iso_15924 - en to ka translation catalogue (102 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ka: ადლამი

note: Name for Afak
en: Afaka
ka: აფაკა

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ka: კავკასიური ალბანური

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
ka: აჰომი, ტაი აჰომი

note: Name for Arab
en: Arabic
ka: არაბული

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ka: არაბული (ნასტალიქის ვარიანტი)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ka: იმპერიული არამეული

note: Name for Armn
en: Armenian
ka: სომხური

note: Name for Avst
en: Avestan
ka: ავესტანი

note: Name for Bali
en: Balinese
ka: ბალინური

note: Name for Bamu
en: Bamum
ka: ბამუმი

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ka: ბასა ვაჰ

note: Name for Batk
en: Batak
ka: ბატაკი

note: Name for Beng
en: Bengali
ka: ბენგალური

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
ka: ბჰაიკსუკი

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ka: ბოპომოფო

note: Name for Brah
en: Brahmi
ka: ბრაჰმი

note: Name for Brai
en: Braille
ka: ბრაილური

note: Name for Bugi
en: Buginese
ka: ბუგინური

note: Name for Buhd
en: Buhid
ka: ბუჰიდი

note: Name for Cakm
en: Chakma
ka: ჩაკმა

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ka: კანადური აბორიგინალური

note: Name for Cari
en: Carian
ka: კარიული

note: Name for Cham
en: Cham
ka: ჩამური

note: Name for Cher
en: Cherokee
ka: ჩეროკი

note: Name for Copt
en: Coptic
ka: კოპტური

note: Name for Cprt
en: Cypriot
ka: კვიპრიოტი

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ka: კირილიცა

note: Name for Elba
en: Elbasan
ka: ელბასანი

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ka: ხუცური (ასომთავრული და ნუსხური)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
ka: ქართული (მხედრული)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ka: გლაგოლიტური

note: Name for Goth
en: Gothic
ka: გოთური

note: Name for Gran
en: Grantha
ka: გრანტა

note: Name for Grek
en: Greek
ka: ბერძნული

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ka: გუჯარათი

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ka: გურმუხული

note: Name for Hatr
en: Hatran
ka: ჰატრანი

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ka: ივრითი

note: Name for Hira
en: Hiragana
ka: ჰირაგანა

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ka: პაჰაუ ჰმონგი

note: Name for Java
en: Javanese
ka: იავური

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ka: კაია-ლი

note: Name for Kana
en: Katakana
ka: კატაკანა

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ka: ხაროშტი

note: Name for Khmr
en: Khmer
ka: კხმერული

note: Name for Khoj
en: Khojki
ka: ხოიკი

note: Name for Knda
en: Kannada
ka: კანნადა

note: Name for Kthi
en: Kaithi
ka: კაიტხი

note: Name for Laoo
en: Lao
ka: ლაოსური

note: Name for Latn
en: Latin
ka: ლათინური

note: Name for Limb
en: Limbu
ka: ლიმბუ

note: Name for Lina
en: Linear A
ka: ხაზოვანი A

note: Name for Linb
en: Linear B
ka: წრფივი B

note: Name for Lyci
en: Lycian
ka: ლიდიის

note: Name for Lydi
en: Lydian
ka: ლიდიური

note: Name for Mahj
en: Mahajani
ka: მაჰაჯანი

note: Name for Mani
en: Manichaean
ka: მანიხეური

note: Name for Marc
en: Marchen
ka: მარჩენი

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
ka: მენდე კიკაკუი

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ka: მეროიტული კურსივი

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ka: მეროიტული იეროგლიფები

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ka: მალაიამი

note: Name for Mong
en: Mongolian
ka: მონღოლური

note: Name for Mult
en: Multani
ka: მულტანი

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ka: ნაბატეური

note: Name for Ogam
en: Ogham
ka: ოგხამი

note: Name for Orya
en: Oriya
ka: ორია

note: Name for Osge
en: Osage
ka: ოსეიჯი

note: Name for Osma
en: Osmanya
ka: ოსმანია

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ka: პალმირენი

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
ka: პო სინ ჰაუ

note: Name for Perm
en: Old Permic
ka: ძველი პერმული

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ka: ფეჰლევის დამწერლობა

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ka: ფსელტერ ფეჰლევი

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ka: ფონეტიკური

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ka: პართიული დამწერლობა

note: Name for Runr
en: Runic
ka: რუნები

note: Name for Samr
en: Samaritan
ka: სამარიტული

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ka: ძველი სამხრეთ არაბული

note: Name for Saur
en: Saurashtra
ka: საურაშტრა

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
ka: ხუდაბადი, სინდი

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ka: სინჰალა

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
ka: სორა სომპენგი

note: Name for Sund
en: Sundanese
ka: სუნდური

note: Name for Syrc
en: Syriac
ka: სირიული

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ka: ტაგბანვა

note: Name for Tale
en: Tai Le
ka: ტაი ლე

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ka: ახალი ტაი ლუ

note: Name for Taml
en: Tamil
ka: თამილური

note: Name for Tang
en: Tangut
ka: ტანგუტი

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ka: ტაი ვიეტური

note: Name for Telu
en: Telugu
ka: ტელუგური

note: Name for Thaa
en: Thaana
ka: თაანური

note: Name for Thai
en: Thai
ka: ტაილანდური

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ka: ტიბეტური

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ka: ტირუტა

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ka: უგარათული

note: Name for Vaii
en: Vai
ka: ვაი

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ka: ძველი სპარსული

note: Name for Yiii
en: Yi
ka: იოქტი

note: Name for Zsym
en: Symbols
ka: სიმბოლოები
