ircp-tray 0.7.2 - en to es translation catalogue (52 entries)

note: Translators: the following string contains one strings that * is passed to it: is the ircp-tray program name.
en: Usage:
      %s: [-v] [-h]
es: Uso:
      %s: [-v] [-h]

note: Translators: the following string contains two strings that * are passed to it: the first is the ircp-tray program name and * the second is the program version number.
en: %s version %s
es: %s versión %s

en: You don't seem to have IrDA enabled in your kernel, quit.
es: No parece que IrDA esta habilitado en el kernel. Saliendo.

en: IrDA service not started!
es: ¡Servicio IrDA no iniciado!

en: <i>You must edit <b>"/etc/default/irda-utils"</b> and set irattach to start it on boot.
    
    Otherwise, try typing in terminal:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Read the irattach manual for more info.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s will not be able to work.</b></span></i>
es: <i>Debe editar <b>"/etc/default/irda-utils"</b> y establecer irattach para inicarlo en el arranque de sistema.
    
    En caso contrario, intente teclear en el terminal:
    
    «sudo irattach /dev/ttyS1 -s»
    
    Consulte el manual de irattach para más información.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s no podrá funcionar.</b></span></i>

en: Send Files
es: Enviar Archivos

en: Get Devices Info
es: Obtener información de dispositivos

en: Show History
es: Ver el historial

en: Send files via infrared
es: Enviar Archivos via infrarrojos

en: A utility for IrDA OBEX beaming and receiving
es: Utilidad para envío y recepción de ficheros a través de IrDA OBEX

note: new device discovered
en: Remote device discovered: %s
es: Se encontró el dispositivo remoto: %s

en: Infrared File Transfer: %s
es: Transferencia de ficheros por infrarrojos: %s

en: Remote device %s disappeared
es: El dispositivo remoto %s ha desaparecido

en: Infrared File Transfer
es: Transferencia de ficheros por infrarrojos

en: <b>Hints</b>
es: <b>Sugerencias</b>

en: COMPUTER
es: ORDENADOR

en: PRINTER
es: IMPRESORA

en: LAN
es: RED

en: EXTENSION
es: EXTENSIÓN

en: TELEPHONY
es: TELEFONIA

en: FILESERVER
es: SERVIDOR DE FICHEROS

en: MESSAGE
es: MENSAJE

note: Window title
en: Information
es: Información

en: History
es: Historial

note: Frame
en: <b>Transfers History</b>
es: <b>Historial de Transferencias</b>

en: Beaming Progress
es: Estado del envío

en: <b>Transfering</b> %s
es: <b>Transfiriendo</b> %s

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB (%.1fbps)</small>
es: <small>%.1f KiB de %.1f KiB (%.1fbps)</small>

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB</small>
es: <small>%.1f KiB de %.1f KiB</small>

en: succeeded
es: logrado

en: failed
es: falló

en: aborted
es: abortado

en: Receive %s %s
es: Recibir %s %s

en: Infrared file received
es: Archivo recibido por infrarrojos

en: Saved to: %s
    Size: %d bytes
es: Guardado en: %s
    Tamaño: %d bytes

en: File receiving was aborted by remote
es: La recepción fue cancelada por el dispositivo remoto

en: Incoming File Transfer
es: Transferencia entrante

en: File already exists
es: El archivo ya existe

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
es: El archivo «%s» ya existe. ¿Desea sustituirlo?

en: _Replace
es: _Sustituir

en: Unable to open file for saving
es: No se puede guardar el archivo

en: Incoming File Transfer Request
es: Solicitada recepción de archivo

en: A remote IrDA device (%s) is attempting to send you a file. Do you want to accept it?
es: Un dispositivo IR remoto (%s) intenta enviarle un archivo. ¿Desea aceptarlo?

note: label
en: File name:
es: Nombre de archivo:

note: save to button
en: Save to
es: Guardar como

en: Unable to connect remote
es: No se pudo conectar con el dispositivo remoto

en: Sending %s %s
es: Enviando %s %s

en: File was sent successfully
es: Archivo enviado correctamente

en: File beaming was aborted by remote
es: La transmisión fue cancelada por el dispositivo remoto

en: It seems no active device around here, Do you still want to continue?
es: Parece que no hay dispositivos activos alrededor, ¿Quiere continuar?

en: Select File to Beam
es: Seleccione archivo a enviar

en: A simple OBEX file transfer applet
es: Miniaplicación para transferencia de ficheros con OBEX
