ircp-tray - en to ru translation catalogue (56 entries)

note: Translators: the following string contains one strings that * is passed to it: is the ircp-tray program name.
en: Usage:
      %s: [-v] [-h]
ru: Использование:
      %s: [-v] [-h]

note: Translators: the following string contains two strings that * are passed to it: the first is the ircp-tray program name and * the second is the program version number.
en: %s version %s
ru: %s версия %s

en: You don't seem to have IrDA enabled in your kernel, quit.
ru: Кажется IrDA у вас не включено в ядро. Выход.

en: IrDA service not started!
ru: Сервис ИК-порта не запущен

en: <i>You must edit <b>"/etc/default/irda-utils"</b> and set irattach to start it on boot.
    
    Otherwise, try typing in terminal:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Read the irattach manual for more info.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s will not be able to work.</b></span></i>
ru: <i>Вы должны настроить <b>"/etc/default/irda-utils"</b> и установить запуск irattach при загрузке.
    
    Или запустите в терминале:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Для большей информации прочтите руководство пользователя irattach.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s не будет работать.</b></span></i>

en: Send Files
ru: Отправка файлов

en: Get Devices Info
ru: Информация о устройствах

en: Show History
ru: Журнал

en: Send files via infrared
ru: Отправить файлы через ИК

en: A utility for IrDA OBEX beaming and receiving
ru: Приложение для приема и передачи IrDA OBEX

note: new device discovered
en: Remote device discovered: %s
ru: Обнаружено удаленное устройство: %s

en: Infrared File Transfer: %s
ru: Передача файла по ИК: %s

en: Remote device %s disappeared
ru: Удаленное устройство %s отключено

en: Infrared File Transfer
ru: Передача файла по ИК

en: <b>Hints</b>
ru: <b>Подсказки</b>

en: PDA
ru: КПК

en: COMPUTER
ru: КОМПЬЮТЕР

en: PRINTER
ru: ПРИНТЕР

en: MODEM
ru: МОДЕМ

en: FAX
ru: ФАКС

en: LAN
ru: ЛВС

en: EXTENSION
ru: РАСШИРЕНИЕ

en: TELEPHONY
ru: ТЕЛЕФОНИЯ

en: FILESERVER
ru: ФАЙЛОВЫЙ СЕРВЕР

en: MESSAGE
ru: СООБЩЕНИЕ

note: Window title
en: Information
ru: Информация

en: History
ru: Журнал

note: Frame
en: <b>Transfers History</b>
ru: <b>История передач</b>

en: Beaming Progress
ru: Прогресс передачи

en: <b>Transfering</b> %s
ru: <b>Передача</b> %s

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB (%.1fbps)</small>
ru: Copy text   	
    <small>%.1f KiB из %.1f KiB (%.1fbps)</small>

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB</small>
ru: <small>%.1f Кбит из %.1f Кбит</small>

en: %d bytes
ru: %d байт

en: succeeded
ru: успешно

en: failed
ru: неудачно

en: aborted
ru: прервано

en: Receive %s %s
ru: Получение %s %s

en: Infrared file received
ru: Получен файл по ИК

en: Saved to: %s
    Size: %d bytes
ru: Сохранено в: %s
    Размер: %d байт

en: File receiving was aborted by remote
ru: Получение файла прервано удаленной стороной

en: Incoming File Transfer
ru: Передача Входящего Файла

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
ru: Файл "%s" уже существует. Вы хотите заменить его?

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Unable to open file for saving
ru: Невозможно открыть файл для сохранения

en: Incoming File Transfer Request
ru: Запрос Передачи Входящего Файла

en: A remote IrDA device (%s) is attempting to send you a file. Do you want to accept it?
ru: Удаленное IrDA устройство (%s) пытается отправить вам файл. Вы хотите принять его?

note: label
en: File name:
ru: Файл:

note: save to button
en: Save to
ru: Сохранить как

en: Unable to connect remote
ru: Невозможно соединиться

en: Sending %s %s
ru: Отправка %s %s

en: File was sent successfully
ru: Файл отправлен успешно

en: File beaming was aborted by remote
ru: Передача файла прервана

en: It seems no active device around here, Do you still want to continue?
ru: Не найдено активных устройств, Вы хотите продолжить?

en: Select File to Beam
ru: Выберите файл для отправки

en: A simple OBEX file transfer applet
ru: Простой OBEX апплет
