ircp-tray 0.7.2 - en to sv translation catalogue (51 entries)

note: Translators: the following string contains one strings that * is passed to it: is the ircp-tray program name.
en: Usage:
      %s: [-v] [-h]
sv: Användning:
      %s: [-v] [-h]

en: You don't seem to have IrDA enabled in your kernel, quit.
sv: Det verkar som om du inte har stöd för IrDA i din kärna, avslutar.

en: IrDA service not started!
sv: IrDA-tjänsten är inte startad!

en: <i>You must edit <b>"/etc/default/irda-utils"</b> and set irattach to start it on boot.
    
    Otherwise, try typing in terminal:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Read the irattach manual for more info.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s will not be able to work.</b></span></i>
sv: <i>Du måste redigera <b>"/etc/default/irda-utils"</b> och ställa in irattach till att starta vid uppstart.
    
    Om inte, prova att ange följande i en terminal:
    
    "sudo irattach /dev/ttyS1 -s"
    
    Läs manual för irattach för mer information.
    
    <span color="#f00000" style="normal"><b>%s kommer inte att fungera.</b></span></i>

en: Send Files
sv: Skicka filer

en: Get Devices Info
sv: Hämta enhetsinfo

en: Show History
sv: Visa historik

en: Send files via infrared
sv: Skicka filer via infraröd anslutning

en: A utility for IrDA OBEX beaming and receiving
sv: Ett verktyg för att skicka och ta emot filer via IrDA OBEX

note: new device discovered
en: Remote device discovered: %s
sv: Fjärrenhet upptäcktes: %s

en: Infrared File Transfer: %s
sv: Infraröd filöverföring: %s

en: Remote device %s disappeared
sv: Fjärrenheten %s försvann

en: Infrared File Transfer
sv: Infraröd filöverföring

en: <b>Hints</b>
sv: <b>Tips</b>

en: PDA
sv: HANDDATOR

en: COMPUTER
sv: DATOR

en: PRINTER
sv: SKRIVARE

en: EXTENSION
sv: ANKNYTNING

en: TELEPHONY
sv: TELEFONI

en: FILESERVER
sv: FILSERVER

en: MESSAGE
sv: MEDDELANDE

en: History
sv: Historik

note: Frame
en: <b>Transfers History</b>
sv: <b>Överföringshistorik</b>

en: Beaming Progress
sv: Överföringsförlopp

en: <b>Transfering</b> %s
sv: <b>Överföring pågår</b> %s

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB (%.1fbps)</small>
sv: <small>%.1f KiB av %.1f KiB (%.1f bps)</small>

en: <small>%.1f KiB of %.1f KiB</small>
sv: <small>%.1f KiB av %.1f KiB</small>

en: %d bytes
sv: %d byte

en: succeeded
sv: lyckades

en: failed
sv: misslyckades

en: aborted
sv: avbröts

en: Receive %s %s
sv: Ta emot %s %s

en: Infrared file received
sv: Fil mottagen via infrarött

en: Saved to: %s
    Size: %d bytes
sv: Sparad till: %s
    Storlek: %d byte

en: File receiving was aborted by remote
sv: Filmottagningen avbröts av fjärrparten

en: Incoming File Transfer
sv: Inkommande filöverföring

en: File already exists
sv: Filen finns redan

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan. Vill du ersätta den?

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Unable to open file for saving
sv: Kunde inte öppna filen för skrivning

en: Incoming File Transfer Request
sv: Inkommande filöverföringsbegäran

en: A remote IrDA device (%s) is attempting to send you a file. Do you want to accept it?
sv: En infraröd enhet (%s) försöker skicka en fil till dig. Vill du ta emot den?

note: label
en: File name:
sv: Filnamn:

note: save to button
en: Save to
sv: Spara till

en: Unable to connect remote
sv: Kunde inte fjärransluta

en: Sending %s %s
sv: Skickar %s %s

en: File was sent successfully
sv: Filen skickades utan problem

en: File beaming was aborted by remote
sv: Filöverföringen avbröts av fjärrparten

en: It seems no active device around here, Do you still want to continue?
sv: Det verkar inte finnas någon aktiv enhet i närheten. Vill du fortsätta ändå?

en: Select File to Beam
sv: Välj fil att skicka

en: A simple OBEX file transfer applet
sv: Ett enkelt panelprogram för filöverföring via OBEX
