ircp-tray - en to he translation catalogue (56 entries)

note: Translators: the following string contains two strings that * are passed to it: the first is the ircp-tray program name and * the second is the program version number.
en: %s version %s
he: %s גירסה %s

en: You don't seem to have IrDA enabled in your kernel, quit.
he: נראה כאילו לליבה שלך אין IrDA פעיל, יוצא.

en: IrDA service not started!
he: שירות ה־IrDA לא מופעל!

en: <i>You must edit <b>"/etc/default/irda-utils"</b> and set irattach to start it on boot.
    
    Otherwise, try typing in terminal:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Read the irattach manual for more info.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s will not be able to work.</b></span></i>
he: <i>יש לערוך את <b>"/etc/default/irda-utils"</b> ולהגדיר את irattach כדי שיפעל עם הפעלת המחשב.
    
    אחרת, יש לנסות ולהקליד במסוף:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    יש לקרוא את המדריך של irattach למידע נוסף.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s לא יוכל לפעול.</b></span></i>

en: Send Files
he: שלח קבצים

en: Get Devices Info
he: אחזר נתוני התקנים

en: Show History
he: הצג היסטוריה

en: Send files via infrared
he: שלח קבצים דרך אינפרא־אדום

en: A utility for IrDA OBEX beaming and receiving
he: כלי עזר לשליחה ולקבלה דרך IrDA עם OBEX

note: new device discovered
en: Remote device discovered: %s
he: התגלה התקן מרוחק: %s

en: Infrared File Transfer: %s
he: העברת קבצים באינפרא־אדום: %s

en: Remote device %s disappeared
he: ההתקן המרוחק %s נעלם

en: Infrared File Transfer
he: העברת קבצים באינפרא־אדום

en: <b>Hints</b>
he: <b>רמזים</b>

en: PDA
he: מחשב כף־יד

en: COMPUTER
he: מחשב

en: PRINTER
he: מדפסת

en: MODEM
he: מודם

en: FAX
he: פקס

en: LAN
he: רשת מקומית

en: EXTENSION
he: הרחבה

en: TELEPHONY
he: טלפוניה

en: FILESERVER
he: שרת קבצים

en: COMM
he: תקשורת

en: MESSAGE
he: הודעה

note: Window title
en: Information
he: נתונים

en: History
he: היסטוריה

note: Frame
en: <b>Transfers History</b>
he: <b>היסטוריית התעבורה</b>

en: Beaming Progress
he: תהליך השליחה

en: <b>Transfering</b> %s
he: <b>העברת</b> %s

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB (%.1fbps)</small>
he: <small>%.1f ק"ב מתוך %.1f ק"ב (%.1fסל"ש)</small>

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB</small>
he: <small>%.1f ק"ב מתוך %.1f ק"ב</small>

en: %d bytes
he: %d בתים

en: succeeded
he: הושלם

en: failed
he: נכשל

en: aborted
he: בוטל

en: Receive %s %s
he: קבלת %s %s

en: Infrared file received
he: התקבל קובץ דרך האינפרא אדום

en: Saved to: %s
    Size: %d bytes
he: נשמר אל: %s
    גודל: %d בתים

en: File receiving was aborted by remote
he: קבלת הקובץ בוטלה על ידי הצד השני

en: Incoming File Transfer
he: העברת קובץ נכנס

en: File already exists
he: הקובץ כבר קיים

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
he: הקובץ "%s" כבר קיים. האם ברצונך להחליפו?

en: _Replace
he: ה_חלף

en: Unable to open file for saving
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ לשמירה

en: Incoming File Transfer Request
he: בקשת העברת קובץ נכנס

en: A remote IrDA device (%s) is attempting to send you a file. Do you want to accept it?
he: התקן IrDA ‏(%s) מרוחק מנסה לשלוח לך קובץ. האם ברצונך לקבלו?

note: label
en: File name:
he: שם הקובץ:

note: save to button
en: Save to
he: שמירה אל

en: Unable to connect remote
he: לא ניתן להתחבר למרחוק

en: Sending %s %s
he: שליחת %s %s

en: File was sent successfully
he: הקובץ נשלח בהצלחה

en: File beaming was aborted by remote
he: שליחת הקובץ בוטלה על ידי הצד השני

en: It seems no active device around here, Do you still want to continue?
he: נראה כאילו אין התקנים פעילים בסביבתך, האם עדיין ברצונך להמשיך?

en: Select File to Beam
he: בחר קובץ לשליחה

en: A simple OBEX file transfer applet
he: יישומון פשוט להעברת קבצים דרך OBEX
