ironic-ui VERSION - en to ja translation catalogue (186 entries)

en:  ([^" ]+|"[^"]+") \(Default\)
ja:  ([^" ]+|"[^"]+") \(デフォルト\)

en: A request has been made to change the provisioning state of node %s
ja: ノード %s のプロビジョニング状態を変更するための要求が作成されました。

en: A unique node name. Optional.
ja: 一意のノード名。オプション。

en: Abort cleaning
ja: クリーニングの中止

en: Actions
ja: アクション

en: Add Extra
ja: 拡張の追加

en: Add Instance Property
ja: インスタンスのプロパティーの追加

en: Add Property
ja: プロパティーの追加

en: Are you sure you want to delete node "%s"? This action cannot be undone. | Are you sure you want to delete nodes "%s"? This action cannot be undone.
ja[0]: ノード「%s」 を削除してよろしいですか?この操作は取り消せません。

en: Are you sure you want to delete port "%s"? This action cannot be undone. | Are you sure you want to delete ports "%s"? This action cannot be undone.
ja[0]: ポート「%s」 を削除してよろしいですか?この操作は取り消せません。

en: Are you sure you want to delete portgroup "%s"? This action cannot be undone. | Are you sure you want to delete portgroups "%s"? This action cannot be undone.
ja[0]: ポートグループ「%s」 を削除してよろしいですか?この操作は取り消せません。

en: Attributes
ja: 属性

en: Boot Device
ja: ブートデバイス

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Chassis ID
ja: シャーシ ID

en: Choose an Image
ja: イメージの選択

en: Clean
ja: クリーニング

en: Clean Node
ja: ノードのクリーニング

en: Clean Step
ja: クリーニングステップ

en: Clean node
ja: ノードのクリーニング

en: Clean steps should be an non-empty array
ja: クリーニングステップは空でない配列である必要があります。

en: Click link to view console
ja: コンソールを表示するにはリンクをクリックします

en: Configuration
ja: 設定

en: Console Enabled
ja: コンソールの有効化

en: Console Info.
ja: コンソール情報

en: Create Port
ja: ポートの作成

en: Create Portgroup
ja: ポートグループの作成

en: Created At
ja: 作成時刻

en: Current Interface
ja: 現在のインターフェース

en: Defaults to ([^"\. ]+|"[^"]+")
ja: デフォルトを ([^"\. ]+|"[^"]+") にします

en: Delete Node | Delete Nodes
ja[0]: ノードの削除

en: Delete Nodes
ja: ノードの削除

en: Delete Port | Delete Ports
ja[0]: ポートの削除

en: Delete Portgroup | Delete Portgroups
ja[0]: ポートグループの削除

en: Delete Ports
ja: ポートの削除

en: Deploy Kernel
ja: カーネルのデプロイ

en: Deploy Ramdisk
ja: RAM ディスクのデプロイ

en: Device
ja: デバイス

en: Driver
ja: ドライバー

en: Driver Details
ja: ドライバー詳細

en: Driver Info
ja: ドライバー情報

en: Driver Validation
ja: ドライバーの検証

en: Each cleaning step must be an object that contains "interface" and "step" properties
ja: 各クリーニングステップは、「interface」と「step」プロパティーを含むオブジェクトである必要があります。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Node
ja: ノードの編集

en: Edit Port
ja: ポートの編集

en: Edit Portgroup
ja: ポートグループの編集

en: Enroll Node
ja: ノードの登録

en: Extra
ja: 拡張

en: Extra Property Name
ja: 拡張プロパティー名

en: Extras
ja: 拡張

en: General
ja: 一般

en: Image Source
ja: イメージソース

en: Indicates whether this port should be used when PXE booting this node
ja: このノードを PXE ブート時に、このポートがが使用されるべきかどうかを示します。

en: Inspect
ja: 検査

en: Inspection Finished At
ja: 検査終了時刻

en: Inspection Started At
ja: 検査開始時刻

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Instance Info
ja: インスタンス情報

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Property Name
ja: インスタンスのプロパティー名

en: Interface
ja: インターフェース

en: Kernel
ja: カーネル

en: Last Error
ja: 最後のエラー

en: Linux portgroup mode. For possible values refer to https://www.kernel.org/doc/Documentation/networking/bonding.txt
ja: Linux のポートグループモードです。可能な値は、 https://www.kernel.org/doc/Documentation/networking/bonding.txt を参照してください。

