iso_15924 - en to bg translation catalogue (30 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
bg: Адламска

note: Name for Afak
en: Afaka
bg: Афака

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
bg: Агванска

note: Name for Arab
en: Arabic
bg: Арабска

note: Name for Armn
en: Armenian
bg: Арменска

note: Name for Bali
en: Balinese
bg: Балийски

note: Name for Beng
en: Bengali
bg: Бенгалска

note: Name for Brai
en: Braille
bg: Брайлова

note: Name for Cher
en: Cherokee
bg: Чероки

note: Name for Copt
en: Coptic
bg: Коптска

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
bg: Кирилица

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
bg: Египетски йероглифи

note: Name for Goth
en: Gothic
bg: Готическа

note: Name for Grek
en: Greek
bg: Гръцка

note: Name for Gujr
en: Gujarati
bg: Гуджарати

note: Name for Hebr
en: Hebrew
bg: Иврит

note: Name for Hira
en: Hiragana
bg: Японски хирагана

note: Name for Kana
en: Katakana
bg: Японски катакана

note: Name for Khmr
en: Khmer
bg: Кхмерска

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
bg: Корейски

note: Name for Laoo
en: Lao
bg: Лаоска

note: Name for Latn
en: Latin
bg: Латинска

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
bg: Майски йероглифи

note: Name for Mong
en: Mongolian
bg: Монголска

note: Name for Runr
en: Runic
bg: Руническа

note: Name for Taml
en: Tamil
bg: Тамилска

note: Name for Telu
en: Telugu
bg: Телугу

note: Name for Thai
en: Thai
bg: Таи

note: Name for Tibt
en: Tibetan
bg: Тибетска

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
bg: Староперсийски
