iso_15924 - en to ru translation catalogue (182 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ru: Адламская

note: Name for Afak
en: Afaka
ru: Афакская

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ru: Кавказская албанская

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
ru: Ахомская, Тайская ахомская

note: Name for Arab
en: Arabic
ru: Арабская

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ru: Арабская (вариант насталик)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ru: Имперская арамейская

note: Name for Armn
en: Armenian
ru: Армянская

note: Name for Avst
en: Avestan
ru: Авестийская

note: Name for Bali
en: Balinese
ru: Балийская

note: Name for Bamu
en: Bamum
ru: Бамумская

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ru: Басса

note: Name for Batk
en: Batak
ru: Батакская

note: Name for Beng
en: Bengali
ru: Бенгальская

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
ru: Бхайсуки

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ru: Блиссимволика

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ru: Бопомофо

note: Name for Brah
en: Brahmi
ru: Брахми

note: Name for Brai
en: Braille
ru: Брайля

note: Name for Bugi
en: Buginese
ru: Бугинизийская

note: Name for Buhd
en: Buhid
ru: Бухид

note: Name for Cakm
en: Chakma
ru: Чакмийская

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ru: Унифицированные Символы Канадских Аборигенов

note: Name for Cari
en: Carian
ru: Карийская

note: Name for Cham
en: Cham
ru: Чамская

note: Name for Cher
en: Cherokee
ru: Чероки

note: Name for Cirt
en: Cirth
ru: Кирт

note: Name for Copt
en: Coptic
ru: Коптская

note: Name for Cprt
en: Cypriot
ru: Кипрская

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ru: Кириллица

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ru: Старославянская

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
ru: Деванагари

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
ru: Дезерет

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
ru: Дуплоянская скоропись, Дуплоянская стенография

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ru: Египетская демотическая

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ru: Египетская иератическая

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ru: Египетская иероглифическая

note: Name for Elba
en: Elbasan
ru: Эльбасан

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
ru: Эфиопская

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ru: Хуцури (асомтаврули и нусхури)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
ru: Грузинская хуцури

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ru: Глаголица

note: Name for Goth
en: Gothic
ru: Готская

note: Name for Gran
en: Grantha
ru: Грантха

note: Name for Grek
en: Greek
ru: Греческая

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ru: Гуджарати

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ru: Гурмукхи

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
ru: Хан с Бопомофо (псевдоним для Хан + Бопомофо)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
ru: Хангыль

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ru: Китайская

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
ru: Хануну

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ru: Упрощенная китайская

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ru: Традиционная китайская

note: Name for Hatr
en: Hatran
ru: Хатра

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ru: Иврит

note: Name for Hira
en: Hiragana
ru: Хирагана

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
ru: Анатолийские иероглифы (хетто-лувийские иероглифы)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ru: Пахау хмонг

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ru: Японское силлабическое письмо (псевдоним для Хирагана + Катакана)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
ru: Старовенгерская (венгерская руническая)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
ru: Хараппская (письменность долины Инда)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ru: Староитальянская (этрусская, оскская и т. д.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
ru: Ямо (псевдоним для ямо + хангыль)

note: Name for Java
en: Javanese
ru: Яванская

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ru: Японская (тоже, что и хань+хирагана+катакана)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
ru: Чжурчжэньская

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ru: Кайа

note: Name for Kana
en: Katakana
ru: Катакана

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ru: Кхароштхи

note: Name for Khmr
en: Khmer
ru: Кхмерская

note: Name for Khoj
en: Khojki
ru: Хойки

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
ru: Большое киданьское письмо

note: Name for Kits
en: Khitan small script
ru: Малое киданьское письмо

note: Name for Knda
en: Kannada
ru: КаннадаKannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ru: Корейская (псевдоним для хангыль + хан)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
ru: Кпелле

note: Name for Kthi
en: Kaithi
ru: Кайтхи

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
ru: Тай Там (Ланна)

note: Name for Laoo
en: Lao
ru: Лаосская

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ru: Латинская фрактура

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ru: Гэльская латинская

note: Name for Latn
en: Latin
ru: Латинская

note: Name for Leke
en: Leke
ru: Леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
ru: Лепха