en: Local Link Connection
ja: ローカルリンク接続

en: Local link connection
ja: ローカルリンク接続

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: MAC address
ja: MAC アドレス

en: MAC address for this port. Required.
ja: このポートの MAC アドレス。必須。

en: MAC address for this portgroup.
ja: このポートグループの MAC アドレス

en: MAC address or OpenFlow datapath ID
ja: MAC アドレスあるいは OpenFlow データパス ID

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Maintenance Reason
ja: メンテナンスの理由

en: Mode
ja: モード

en: Move to
ja: 移動先

en: Name
ja: 名前

en: Name for the portgroup.
ja: ポートグループの名前

en: Network Interface
ja: ネットワークインターフェース

en: No Instance
ja: インスタンスなし

en: No network ports have been defined
ja: ネットワークポートが定義されていません

en: No portgroups have been defined
ja: ポートグループが定義されていません

en: No reason given.
ja: 理由がありません。

en: Node
ja: ノード

en: Node %s is already in target maintenance state.
ja: ノード %s は既にメンテナンスモードの対象になっています。

en: Node Driver
ja: ノードドライバー

en: Node ID
ja: ノード ID

en: Node Info
ja: ノード情報

en: Node Name
ja: ノード名

en: One of this, (.*) must be specified\.
ja: (.*) の１つを指定する必要があります。

en: Overview
ja: 概要

en: PXE Enabled
ja: PXE の有効化

en: PXE enabled
ja: PXE の有効化

en: Persistent
ja: 永続

en: Port successfully created
ja: ポートが正常に作成されました

en: Portgroup
ja: ポートグループ

en: Portgroup successfully created
ja: ポートグループが正常に作成されました

en: Portgroup that this port belongs to
ja: このポートが属するポートグループ

en: Portgroups
ja: ポートグループ

en: Ports
ja: ポート

en: Power State
ja: 電源状態

en: Power off
ja: 電源オフ

en: Power on
ja: 電源オン

en: Properties
ja: プロパティー

en: Property Name
ja: プロパティ名

en: Provide a list of cleaning steps in JSON format
ja: クリーニングステップの一覧を JSON 形式で提供します。

en: Provide a reason for why you are putting the selected node(s) into maintenance mode (optional)
ja: 選択したノードをメンテナンスモードにする理由を設定してください（オプション）

en: Provision State
ja: プロビジョニング状態

en: Provisioning State
ja: プロビジョニング状態

en: Provisioning Status
ja: プロビジョニング状態

en: Put Node(s) Into Maintenance Mode
ja: ノードをメンテナンスモードにします

en: Ramdisk
ja: RAM ディスク

en: Reason
ja: 理由

en: Reboot
ja: リブート

en: Refresh
ja: 最新表示

en: Refresh page to see set boot device
ja: 設定されたブートデバイスを参照するにはページをリフレッシュしてください

en: Refresh page to see updated console details
ja: 更新されたコンソールの詳細を参照するにはページをリフレッシュしてください

en: Refresh page to see updated power status
ja: 電源状態を更新するにはページをリフレッシュしてください

en: Required
ja: 必須

en: Reservation
ja: 予約

en: Resource Class
ja: リソースクラス

en: Root GB
ja: ルートディスク (GB)

en: SSH Address
ja: SSH アドレス

en: SSH Key Contents
ja: SSH 鍵の内容

en: SSH Key File
ja: SSH 鍵ファイル

en: SSH Password
ja: SSH パスワード

en: SSH Port
ja: SSH ポート

en: SSH Username
ja: SSH ユーザー名

en: SSH terminal port
ja: SSH ターミナルのポート

en: Select a Driver
ja: ドライバーを選択してください

en: Select a boot device
ja: ブートデバイスを選択してください。

en: Select a portgroup
ja: ポートグループを選択してください。

en: Set Boot Device
ja: ブートデバイスの設定

en: Soft power off
ja: ソフト電源オフ

en: Soft reboot
ja: ソフトリブート

en: Specifies whether ports in this portgroup can be used as standalone ports.
ja: このポートグループのポートがスタンドアロンポートとして使用できるようにするかどうか指定してください。

en: Standalone Ports Supported
ja: スタンドアロンポートのサポート

en: Submit
ja: 送信

en: Successfully deleted node "%s" | Successfully deleted nodes "%s"
ja[0]: ノード「%s」を正常に削除しました

