iputils - en to fi translation catalogue (232 entries)

en: 
    Usage:
      arping [options] <destination>
    
    Options:
      -f            quit on first reply
      -q            be quiet
      -b            keep on broadcasting, do not unicast
      -D            duplicate address detection mode
      -U            unsolicited ARP mode, update your neighbours
      -A            ARP answer mode, update your neighbours
      -V            print version and exit
      -c <count>    how many packets to send
      -w <timeout>  how long to wait for a reply
      -i <interval> set interval between packets (default: 1 second)
      -I <device>   which ethernet device to use
fi: 
    Käyttö:
      arping [valinnat] <kohde>
    
    Valinnat:
      -f            lopeta ensimmäisellä vastauksella
      -q            ole hiljaa
      -b            jatka laaja-lähetystä, ei yksi-lähetystä
      -D            tee kaksoiskappale osoitteentunnistustilaa
      -U            ei-toivottu ARP-tila, päivitä naapurisi
      -A            ARP-vastaustila, päivitä naapurisi
      -V            tulosta versio ja poistu
      -c <count>    lähetettävien pakettien lukumäärä
      -w <timeout>  odotettavaa aika vastaukseen
      -i <interval> aseta pakettien välinen aika (oletus: yksi sekunti)
      -I <device>   käytettävää ethernet-laitetta

en: 
      -s <source>   source IP address
      <destination> DNS name or IP address
    
    For more details see arping(8).
fi: 
      -s <source>   IP-osoitteen lähde
      <destination> DNS-nimi tai IP-osoite
    
    Katso lisätietoja arping(8).

en: Sent %d probes (%d broadcast(s))
fi: Lähetetty %d tutkimusta (%d laaja-lähetys(tä))

en: Received %d response(s)
fi: Vastaanotettu %d vastaus(ta)

en: %d request(s)
fi: %d pyyntöä

en: %s%d broadcast(s)
fi: %s%d kaikkilähetys(tä)

en: Unicast
fi: Yksilähetys

en: Broadcast
fi: Kaikkilähetys

en: %s from
fi: %s lähteestä

en: reply
fi: vastaus

en: request
fi: pyyntö

en: for %s
fi: kohteelle %s

en: for
fi: kohteelle

en:  UNSOLICITED?
fi:  PYYTÄMÄTTÄ?

en: Interface "%s" is down
fi: Liitäntä "%s" on poissa käytöstä

en: Interface "%s" is not ARPable
fi: Liitäntä "%s" ei ole ARP-kysyttävä

en: WARNING: using default broadcast address.
fi: VAROITUS: käytetään oletuskaikkilähetysosoitetta.

en: invalid argument
fi: virheellinen argumentti

en: Device %s not available.
fi: Laite %s ei ole käytettävissä.

en: Suitable device could not be determined. Please, use option -I.
fi: Sopivaa laitetta ei voitu määrittää. Ole hyvä ja käytä vaihtoehtoa -I.

en: WARNING: interface is ignored
fi: VAROITUS: liitäntää ei huomioida

en: WARNING: setsockopt(SO_DONTROUTE)
fi: VAROITUS: setsockopt(SO_DONTROUTE)

en: Interface "%s" is not ARPable (no ll address)
fi: Liitäntä "%s" ei ole ARP-kelpoinen (ei ll-osoitetta)

en: from %s %s
fi: %s %s:lta

en: no source address in not-DAD mode
fi: ei lähdeosoitetta ei-DAD-tilassa

en: Wrong timestamp %d
fi: Väärä aikaleima %d

en: Overflow %d hops
fi: Ylivirta %d hyppyä

en: wrong timestamps
fi: väärät aikaleimat

en: 
    Usage:
      clockdiff [options] <destination>
    
    Options:
                    without -o, use icmp timestamp only (see RFC0792, page 16)
      -o            use IP timestamp and icmp echo
      -o1           use three-term IP timestamp and icmp echo
      -T, --time-format <ctime|iso>
                      specify display time format, ctime is the default
      -I            alias of --time-format=iso
      -h, --help    display this help
      -V, --version print version and exit
      <destination> DNS name or IP address
    
    For more details see clockdiff(8).
fi: 
    Käyttö:
      clockdiff [valinnat] <kohde>
    
