iso_15924 - en to br translation catalogue (91 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
br: Arabeg

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
br: Amareeg impalaer

note: Name for Armn
en: Armenian
br: Armenieg

note: Name for Avst
en: Avestan
br: Avestaneg

note: Name for Bali
en: Balinese
br: Balineg

note: Name for Blis
en: Blissymbols
br: Arouezioù Bliss

note: Name for Brai
en: Braille
br: Brailh

note: Name for Bugi
en: Buginese
br: Bugi

note: Name for Buhd
en: Buhid
br: Bouhid

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
br: Kanadianeg silabenneg broel unanet

note: Name for Cari
en: Carian
br: Karianeg

note: Name for Cher
en: Cherokee
br: Cheroki

note: Name for Copt
en: Coptic
br: Kopteg

note: Name for Cprt
en: Cypriot
br: Chipreg

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
br: Lizherenneg ar ruseg

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
br: Lizhennereg ar ruseg (stumm ar Slaved)

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
br: Ejipteg demotek

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
br: Ejipteg Hieratik

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
br: Hieroglifoù Ejipt

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
br: Etiopeg (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
br: Skritur Jorjieg (assomtavrouli ha nouskhouri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
br: Jorjieg (mkhédrouli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
br: Lizherenneg ar c'hlagolitek

note: Name for Goth
en: Gothic
br: Goteg

note: Name for Grek
en: Greek
br: Gresianeg

note: Name for Gujr
en: Gujarati
br: Goudjarateg

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
br: Gurmukhī

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
br: Hangeul

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
br: Hanounoo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
br: Han (stumm aeset)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
br: Han (stumm gozh)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
br: Hebraeg

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
br: Indus (Harapan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
br: Lzherenn stouet gozh (Etrurieg, Oskaneg, hag all)

note: Name for Java
en: Javanese
br: Javaeg

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
br: Japaneg (lesanv evit Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Khmr
en: Khmer
br: Kmereg

note: Name for Knda
en: Kannada
br: Kannadeg

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
br: Koreaneg (lesanv evit Hangul + Han)

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
br: Latin (stumm torret)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
br: Latin (stumm Gouezeleg)

note: Name for Limb
en: Limbu
br: Limbourgeg

note: Name for Lina
en: Linear A
br: Linenneg A

note: Name for Linb
en: Linear B
br: Linenneg B

note: Name for Lyci
en: Lycian
br: Lisianeg

note: Name for Lydi
en: Lydian
br: Lidianeg

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
br: Mandaeg

note: Name for Mani
en: Manichaean
br: Manikeaneg

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
br: Hieroglifoù Mayan

note: Name for Mlym
en: Malayalam
br: Malayalameg

note: Name for Mong
en: Mongolian
br: Mongoleg

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
br: Skritur Moon

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
br: Burmeg

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
br: Skritur nkoek

note: Name for Orya
en: Oriya
br: Oriyeg

note: Name for Osma
en: Osmanya
br: Osmanieg

note: Name for Perm
en: Old Permic
br: Permieg kozh

note: Name for Phag
en: Phags-pa
br: Phagspa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
br: Skritur Pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
br: Pahlavi ar saoterien

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
br: Pahlavi al levrioù

note: Name for Phnx
en: Phoenician
br: Fenikianeg

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
br: Skridur Parsia

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
br: Implijadur prevez (da gentañ)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
br: Implijadur prevez (echu)

note: Name for Runr
en: Runic
br: Runek

note: Name for Samr
en: Samaritan
br: Hebraeg ar Samaritaned

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
br: Sinskridur

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
br: shavianeg (Shaw)

note: Name for Sinh
en: Sinhala
br: Sinhaleg

note: Name for Sund
en: Sundanese
br: Soudaneg

note: Name for Syrc
en: Syriac
br: Sirieg

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
br: Sirieg (Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
br: Sirieg (Gwalarn)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
br: Sirieg (Reter)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
br: Tai Lue nevez

note: Name for Taml
en: Tamil
br: Tamileg

note: Name for Telu
en: Telugu
br: Telougoueg

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
br: Tifinagh (Skritur Berberek)

note: Name for Thaa
en: Thaana
br: Diveheg

note: Name for Thai
en: Thai
br: Tai

note: Name for Tibt
en: Tibetan
br: Tibeteg

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
br: Ougariteg

note: Name for Visp
en: Visible Speech
br: Komz a wel

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
br: Hen Perseg

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
br: Skritur gennheñvel, Sumero-Akkadianeg

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
br: Notadur matematikel

note: Name for Zsym
en: Symbols
br: Arouezioù

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
br: Kodoù evit an dielloù na skrid

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
br: Kodoù evit skridur dianav

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
br: Kodoù evit ar skridur na godet