en: Successfully deleted port "%s" | Successfully deleted ports "%s"
ja[0]: ポート "%s" を正常に削除しました

en: Successfully deleted portgroup "%s" | Successfully deleted portgroups "%s"
ja[0]: ポートグループ "%s" を正常に削除しました

en: Successfully updated node %s
ja: ノード %s の更新に成功しました

en: Successfully updated port %s
ja: ポート %s の更新に成功しました

en: Successfully updated portgroup %s
ja: ポートグループ %s の更新に成功しました

en: Target Power State
ja: ターゲット電源状態

en: Target Provision State
ja: ターゲットプロビジョニング状態

en: This field is disabled because a port cannot have any connectivity attributes (pxe_enabled, local_link_connection, portgroup_id) updated unless its associated node is in an enroll, inspecting, mangeable state; or in maintenance mode.
ja: ポートが接続のための属性 (PXE 有効、ローカルリンク接続、ポートグループ ID) のいずれも持たないため、関連付けられたノードが登録、検査、管理可能な状態に更新されるまで、あるいはメンテナンスモードになるまで、この項目は無効です。

en: Unable to create node update patch.
ja: ノードを更新するパッチを作成できません。

en: Unable to create node: %s
ja: ノードを作成できません: %s

en: Unable to create port update patch.
ja: ポートを更新するパッチを作成できません。

en: Unable to create port: %s
ja: ポートを作成できません: %s

en: Unable to create portgroup update patch.
ja: ポートグループを更新するパッチを作成できません。

en: Unable to create portgroup: %s
ja: ポートグループを作成できません: %s

en: Unable to delete node "%s" | Unable to delete nodes "%s"
ja[0]: ノード 「%s」を削除できません

en: Unable to delete node %s: %s
ja: ノード  %s を削除できません: %s

en: Unable to delete port "%s" | Unable to delete ports "%s"
ja[0]: ポート "%s" を削除できません

en: Unable to delete port: %s
ja: ポートを削除できません: %s

en: Unable to delete portgroup "%s" | Unable to delete portgroups "%s"
ja[0]: ポートグループ "%s" を削除できません

en: Unable to delete portgroup: %s
ja: ポートグループを削除できません: %s

en: Unable to get console for node %s: %s
ja: ノード %s のコンソールを取得できません: %s

en: Unable to power off the node: %s
ja: ノードを電源OFFにできません: %s

en: Unable to retrieve Ironic drivers: %s
ja: Ironic ドライバーの一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve Ironic node portgroups: %s
ja: Ironic ノードのポートグループ一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve Ironic nodes. %s
ja: Ironic ノードの一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve boot device for Ironic node. %s
ja: Ironic ノードのブートデバイスを取得できません: %s

en: Unable to retrieve driver properties: %s
ja: ドライバープロパティーの一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve portgroup ports: %s
ja: ポートグループのポート一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve supported boot devices for Ironic node. %s
ja: Ironic ノードでサポートしているブートデバイス一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve the Ironic node ports: %s
ja: Ironic ノードのポート一覧を取得できません: %s

en: Unable to retrieve the Ironic node: %s
ja: Ironic ノードを取得できません: %s

en: Unable to set Ironic node %s maintenance state: %s
ja: Ironic ノード %s をメンテナンスモードにできません: %s

en: Unable to set boot device: %s
ja: ブートデバイスを設定できません: %s

en: Unable to set console mode: %s
ja: コンソールモードを設定できません: %s

en: Unable to set node provision state: %s
ja: ノードのプロビジョニング状態を設定できませんでした: %s

en: Unable to update node %s: %s
ja: ノード %s を更新できません: %s

en: Unable to update port %s: %s
ja: ポート %s の更新に失敗しました: %s

en: Unable to update portgroup %s: %s
ja: ポートグループ %s の更新に失敗しました: %s

en: Unable to validate node %s: %s
ja: ノード %s を検証できません: %s

en: Unable to validate the JSON input
ja: JSON の入力を検証できません。

en: Update Node
ja: ノードの更新

en: Update Port
ja: ポートの更新

en: Update Portgroup
ja: ポートグループの更新

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Valid
ja: 有効

en: Virtualization Software
ja: 仮想化ソフトウェア

en: default (?:value )?is ([^"\. ]+|"[^"]+")
ja: (?:value )?のデフォルトは ([^"\. ]+|"[^"]+") です