    Valinnat:
      ilman '-o':ta, käytä vain icmp-aikaleimaa (katso RFC0792, sivu 16)
      -o  käytä IP-aikaleimaa ja icmp-echoa
      -o1  käytä kolmen aikavälin IP-aikaleimaa ja icmp-kaikua
      -T, --time-format <ctime|iso>  määritä näyttöajan muoto, ctime on oletusarvo
      -I  alias '--time-format=iso':ta
      -h, --help  näytä tämä ohje
      -V, --version  tulosta versio ja poistu
      <kohde> DNS-nimi tai IP-osoite
    
    Katso lisätietoja clockdiff(8).

en: measure: unknown failure
fi: mitta: tuntematon vika

en: %s is down
fi: %s on alas

en: %s time transmitted in a non-standard format
fi: %s aika lähetetty epästandardissa muodossa

en: %s is unreachable
fi: %s on tavoittamaton

en: 
    host=%s rtt=%ld(%ld)ms/%ldms delta=%dms/%dms %s
fi: 
    isäntä=%s rtt=%ld(%ld) ms/%ld ms delta=%d ms/%d ms %s

en: Qtype conflict
fi: Qtype-ristiriita

en: Subject type conflict
fi: Aihetyypin ristiriita

en: IDN encoding error: %s
fi: IDN-koodausvirhe: %s

en: too long scope name
fi: liian pitkä laajuuden nimi

en: memory allocation failed
fi: muistin varaus ei onnistunut

en: inappropriate subject name: %s
fi: ei kelpavaa aihenimi: %s

en: dn_comp() returned too long result
fi: dn_comp() palautti liian pitkän tuloksen

en: ping -6 -N <nodeinfo opt>
    Help:
      help
    Query:
      name
      ipv6
      ipv6-all
      ipv6-compatible
      ipv6-global
      ipv6-linklocal
      ipv6-sitelocal
      ipv4
      ipv4-all
    Subject:
      subject-ipv6=addr
      subject-ipv4=addr
      subject-name=name
      subject-fqdn=name
fi: ping -6 -N <nodeinfo opt>
    Apu:
      help
    Kysely:
      name
      ipv6
      ipv6-all
      ipv6-compatible
      ipv6-global
      ipv6-linklocal
      ipv6-sitelocal
      ipv4
      ipv4-all
    Aihe:
      subject-ipv6=addr
      subject-ipv4=addr
      subject-name=name
      subject-fqdn=name

en: unknown iface: %s
fi: tuntematon iface: %s

en: scope discrepancy among the nodes
fi: laajuuden ero solmujen joukossa

en: Warning: source address might be selected on device other than: %s
fi: Varoitus: lähdeosoite on saatettu valita muusta laitteesta kuin: %s

en: minimal interval for multicast ping for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
fi: minimiväli käyttäjän monilähetyspingille on oltava >= %d ms, käytä -i %s (tai suurempi)

en: multicast ping does not fragment
fi: moni-lähetyksen ping ei pirstoudu

en: setsockopt(RAW_CHECKSUM) failed - try to continue
fi: setsockopt(RAW_CHECKSUM) epäonnistui - yritä jatkaa

en: can't disable multicast loopback
fi: ei voi poistaa moni-lähetyssilmukaa käytöstä

en: can't set multicast hop limit
fi: ei voi asettaa moni-lähetyksen hyppyrajaa

en: can't set unicast hop limit
fi: ei voi asettaa yksi-lähetyksen hyppyrajaa

en: can't receive hop limit
fi: ei voi vastaanottaa hyppyrajaa

en: can't set flowlabel
fi: virtausnimiötä ei voi asettaa

en: can't send flowinfo
fi: ei voi lähettää virtaustietoja

en: , flow 0x%05x,
fi: , virtaus 0x%05x,

en: from %s %s:
fi: %s %s:lta :

en: %d data bytes
fi: %d data-tavut

en: Destination unreachable:
fi: Kohde tavoittamaton:

en: No route
fi: Ei reittiä

en: Administratively prohibited
fi: Hallinnollisesti kielletty

en: Beyond scope of source address
fi: Lähdeosoitteen laajuuden ulkopuolella

en: Address unreachable
fi: Tavoittamaton osoite

en: Port unreachable
fi: Tavoittamaton portti

en: Source address failed ingress/egress policy
fi: Lähdeosoite epäonnistui sisään-/ulostulokäytännössä

