar

en: By Nickname
pt: Por nome

en: By IP
pt: Por IP

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: _Refresh
pt: Atualizar

en: Insert Picture
pt: Inserir foto

en: Attach File
pt: Anexar ficheiro

en: Attach Folder
pt: Anexar pasta

en: Clear Chat History
pt: Limpar o histórico da conversa

en: _Window
pt: Janela

en: _Transmission
pt: _Transmissão

en: _Shared Management
pt: Gestor de compartilhamento

en: _Chat Log
pt: Registo do _chat

en: _System Log
pt: Registo do _sistema

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: _Help
pt: Ajuda

en: _About
pt: Sobre

en: Report Bug
pt: Relatar uma falha

en: What's New
pt: Novidades

en: Open This File
pt: Abrir este ficheiro

en: Open Containing Folder
pt: Abrir esta pasta

en: Terminate Task
pt: Terminar tarefa

en: Terminate All
pt: Terminar tudo

en: Clear Tasklist
pt: Limpar a lista de tarefas

en: Refuse All
pt: Recusar tudo

en: - A software for sharing in LAN
pt: - Um software para compartilhamento via LAN

en: option parsing failed: %s
pt: processamento da opção falhou: %s