note: Name for Limb
en: Limbu
ru: Лимбу

note: Name for Lina
en: Linear A
ru: Линейное письмо А

note: Name for Linb
en: Linear B
ru: Линейное письмо Б

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
ru: Лису (алфавит Фрейзера)

note: Name for Loma
en: Loma
ru: Лома

note: Name for Lyci
en: Lycian
ru: Лициан

note: Name for Lydi
en: Lydian
ru: Лидийская

note: Name for Mahj
en: Mahajani
ru: Махаянская

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
ru: Мандейская

note: Name for Mani
en: Manichaean
ru: Манихейская

note: Name for Marc
en: Marchen
ru: Марченский

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ru: Майя

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
ru: Менде Кикакуи

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ru: Мероитская курсивная

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ru: Мероитская иероглифическая

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ru: Малаяльская

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
ru: Моди

note: Name for Mong
en: Mongolian
ru: Монгольская

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
ru: Азбука Муна

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
ru: Мро

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
ru: Манипури

note: Name for Mult
en: Multani
ru: Мултани

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
ru: Майанмарская

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
ru: Северноаравийская

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ru: Набатейская

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
ru: Неварский

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
ru: Наси (геба)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
ru: Нко

note: Name for Nshu
en: Nüshu
ru: Нюй-шу

note: Name for Ogam
en: Ogham
ru: Огамическая

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
ru: Ол Чики

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
ru: Древнетюркская, Орхонская руническая

note: Name for Orya
en: Oriya
ru: Ория

note: Name for Osge
en: Osage
ru: Оседжи

note: Name for Osma
en: Osmanya
ru: Османская

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ru: Пальмирская

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
ru: Пау Син Хау

note: Name for Perm
en: Old Permic
ru: Древнепермская

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ru: Пагспа

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ru: Пахлави в надписях

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ru: Пахлави псалтирная

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
ru: Пахлави книжная

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ru: Финикийская

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
ru: Клингонский

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
ru: Мяо (письмо Полларда)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ru: Парфянский в надписях

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
ru: Зарезервировано для частного использования (начало)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
ru: Зарезервировано для частного использования (конец)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
ru: Реджанг (каганга)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ru: Ронго-ронго

note: Name for Runr
en: Runic
ru: Руническая

note: Name for Samr
en: Samaritan
ru: Самаритянская

note: Name for Sara
en: Sarati
ru: Сарати

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ru: Древний южноаравийский

note: Name for Saur
en: Saurashtra
ru: Саураштра

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
ru: Язык знаков

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
ru: Алфавит Шоу

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
ru: Шарадская

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
ru: Сиддхам, сиддхаматрика

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
ru: Худавади, Синдхи

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ru: Сингальская

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
ru: Сора сомпенг

note: Name for Sund
en: Sundanese
ru: Сунданская

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ru: Силоти Нагри

note: Name for Syrc
en: Syriac
ru: Сирийская

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ru: Сирийская эстрангело

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ru: Западно-сирийская

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ru: Восточно-сирийская

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ru: Тагбанва

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
ru: Такрийская

note: Name for Tale
en: Tai Le
ru: Тайский Ле

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ru: Новый Тайский Ле

note: Name for Taml
en: Tamil
ru: Тамильская

note: Name for Tang
en: Tangut
ru: Тангутская

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ru: Тайский Вьет

note: Name for Telu
en: Telugu
ru: Телугу

note: Name for Teng
en: Tengwar
ru: Тенгварская

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ru: Древнеливийская

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
ru: Тагальская (байбайин, алибата)

note: Name for Thaa
en: Thaana
ru: Таана

note: Name for Thai
en: Thai
ru: Тайская

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ru: Тибетская

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ru: Тирхутская

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ru: Угаритская

note: Name for Vaii
en: Vai
ru: Вайская

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ru: Видимая речь

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
ru: Варанг-кшити (Варанг-сити)

note: Name for Wole
en: Woleai
ru: Волеаи

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ru: Староперсидская

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ru: Шумеро-аккадская клинопись

note: Name for Yiii
en: Yi
ru: Йи (ицзу)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ru: Код для унаследованного письма

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ru: Математическая запись

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
ru: Символы (вариант эмодзи)

note: Name for Zsym
en: Symbols
ru: Символы

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ru: Ненаписанная

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ru: Общепринятая

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ru: Неизвестная или недействительная письменность