en: Reject route to destination
fi: Hylkää reitti määränpäähän

en: Unknown code %d
fi: Tuntematon koodi %d

en: Packet too big: mtu=%u
fi: Paketti liian iso: mtu=%u

en: , code=%d
fi: , koodi=%d

en: Time exceeded:
fi: Ylitetty aika:

en: Hop limit
fi: Hyppyraja

en: Defragmentation failure
fi: Hajanaisuuden poiston epäonnistus

en: code %d
fi: koodi %d

en: Parameter problem:
fi: Parametriongelma:

en: Wrong header field
fi: Väärä otsikkokenttä

en: Unknown header
fi: Tuntematon otsikko

en: Unknown option
fi: tuntematon valitsin

en: code %d
fi: koodi %d

en: at %u
fi: %u:lle

en: Echo request
fi: Kaikupyyntö

en: Echo reply
fi: Kaikuvastaus

en: MLD Query
fi: MLD-kysely

en: MLD Report
fi: MLD-raportti

en: MLD Reduction
fi: MLD-vähennys

en: unknown icmp type: %u
fi: tuntematon icmp-tyyppi: %u

en: local error
fi: paikallinen virhe

en: local error: message too long, mtu: %u
fi: paikallinen virhe: viesti liian pitkä, mtu: %u

en: From %s icmp_seq=%u
fi: %s:lta icmp_seq=%u

en:  parse error (too short)
fi:  jäsennysvirhe (liian lyhyt)

en:  parse error (truncated)
fi:  jäsennysvirhe (typistetty)

en:  unexpected error in inet_ntop(%s)
fi:  odottamaton virhe inet_ntop(%s):ssa

en:  (truncated)
fi:  (typistetty)

en:  unknown qtype(0x%02x)
fi:  tuntematon qtype(0x%02x)

en:  refused
fi:  hylätty

en:  unknown
fi:  tuntematon

en:  unknown code(%02x)
fi:  tuntematon code(%02x)

en: packet too short: %d bytes
fi: paketti liian lyhyt: %d tavua

en: From %s:
fi: %s:lta:

en: WARNING: failed to install socket filter
fi: VAROITUS: pistorasiasuodattimen asennus epäonnistui

en: unknown protocol family: %d
fi: tuntematon protokollaperhe: %d

en: unknown sock type: %d
fi: tuntematon sock-tyyppi: %d

en: => missing cap_net_raw+p capability or setuid?
fi: => puuttuu cap_net_raw+p-ominaisuus tai setuid?

en: option argument contains garbage: %s
fi: option-argumentti sisältää roskaa: %s

en: this will become fatal error in the future
fi: tästä tulee vakava virhe tulevaisuudessa

en: bad value for flowinfo: %s
fi: huono arvo virtaustiedolle: %s

en: flow value is greater than 20 bits: %s
fi: virtausarvo on suurempi kuin 20 bittiä: %s

en: bad TOS value: %s
fi: virheellinen TOS-arvo: %s

en: the decimal value of TOS bits must be in range 0-255: %d
fi: TOS-bittien desimaaliarvon on oltava välillä 0–255: %d

en: only one -4 or -6 option may be specified
fi: vain yksi vaihtoehto '-4' tai '-6' voidaan määrittää

en: only one of -T or -R may be used
fi: vain toista '-T':sta tai '-R':sta voidaan käyttää

en: invalid timestamp type: %s
fi: virheellinen aikaleimatyyppi: %s

en: bad timing interval
fi: huono ajoitusväli

en: bad timing interval: %s
fi: huono ajoitusväli: %s

en: cannot copy: %s
fi: '%s':ta ei voi kopioida

en: invalid source address: %s
fi: virheellinen lähdeosoite: %s

en: cannot set preload to value greater than 3: %d
fi: ei voi asettaa esikuormitusta arvoon, joka on suurempi kuin kolme: %d

