iso_15924 - en to sr translation catalogue (182 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
sr: адлам

note: Name for Afak
en: Afaka
sr: афакаски

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
sr: кавкаски албански

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
sr: ахом, таи ахом

note: Name for Arab
en: Arabic
sr: арапски

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
sr: персијски (насталик варијанта)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
sr: царски арамејски

note: Name for Armn
en: Armenian
sr: јерменски

note: Name for Avst
en: Avestan
sr: авестанско писмо

note: Name for Bali
en: Balinese
sr: балинежанско писмо

note: Name for Bamu
en: Bamum
sr: бамушки

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
sr: баса вахски

note: Name for Batk
en: Batak
sr: батак

note: Name for Beng
en: Bengali
sr: бенгалски

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
sr: бхаиксуки

note: Name for Blis
en: Blissymbols
sr: Блисови симболи

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
sr: бопоски

note: Name for Brah
en: Brahmi
sr: брахски

note: Name for Brai
en: Braille
sr: брајево писмо

note: Name for Bugi
en: Buginese
sr: бугиско писмо

note: Name for Buhd
en: Buhid
sr: бухидско писмо

note: Name for Cakm
en: Chakma
sr: чакма писмо

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sr: уједињени канадски слогови абориџина

note: Name for Cari
en: Carian
sr: каријско писмо

note: Name for Cham
en: Cham
sr: чамешки

note: Name for Cher
en: Cherokee
sr: чироки писмо

note: Name for Cirt
en: Cirth
sr: сиртошки

note: Name for Copt
en: Coptic
sr: коптски

note: Name for Cprt
en: Cypriot
sr: кипарски

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sr: ћирилични

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
sr: старословенска црквена ћирилица

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
sr: деванагари (нагари)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
sr: дезеретски (мормонски)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
sr: дуплојске скраћенице, дуплојски брзопис

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sr: египатски демотски

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sr: египатски хијератски

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sr: египатски хијероглифи

note: Name for Elba
en: Elbasan
sr: елбасанско писмо

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
sr: етиопски (ге'ез)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
sr: куцурски (асомтаврули и нускури)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
sr: грузијски (мкедрулијски)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sr: глагољица

note: Name for Goth
en: Gothic
sr: готски

note: Name for Gran
en: Grantha
sr: грентски

note: Name for Grek
en: Greek
sr: грчки

note: Name for Gujr
en: Gujarati
sr: гуђаратско писмо

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
sr: гурмушки

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
sr: хан са бопомофо (алијас за хан + бопомофо)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
sr: хангулски (хангил, хангеул)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
sr: хански (ханси, канџи, ханџа)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
sr: ханошки

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
sr: хански (поједностављени)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
sr: хански (традиционални)

note: Name for Hatr
en: Hatran
sr: хатрански

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sr: хебрејски

note: Name for Hira
en: Hiragana
sr: хирагански

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
sr: анатолијски хијероглифи (лувјански, хититски хијероглифи)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
sr: пахав хмоншки

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
sr: јапански слоговни (алијас за хирагану + катакану)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
sr: стари мађарски (мађарске руне)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
sr: индуски (харапан)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
sr: стари италски (етруски, оскански, итд.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
sr: корејски (алијас за хангул + хан)

note: Name for Java
en: Javanese
sr: јавански

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sr: јапански (алијас за хански + хирагану + катакану)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
sr: јурчен писмо

note: Name for Kali
en: Kayah Li
sr: калишки

note: Name for Kana
en: Katakana
sr: катакана

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
sr: карошти

note: Name for Khmr
en: Khmer
sr: кмерски

note: Name for Khoj
en: Khojki
sr: кхојшки

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
sr: кхитан, мајускула

note: Name for Kits
en: Khitan small script
sr: кхитан, минускула

note: Name for Knda
en: Kannada
sr: каннада писмо

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sr: корејски (алијас за хангулски + хански)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
sr: кпелле писмо

note: Name for Kthi
en: Kaithi
sr: каитски

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
sr: таитамски (лана)

note: Name for Laoo
en: Lao
sr: лаоско писмо

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
sr: латиница (фрактур варијанта)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
sr: латиница (галска варијанта)

note: Name for Latn
en: Latin
sr: латински

note: Name for Leke
en: Leke
sr: леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
sr: лепчански (ронг)

