ironic-ui VERSION - en to id translation catalogue (133 entries)

en: A request has been made to change the provisioning state of node %s
id: Permintaan telah dibuat untuk mengubah keadaan provisioning node %s

en: A unique node name. Optional.
id: Nama node yang unik. Pilihan.

en: Abort cleaning
id: Membatalkan pembersihan

en: Actions
id: Aksi

en: Add Extra
id: Menambahkan Extra

en: Add Instance Property
id: Menambahkan Instance Property

en: Add Logical Disk
id: Menambahkan Logical Disk

en: Add Property
id: Menambahkan Property

en: Are you sure you want to delete node "%s"? This action cannot be undone. | Are you sure you want to delete nodes "%s"? This action cannot be undone.
id[0]: Apakah Anda yakin ingin menghapus node "%s"? Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: Are you sure you want to delete port "%s"? This action cannot be undone. | Are you sure you want to delete ports "%s"? This action cannot be undone.
id[0]: Apakah Anda yakin ingin menghapus port "%s"? Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: Cancel
id: Batal

en: Choose an Image
id: Pilih Image

en: Clean
id: Bersih

en: Clean Step
id: Membersihkan langkah

en: Clean steps should be an non-empty array
id: Langkah pembersihan harus array non-empty

en: Click link to view console
id: Klik tautan untuk melihat konsol

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Console Enabled
id: Console Enabled (konsol diaktifkan)

en: Create Port
id: Buat Port

en: Create Portgroup
id: Membuat Portgroup

en: Defaults to ([^"\. ]+|"[^"]+")
id: Defaults ke ([^"\. ]+|"[^"]+")

en: Delete Node | Delete Nodes
id[0]: Delete Node (hapus node)

en: Delete Nodes
id: Delete Nodes (hapus node)

en: Delete Port | Delete Ports
id[0]: Delete Port (hapus port)

en: Delete Ports
id: Delete Port (hapus port)

en: Deploy Kernel
id: Deploy Kernel (mengerahkan kernel)

en: Deploy Ramdisk
id: Deploy Ramdisk (mengerahkan ramdisk)

en: Driver Details
id: Driver Details (rincian driver)

en: Driver Validation
id: Driver Validation (validasi driver)

en: Each cleaning step must be an object that contains "interface" and "step" properties
id: Setiap langkah pembersihan harus sebagai obyek yang berisi properti "interface" dan "step".

en: General
id: General (umum)

en: Indicates whether this port should be used when PXE booting this node
id: Menunjukkan apakah port ini harus digunakan saat PXE melakukan booting node ini

en: Inject NMI
id: Menyuntikkan NMI

en: Inspect
id: Inspect (periksa)

en: Inspection Finished At
id: Inspection Finished At (pemeriksaan selesai)

en: Inspection Started At
id: Inspection Started At (pemeriksaan dimulai)

en: Instance ID
id: ID Instances

en: Instance Info
id: Instance Info (info instance)

en: Instance Name
id: Nama Instance

en: Interface
id: Interface (antarmuka)

en: Last Error
id: Last Error (kesalahan terakhir)

en: Linux portgroup mode. For possible values refer to https://www.kernel.org/doc/Documentation/networking/bonding.txt
id: Mode portgroup Linux. Untuk nilai yang mungkin lihat https://www.kernel.org/doc/Documentation/networking/bonding.txt

en: Local link connection
id: Koneksi link lokal

en: MAC address for this port. Required.
id: MAC address untuk port ini. Wajib.

en: MAC address for this portgroup.
id: MAC address untuk portgroup ini

en: MAC address or OpenFlow datapath ID
id: Alamat MAC atau OpenFlow datapath ID

en: Maintenance
id: Maintenance (pemeliharaan)

en: Maintenance Reason
id: Maintenance Reason (alasan pemeliharaan)

en: Move to
id: Move to (pindah ke)

en: Name
id: Nama

en: Name for the portgroup.
id: Nama untuk portgroup

en: No Instance
id: Tak ada Instance

en: No network ports have been defined
id: Tidak ada port jaringan telah didefinisikan

en: No portgroups have been defined
id: No portgroups telah didefinisikan

en: No reason given.
id: Tidak ada alasan yang diberikan.

en: Node
id: Node (simpul)

en: Node %s is already in target maintenance state.
id: Node %s sudah dalam target maintenance state.

en: Node Info
id: Node Info (info node)

en: Node Name
id: Node Name (nama node)

en: Overview
id: Iktisar

en: PXE Enabled
id: PXE Diaktifkan

en: Port successfully created
id: Port berhasil dibuat

en: Portgroup successfully created
id: Portgroup berhasil dibuat

en: Portgroup that this port belongs to
id: Portgroup yang dimiliki port ini

en: Ports
id: Port-Port

en: Properties
id: Property (sifat)

en: Property Name
id: Property Name (nama property)

en: Provide a list of cleaning steps in JSON format
id: Berikan daftar langkah-langkah pembersihan dalam format JSON

en: Provide a reason for why you are putting the selected node(s) into maintenance mode (optional)
id: Berikan alasan mengapa Anda menempatkan node yang dipilih ke dalam modus pemeliharaan (opsional)

en: Provision State
id: Provision State (keadaan penyediaan)

en: Provisioning Status
id: Provisioning Status (status penyediaan)

en: Put Node(s) Into Maintenance Mode
id: Letakan Node(s) dalam Maintenance Mode

en: Reason
id: Reason (alasan)

en: Refresh page to see set boot device
id: Segarkan halaman untuk melihat perangkat booting yang ditetapkan