en: invalid -M argument: %s
fi: virheellinen -M argumentti: %s

en: bad linger time
fi: huono viipymäaika

en: bad linger time: %s
fi: huono viipymäaika: %s

en: WARNING: reverse DNS resolution (PTR lookup) disabled, enforce with -H
fi: Varoitus: käänteinen DNS-resoluutio (PTR-haku) poistettu käytöstä; vahvista '-H':lla

en: WARNING: ident 0 => forcing raw socket
fi: VAROITUS: ident 0 => pakotetaan raakapistoke

en: Warning: IPv6 link-local address on ICMP datagram socket may require ifname or scope-id => use: address%%<ifname|scope-id>
fi: Varoitus: IPv6-linkki-paikallinen osoite ICMP-datagrammiliitännässä saattaa vaatia ifnamen tai scope-id:n => use: address%%<ifname|scope-id>

en: warning: QOS sockopts
fi: varoitus: QOS sockopts

en: Do you want to ping broadcast? Then -b. If not, check your local firewall rules
fi: Haluatko toteuta ping laaja-lähetyksellä? Sitten '-b'. Jos ei, tarkista paikalliset palomuurisäännöt

en: WARNING: pinging broadcast address
fi: VAROITUS: laaja-lähetysosoitteen pingaaminen

en: cannot set broadcasting
fi: laaja-lähetystä ei voi asettaa

en: gatifaddrs failed
fi: gatifaddrs epäonnistui

en: minimal interval for broadcast ping for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
fi: minimiväli käyttäjän kaikkilähetyspingille on oltava >= %d ms, käytä -i %s (tai suurempi)

en: broadcast ping does not fragment
fi: laaja-lähetyksen ping ei pirstoudu

en: WARNING: setsockopt(ICMP_FILTER)
fi: VAROITUS: setsockopt(ICMP_FILTER)

en: WARNING: your kernel is veeery old. No problems.
fi: VAROITUS: Linux-ytimesi on erittäin vanha. Ei ongelmia.

en: WARNING: setsockopt(IP_RECVTTL)
fi: VAROITUS: setsockopt(IP_RECVTTL)

en: WARNING: setsockopt(IP_RETOPTS)
fi: VAROITUS: setsockopt(IP_RETOPTS)

en: cannot disable multicast loopback
fi: ei voi poistaa monilähetyksen takaisin-silmukkaa käytöstä

en: cannot set multicast time-to-live
fi: ei voi asettaa monilähetyksen elon aikaa (TTL)

en: cannot set unicast time-to-live
fi: yksi-lähetyksen elon aikaa (TTL) ei voi asettaa

en: %d(%d) bytes of data.
fi: %d(%d) tavua dataa.

en: 	(same route)
fi: 	(sama reitti)

en: 	%ld absolute not-standard
fi: 	%ld absoluuttinen ei-standardi

en: 	%ld not-standard
fi: 	%ld ei-standardi

en: 	%ld absolute
fi: 	%ld absoluuttinen

en: Unrecorded hops: %d
fi: Tallentamattomat hyppyt: %d

en: 
    unknown option %x
fi: 
    tuntematon vaihtoehto %x

en: Echo Reply
fi: Kaiun vastaus

en: Destination Net Unreachable
fi: Tavoittamaton kohdeverkko

en: Destination Host Unreachable
fi: Tavoittamaton kohdeisäntä

en: Destination Protocol Unreachable
fi: Tavoittamaton kohdeprotokolla

en: Destination Port Unreachable
fi: Tavoittamaton kohdeportti

en: Frag needed and DF set (mtu = %u)
fi: Frag:ta tarvitaan ja DF asetettu (mtu = %u)

en: Source Route Failed
fi: Lähteen reitti epäonnistui

en: Destination Net Unknown
fi: Tuntematon kohdeverkko

en: Destination Host Unknown
fi: Tuntematon kohdeisäntä

en: Source Host Isolated
fi: Lähdeisäntä eristettynä

en: Destination Net Prohibited
fi: Kielletty kohdeverkko

en: Destination Host Prohibited
fi: Kielletty kohdeisäntä

en: Destination Net Unreachable for Type of Service
fi: Tavoittamaton kohdeverkko palvelutyypille

en: Destination Host Unreachable for Type of Service
fi: Tavoittamaton kohdeisäntä palvelutyypille