note: Name for Limb
en: Limbu
sr: лимбу писмо

note: Name for Lina
en: Linear A
sr: линеарно А писмо

note: Name for Linb
en: Linear B
sr: линеарни Б

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
sr: лизушки (фразерски)

note: Name for Loma
en: Loma
sr: ломски

note: Name for Lyci
en: Lycian
sr: ликијско писмо

note: Name for Lydi
en: Lydian
sr: лидијско писмо

note: Name for Mahj
en: Mahajani
sr: махџански

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
sr: мандски, мандаински

note: Name for Mani
en: Manichaean
sr: манишки

note: Name for Marc
en: Marchen
sr: марчен

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sr: мајански хијероглифи

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
sr: мендски кикакуи

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
sr: мероитски курзив

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
sr: мероитски хијероглифи

note: Name for Mlym
en: Malayalam
sr: малајаламско писмо

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
sr: модски

note: Name for Mong
en: Mongolian
sr: монголски

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
sr: мунски (мун код, мун спис, мун врста)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
sr: мрошки

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
sr: мтејшки

note: Name for Mult
en: Multani
sr: мултски

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
sr: бурмански

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
sr: стари северноарапски

note: Name for Nbat
en: Nabataean
sr: набатаински

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
sr: нева, невар, невари, непалско

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
sr: наки гебски

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
sr: нкоски

note: Name for Nshu
en: Nüshu
sr: нишуски

note: Name for Ogam
en: Ogham
sr: огамски

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
sr: ол чикишки

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
sr: старотурски, орконске руне

note: Name for Orya
en: Oriya
sr: оријски

note: Name for Osge
en: Osage
sr: осаге

note: Name for Osma
en: Osmanya
sr: османски

note: Name for Palm
en: Palmyrene
sr: палмски

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
sr: паушинхаушки

note: Name for Perm
en: Old Permic
sr: старопермски

note: Name for Phag
en: Phags-pa
sr: фагспашки

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
sr: посветни палавски

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
sr: псалтирски палавски

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
sr: књишки палавски

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sr: феничански

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
sr: клингон

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
sr: мјаошки (полард)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
sr: посветни парћански

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
sr: резервисано за личну употребу (почетак)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
sr: резервисано за личну употребу (крај)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
sr: реџаншки

note: Name for Roro
en: Rongorongo
sr: ронгошки

note: Name for Runr
en: Runic
sr: рунски

note: Name for Samr
en: Samaritan
sr: самарићанско писмо

note: Name for Sara
en: Sarati
sr: саратишки

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
sr: стари јужноарапски

note: Name for Saur
en: Saurashtra
sr: саураштра писмо

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
sr: знаковно писмо

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
sr: шавјански

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
sr: шарадски

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
sr: сидамски

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
sr: синдишки

note: Name for Sinh
en: Sinhala
sr: синхалешко писмо

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
sr: сора сомпенг

note: Name for Sund
en: Sundanese
sr: сунданско писмо

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
sr: силоти нагри

note: Name for Syrc
en: Syriac
sr: сиријски

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
sr: сиријски (естрангело)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
sr: сиријски (западна варијанта)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
sr: сиријски (источна варијанта)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
sr: тагбанва писмо

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
sr: такришки

note: Name for Tale
en: Tai Le
sr: талешки

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
sr: нови талуешки

note: Name for Taml
en: Tamil
sr: тамилско писмо

note: Name for Tang
en: Tangut
sr: тангут писмо

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
sr: тајвјетски

note: Name for Telu
en: Telugu
sr: телугу писмо

note: Name for Teng
en: Tengwar
sr: тенгошки

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
sr: тифинагошки (берберски)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
sr: тагалошки (бајбајински, алибатски)

note: Name for Thaa
en: Thaana
sr: таански

note: Name for Thai
en: Thai
sr: тајландски

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sr: тибетски

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
sr: тиртски

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sr: угарски

note: Name for Vaii
en: Vai
sr: ваи писмо

note: Name for Visp
en: Visible Speech
sr: видни говор

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
sr: варански (варанг кшити)

note: Name for Wole
en: Woleai
sr: волешки

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
sr: староперсијски

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
sr: клинасто писмо, сумерско-акадијски

note: Name for Yiii
en: Yi
sr: јишки

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
sr: код за наслеђене списе

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
sr: математички запис

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
sr: симболи (емотикон варијанта)

note: Name for Zsym
en: Symbols
sr: симболи

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
sr: код за неписане документе

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
sr: код за неодређене списе

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
sr: код за некодиране списе