en: Refresh page to see updated console details
id: Segarkan halaman untuk melihat rincian konsol yang diperbarui

en: Refresh page to see updated power status
id: Refresh halaman untuk melihat status daya diperbarui

en: Refresh page.
id: Refresh halaman

en: Required
id: Wajib

en: SSH Key Contents
id: SSH Key Contents (konten kunci SSH)

en: SSH Key File
id: SSH Key File (file kunci SSH)

en: SSH Password
id: SSH Password (password SSH)

en: SSH terminal port
id: SSH terminal port (port terminal SSH)

en: Select a Driver
id: Pilih Driver

en: Select a boot device
id: Pilih perangkat booting

en: Select a portgroup
id: Pilih portgroup

en: Set Boot Device
id: Set Boot Device (setel perangkat booting)

en: Size GB
id: Ukuran GB

en: Specifies RAID Level.
id: Menentukan RAID Level.

en: Specifies logical disk size in GiB. Required.
id: Menentukan ukuran disk logikal dalami GiB. Wajib.

en: Specifies whether ports in this portgroup can be used as standalone ports.
id: Menentukan apakah port dalam portgroup ini dapat digunakan sebagai port standalone.

en: Specifies whether root volume or not.
id: Menentukan apakah root volume atau bukan.

en: Standalone Ports Supported
id: Port Standalone yang Didukung

en: Submit
id: Submit (menyampaikan)

en: Successfully deleted node "%s" | Successfully deleted nodes "%s"
id[0]: Berhasil hapus node "%s"

en: Successfully deleted port "%s" | Successfully deleted ports "%s"
id[0]: Berhasil hapus port "%s"

en: Successfully updated node %s
id: Berhasil perbarui node %s

en: Successfully updated port %s
id: Port berhasil diperbarui %s

en: Successfully updated portgroup %s
id: Portgroup yang berhasil diperbarui %s

en: Target Provision State
id: Target Provision State (keadaab penyediaan sasaran)

en: This field is disabled because a port cannot have any connectivity attributes (pxe_enabled, local_link_connection, portgroup_id) updated unless its associated node is in an enroll, inspecting, mangeable state; or in maintenance mode.
id: Field ini dinonaktifkan karena port tidak dapat memiliki atribut konektivitas (pxe_enabled, local_link_connection, portgroup_id) yang diperbarui kecuali node yang terkait adalah dalam keadaan enroll, inspecting, mangeable; atau dalam modus pemeliharaan.

en: Unable to create node update patch.
id: Tidak dapat membuat node update patch.

en: Unable to create node: %s
id: Tidak dapat membuat node: %s

en: Unable to create port update patch.
id: Tidak dapat membuat port update patch.

en: Unable to create port: %s
id: Tidak dapat membuat port: %s

en: Unable to create portgroup update patch.
id: Tidak dapat membuat patch update portgroup.

en: Unable to create portgroup: %s
id: Tidak dapat membuat portgroup: %s

en: Unable to delete node "%s" | Unable to delete nodes "%s"
id[0]: Tidak dapat menghapus node "%s"

en: Unable to delete node %s: %s
id: Tidak dapat menghapus node %s: %s

en: Unable to delete port: %s
id: Tidak dapat menghapus port: %s

en: Unable to delete portgroup: %s
id: Tidak dapat menghapus portgroup: %s

en: Unable to get console for node %s: %s
id: Tidak dapat mendapatkan konsol untuk node %s: %s

en: Unable to inject NMI: %s
id: Tidak dapat menyuntikkan NMI: %s

en: Unable to power off the node: %s
id: Tidak dapat daya mati pada node: %s

en: Unable to retrieve Ironic drivers: %s
id: Tidak dapat mengambil Ironic driver: %s

en: Unable to retrieve Ironic nodes. %s
id: Tidak dapat mengambil node Ironis. %s

en: Unable to retrieve boot device for Ironic node. %s
id: Tidak dapat mengambil perangkat boot untuk simpul Ironis. %s

en: Unable to retrieve driver properties: %s
id: Tidak dapat mengambil driver property: %s

en: Unable to retrieve portgroup ports: %s
id: Tidak dapat mengambil port portgroup: %s

en: Unable to retrieve supported boot devices for Ironic node. %s
id: Tidak dapat mengambil perangkat booting yang didukung untuk node Ironic. %s

en: Unable to retrieve the Ironic node ports: %s
id: Tidak dapat mengambil Ironic node port: %s

en: Unable to retrieve the Ironic node: %s
id: Tidak dapat mengambil Ironic node: %s

en: Unable to set boot device: %s
id: Tidak dapat mengatur perangkat booting: %s

en: Unable to set console mode: %s
id: Tidak dapat mengatur mode konsol: %s

en: Unable to set node provision state: %s
id: Tidak dapat mengatur keadaan provision node: %s

en: Unable to set raid config: %s
id: Tidak dapat mengatur konfigurasi raid: %s

en: Unable to update node %s: %s
id: Tidak dapat memperbarui node %s: %s

en: Unable to update port %s: %s
id: Tidak dapat memperbarui port %s: %s

en: Unable to update portgroup %s: %s
id: Tidak dapat memperbarui portgroup %s: %s

en: Unable to validate node %s: %s
id: Tidak dapat memvalidasi node %s: %s

en: Unable to validate the JSON input
id: Tidak dapat memvalidasi input JSON

en: Updated At
id: Diperbarui pada

en: Valid
id: Valid (sah)

en: Virtualization Software
id: Virtualization Software (software virtualisasi)