en: Packet filtered
fi: Paketti suodatettu

en: Precedence Violation
fi: Ensisijaisuuden rikkominen

en: Precedence Cutoff
fi: Ensisijaisuuden raja

en: Dest Unreachable, Bad Code: %d
fi: Kohde tavoittamaton; huono koodi: %d

en: Source Quench
fi: Lähde-Quench

en: Redirect Network
fi: Ohjaa uudelleen verkko

en: Redirect Host
fi: Ohjaa uudelleen isäntä

en: Redirect Type of Service and Network
fi: Ohjaa uudelleen palvelun tyyppi ja verkko

en: Redirect Type of Service and Host
fi: Ohjaa uudelleen palvelun tyyppi ja isäntä

en: Redirect, Bad Code: %d
fi: Ohjaa uudelleen; kelvoton koodi: %d

en: (New nexthop: %s)
fi: (Uusi seuraava hyppy: %s)

en: Echo Request
fi: Kaikupyyntö

en: Time to live exceeded
fi: Elinaika (TTL) ylitetty

en: Frag reassembly time exceeded
fi: Frag:n uudelleenkokoamisaika ylitetty

en: Time exceeded, Bad Code: %d
fi: Aika ylitetty, kelvoton koodi: %d

en: Parameter problem: pointer = %u
fi: Parametriongelma: osoitin = %u

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Timestamp Reply
fi: Aikaleiman vastaus

en: Information Request
fi: Tietopyyntö

en: Information Reply
fi: Tietovastaus

en: Address Mask Request
fi: Osoitepeitepyyntö

en: Address Mask Reply
fi: Osoitepeitevastaus

en: Bad ICMP type: %d
fi: Kelvoton ICMP-tyyppi: %d

en: local error: message too long, mtu=%u
fi: paikallinen virhe: viesti liian pitkä; mtu=%u

en: packet too short (%d bytes) from %s
fi: paketti liian lyhyt (%d tavua) %s:sta

en: From %s: icmp_seq=%u
fi: %s:sta: icmp_seq=%u

en: (BAD CHECKSUM)
fi: (Kelvoton tarkistussumma)

en: (BAD CHECKSUM)
fi: (Kelvoton tarkistussumma)

en: 
    Usage
      ping [options] <destination>
    
    Options:
      <destination>      DNS name or IP address
      -3                 RTT precision (do not round up the result time)
      -a                 use audible ping
      -A                 use adaptive ping
      -B                 sticky source address
      -c <count>         stop after <count> replies
      -C                 call connect() syscall on socket creation
      -D                 print timestamps
      -d                 use SO_DEBUG socket option
      -e <identifier>    define identifier for ping session, default is random for
                         SOCK_RAW and kernel defined for SOCK_DGRAM
                         Imply using SOCK_RAW (for IPv4 only for identifier 0)
      -f                 flood ping
      -h                 print help and exit
      -H                 force reverse DNS name resolution (useful for numeric
                         destinations or for -f), override -n
      -I <interface>     either interface name or address
      -i <interval>      seconds between sending each packet
      -L                 suppress loopback of multicast packets
      -l <preload>       send <preload> number of packages while waiting replies
      -m <mark>          tag the packets going out
      -M <pmtud opt>     define path MTU discovery, can be one of <do|dont|want|probe>
      -n                 no reverse DNS name resolution, override -H
      -O                 report outstanding replies
      -p <pattern>       contents of padding byte
      -q                 quiet output
      -Q <tclass>        use quality of service <tclass> bits
      -s <size>          use <size> as number of data bytes to be sent
      -S <size>          use <size> as SO_SNDBUF socket option value
      -t <ttl>           define time to live
      -U                 print user-to-user latency
      -v                 verbose output
      -V                 print version and exit
      -w <deadline>      reply wait <deadline> in seconds
      -W <timeout>       time to wait for response
    
    IPv4 options:
      -4                 use IPv4
      -b                 allow pinging broadcast
      -R                 record route
      -T <timestamp>     define timestamp, can be one of <tsonly|tsandaddr|tsprespec>
    
    IPv6 options:
      -6                 use IPv6
      -F <flowlabel>     define flow label, default is random
      -N <nodeinfo opt>  use IPv6 node info query, try <help> as argument
    
