iso_15924 - en to ia translation catalogue (134 entries)

note: Name for Afak
en: Afaka
ia: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ia: albanese caucasian

note: Name for Arab
en: Arabic
ia: arabe

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ia: Arabe (variante Nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ia: arameico imperial

note: Name for Armn
en: Armenian
ia: armenio

note: Name for Avst
en: Avestan
ia: avestico

note: Name for Bali
en: Balinese
ia: balinese

note: Name for Bamu
en: Bamum
ia: bamum

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ia: bassa

note: Name for Batk
en: Batak
ia: batak

note: Name for Beng
en: Bengali
ia: bengali

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ia: symbolos Bliss

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ia: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
ia: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
ia: braille

note: Name for Bugi
en: Buginese
ia: buginese

note: Name for Buhd
en: Buhid
ia: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
ia: chakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ia: syllabario autochthone canadian unificate

note: Name for Cari
en: Carian
ia: cario

note: Name for Cham
en: Cham
ia: cham

note: Name for Cher
en: Cherokee
ia: cherokee

note: Name for Cirt
en: Cirth
ia: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
ia: copto

note: Name for Cprt
en: Cypriot
ia: syllabario cypriota

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ia: cyrillico

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ia: cyrillico (variante slave ecclesiastic ancian)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
ia: devanagari

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
ia: deseret (mormon)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
ia: stenographia Duployé

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ia: egyptiano demotic

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ia: egyptiano hieratic

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ia: hieroglyphico egyptian

note: Name for Elba
en: Elbasan
ia: elbasan

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
ia: ethiope (geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ia: khutsuri (asomtavruli e nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
ia: georgiano (mkhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ia: glagolitico

note: Name for Goth
en: Gothic
ia: gothico

note: Name for Gran
en: Grantha
ia: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
ia: greco

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ia: gujarati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ia: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
ia: Han con Bopomofo (alias per Han + Bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
ia: hangul

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ia: han (hanzi, kanji, hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
ia: hanunoo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ia: han (variante simplificate)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ia: han (variante traditional)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ia: hebreo

note: Name for Hira
en: Hiragana
ia: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
ia: hieroglyphico anatolian (hieroglyphico luvite, hieroglyphico hittite)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ia: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ia: syllabarios japonese (hiragana e katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
ia: runas hungare (ancian hungaro)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
ia: indico (harappano)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ia: italico antique (etrusco, osco, etc.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
ia: Jamo (alias per Jamo subinsimul de Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
ia: javanese

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ia: japonese (han, hiragana e katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
ia: jurchen

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ia: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
ia: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ia: kharochthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
ia: khmer

note: Name for Khoj
en: Khojki
ia: khojki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
ia: Grande script de Khitan

note: Name for Kits
en: Khitan small script
ia: Parve script de Khitan

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ia: Coreano (alias per hangul + han)

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ia: Latino (variante Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ia: Latino (variante Gaelic)

note: Name for Latn
en: Latin
ia: Latino

note: Name for Lyci
en: Lycian
ia: Lycio

note: Name for Lydi
en: Lydian
ia: Lydio

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
ia: Mandaico,Mandeano

note: Name for Mani
en: Manichaean
ia: Manicheo

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ia: Hieroglyphico mayan

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ia: Cursiva Meroitic

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ia: Hieroglyphico Meroitic

note: Name for Mong
en: Mongolian
ia: Mongolico

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
ia: Moon (codice Moon , scriptura Moon , typo Moon)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
ia: Myanmar (Birmano)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
ia: Ancian Arabe del Nord

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ia: Nabatean

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
ia: VetereTurkic, Orkhon Runic

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ia: Palmyraniano

note: Name for Perm
en: Old Permic
ia: Ancian Permico

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ia: Pahlavi de inscriptiones

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ia: Pahlavi de psalterios

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
ia: Pahlavi de libros

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ia: Phenicio

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ia: Partho de inscriptiones

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
ia: Reservate pro uso private (initio)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
ia: Reservate pro uso private (fin)

note: Name for Samr
en: Samaritan
ia: Samaritano

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ia: Ancian Arabe del Sud

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
ia: SignWriting (scriptura de gestos)

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
ia: Shaviano (Shaw)

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ia: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
ia: syriaco

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ia: syriaco (variante Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ia: syriaco (variante occidental)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ia: syriaco (variante oriental)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ia: tagbanwa

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
ia: takri

note: Name for Tale
en: Tai Le
ia: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ia: nova tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
ia: tamil

note: Name for Tang
en: Tangut
ia: tangut

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ia: tai viet

note: Name for Telu
en: Telugu
ia: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
ia: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ia: tifinagh (berbero)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
ia: tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thaa
en: Thaana
ia: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
ia: thailandese

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ia: tibetano

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ia: tirhuta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ia: ugaritico

note: Name for Vaii
en: Vai
ia: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ia: parola visibile

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
ia: warang citi

note: Name for Wole
en: Woleai
ia: woleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ia: cuneiformas persepolitan

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ia: cuneiformas sumer-akkadian

note: Name for Yiii
en: Yi
ia: yi

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ia: codice pro scriptura inherite

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ia: notation mathematic

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
ia: Symbolos (variante Emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
ia: symbolos

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ia: codice pro documentos non scribite

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ia: codice pro scriptura indeterminate

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ia: codice pro scriptura non codificate