    For more details see ping(8).
fi: 
    Käyttö
      ping [vaihtoehdot] <kohde>
    
    Vaihtoehdot:
      <kohde>  DNS-nimi tai IP-osoite
      -3  RTT-tarkkuus (älä pyöristä tulosaikaa ylöspäin)
      -a  käytä kuuluvaa pingiä
      -A  käytä mukautuvaa pingiä
      -B  tahmea lähdeosoite
      -c <määrä>  lopeta <määrä> vastausten jälkeen
      -C  kutsu connect()-järjestelmäkutsua socketin luomiseen
      -D  tulosta aikaleimat
      -d  käytä socketille ominaisuutta SO_DEBUG
      -e <tunniste>  määritä ping-istunnon tunniste, oletusarvo on satunnainen
        SOCK_RAW:lle ja ytimen määrittämä SOCK_DGRAM:lle
        Tarkoittaa SOCK_RAW:n käyttämistä (IPv4 vain tunnisteelle 0)
      -f  tulva-ping
      -h  tulosta ohje ja poistu
      -H  pakota käänteisen DNS-nimen resoluution (hyödyllinen
        numeerisille kohteille tai '-f'), ohittaa '-n'
      -I <liitäntä>  liitännän nimi tai osoite
      -i <intervalli>  sekuntia kunkin paketin lähettämisen välillä
      -L  estä monilähetyspakettien silmukan
      -l <esilataus>  lähetä <esilataus> pakettien määrä odottaessaan vastauksia
      -m <merkki>  merkitse lähtevät paketit
      -M <pmtud opt>  määrittää mtu-etsinnän, voi olla yksi seuraavista: <do|dont|want|probe>
      -n  ei DNS-nimen selvittämistä; ohittaa '-H'
      -O  ilmoita odottamattomista vastauksista
      -p <lauseke>  täytetavun sisältö
      -q  hiljennä tulosteet
      -Q <tclass>  käytä palvelun laadun bittejä <tclass>
      -s <koko>  käytä <kokoa> lähetettävien datatavujen lukumääränä
      -S <koko>  käytä <kokoa> SO_SNDBUF-socket-vaihtoehdon arvona
      -t <ttl>  määritä elinaika (TTL)
      -U  tulosta käyttäjien välinen latenssi
      -v  monisanainen tulos
      -V  tulosta versio ja poistu
      -w <deadline>  vastaus odota <deadline> sekunneissa
      -W <timeout>  aika odottaa vastausta
    
    IPv4-vaihtoehdot:
      -4  käytä IPv4:ää
      -b  salli ping-yleislähetyksen
      -R  tallenna reitti
      -T <timestamp>  määritä aikaleima, voi olla jokin seuraavista: <tsonly|tsandaddr|tsprespec>
    
    IPv6-vaihtoehdot:
      -6  käytä IPv6:ta
      -F <flowlabel>  määrittele virtauksen otsikon, oletus on satunnainen
      -N <nodeinfo opt>  käytä icmp6-solmutietokyselyä, kokeile argumenttina <help>
    
    Katso lisätietoja ping(8).

en: patterns must be specified as hex digits: %s
fi: lausekkeet on määritettävä heksadesimaalilukuina: %s

en: PATTERN: 0x
fi: Lauseke: 0x

en: no answer yet for icmp_seq=%lu
fi: ei vielä vastausta icmp_seq=%lu:lle

en: WARNING: probably, rcvbuf is not enough to hold preload
fi: VAROITUS: luultavasti rcvbuf ei riitä esilatauksen säilyttämiseen

en: WARNING: failed to set mark: %u
fi: VAROITUS: merkin asettaminen epäonnistui: %u

en: => missing cap_net_admin+p or cap_net_raw+p (since Linux 5.17) capability?
fi: => puuttuuko ominaisuus cap_net_admin+p tai cap_net_raw+p (Linux 5.17:stä lähtien)?

en: WARNING: SO_MARK not supported
fi: VAROITUS: SO_MARK ei tueta

en: cannot flood, minimal interval for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
fi: ei saa tulvia, käyttäjän vähimmäisvälin on oltava >= %d ms, käytä -i %s (tai suurempi)

en: illegal preload and/or interval: %d
fi: laiton esilataus ja/tai välli: %d

en: Warning: no SO_TIMESTAMP support, falling back to SIOCGSTAMP
fi: Varoitus: ei SO_TIMESTAMP-tukea, palataan SIOCGSTAMP:een

en: Warning: time of day goes back (%ldus), taking countermeasures
fi: Varoitus: vuorokaudenaika palautuu (%ldus); ryhdytään vastatoimiin

en: %d bytes from %s:
fi: %d tavua %s:sta:

en:  (truncated)
fi:  (typistetty)

en:  time=%ld.%03ld ms
fi:  aika=%ld.%03ld ms

en:  time=%ld ms
fi:  aika=%ld ms

en:  time=%ld.%01ld ms
fi:  aika=%ld.%01ld ms

en:  time=%ld.%02ld ms
fi:  aika=%ld.%02ld ms

en:  (DUP!)
fi:  (Kaksoiskappale!)

en:  (BAD CHECKSUM!)
fi:  (Kelvoton tarkistussumma!)

en:  (DIFFERENT ADDRESS!)
fi:  (Eri osoite!)

en: 
    wrong data byte #%d should be 0x%x but was 0x%x
fi: 
    väärän datatavun #%d pitäisi olla 0x%x, mutta oli 0x%x

en: --- %s ping statistics ---
fi: -- %s ping-tilastot --

en: %ld packets transmitted,
fi: %ld paketteja lähetetty,

en: %ld received
fi: %ld otettu vastaan

en: , +%ld duplicates
fi: , +%ld kaksoiskappaletta

en: , +%ld corrupted
fi: , +%ld vioittuneet

en: , +%ld errors
fi: , +%ld virhettä

en: , %g%% packet loss
fi: , %g%% paketin menetys

en: , time %llums
fi: , aika %llu ms

en: rtt min/avg/max/mdev = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%ld.%03ld/%ld.%03ld ms
fi: rtt min/keskiarvo/maks/mdev = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%ld.%03ld/%ld.%03ld ms

en: %ld/%ld packets, %d%% loss
fi: %ld/%ld pakettia, %d %% menetystä

en: , min/avg/ewma/max = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%d.%03d/%ld.%03ld ms
fi: , min/keskiarvo/ewma/maks = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%d.%03d/%ld.%03ld ms

en: no info
fi: ei tietoa

en: [LOCALHOST]
fi: [Paikallinen isäntä]

en: %3lld.%03ldms
fi: %3lld.%03ld ms

en: (This broken router returned corrupted payload)
fi: (Tämä rikkinäinen reititin palautti vioittuneen hyötykuorman)

en: reached
fi: saavuttanut

en: NET ERROR
fi: Verkkovirhe

en: %2d?: reply received 8)
fi: %2d?: vastaus vastaanotettu 8)

en: %2d:  send failed
fi: %2d: lähetys epäonnistui

en: 
    Usage
      tracepath [options] <destination>
    
    Options:
      -4             use IPv4
      -6             use IPv6
      -b             print both name and IP
      -l <length>    use packet <length>
      -m <hops>      use maximum <hops>
      -n             no reverse DNS name resolution
      -p <port>      use destination <port>
      -V             print version and exit
      <destination>  DNS name or IP address
    
    For more details see tracepath(8).
fi: 
    Käyttö
      tracepath [vaihtoehdot] <kohde>
    
    Vaihtoehdot:
      -4             käytä IPv4
      -6             käytä IPv6
      -b             tulosta sekä nimi että IP
      -l <length>    käytä paketille pituutta
      -m <hops>      käytä enintään hyppyä
      -n             ei dns-nimen selvitystä
      -p <port>      käytä kohdeporttia
      -V             tulostaa version ja poistu
      <kohde>        dns-nimi tai IP-osoite
    
    Katso lisätietoja kohdasta tracepath(8).

en: Only one -4 or -6 option may be specified
fi: Vain yksi vaihtoehto '-4' tai '-6' voidaan määrittää

en: %2d:  no reply
fi: %2d:  ei vastausta

en:      Resume: pmtu %d
fi:      Jatkaa: pmtu %d

en: hops %d
fi: hypyt %d

en: back %d
fi: takaisin %d

en: pktlen must be within: %d < value <= %d
fi: pktlenin on oltava sisällä: %d < arvo <= %d
