iso_15924 - en to et translation catalogue (180 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
et: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
et: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
et: albaani

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
et: ahomi

note: Name for Arab
en: Arabic
et: araabia

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
et: araabia nastaliik

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
et: aramea

note: Name for Armn
en: Armenian
et: armeenia

note: Name for Avst
en: Avestan
et: avesta

note: Name for Bali
en: Balinese
et: bali

note: Name for Bamu
en: Bamum
et: bamumi

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
et: bassa kiri

note: Name for Batk
en: Batak
et: bataki

note: Name for Beng
en: Bengali
et: bengali

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
et: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
et: Blissi sümbolid

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
et: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
et: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
et: punktkiri

note: Name for Bugi
en: Buginese
et: bugi

note: Name for Buhd
en: Buhid
et: buhidi

note: Name for Cakm
en: Chakma
et: tšaakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
et: Kanada põlisrahvaste ühtlustatud silpkiri

note: Name for Cari
en: Carian
et: kaaria

note: Name for Cham
en: Cham
et: tšami

note: Name for Cher
en: Cherokee
et: tšerokii

note: Name for Cirt
en: Cirth
et: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
et: kopti

note: Name for Cprt
en: Cypriot
et: muinasküprose

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
et: kirillitsa

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
et: kürilliline kirikuslaavi

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
et: devanaagari

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
et: desereti

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
et: Duployé kiirkiri

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
et: egiptuse demootiline

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
et: egiptuse hieraatiline

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
et: egiptuse hieroglüüfkiri

note: Name for Elba
en: Elbasan
et: Elbasani

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
et: etioopia

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
et: hutsuri

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
et: gruusia

note: Name for Glag
en: Glagolitic
et: glagoolitsa

note: Name for Goth
en: Gothic
et: gooti

note: Name for Gran
en: Grantha
et: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
et: kreeka

note: Name for Gujr
en: Gujarati
et: gudžarati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
et: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
et: bopomofoga laiendatud hani kiri (hani + bopomofo alias)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
et: korea

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
et: hani (Hanzi, Kanji, Hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
et: hanunoo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
et: hiina lihtsustatud kiri

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
et: hiina traditsiooniline kiri

note: Name for Hatr
en: Hatran
et: Hatra

note: Name for Hebr
en: Hebrew
et: heebrea

note: Name for Hira
en: Hiragana
et: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
et: Anatoolia hieroglüüfkiri (luvi hieroglüüfkiri, heti hieroglüüfkiri)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
et: phahau-hmongi

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
et: jaapani silpkirjad (hiragana ja katagana alias)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
et: vanaungari kiri (vanaungari ruunid)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
et: Induse kiri (Harappa kiri)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
et: vanaitali (etruski, oski, jt.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
et: Jamo (Jamo osa Hangulist)

note: Name for Java
en: Javanese
et: jaava

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
et: jaapani (alias hani, hiragana ja katakana kirjadele)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
et: tšurtšeni

note: Name for Kali
en: Kayah Li
et: kaja li

note: Name for Kana
en: Katakana
et: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
et: kharoshthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
et: khmeeri

note: Name for Khoj
en: Khojki
et: hodžki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
et: kitani suur kiri

note: Name for Kits
en: Khitan small script
et: kitani väike kiri

note: Name for Knda
en: Kannada
et: kannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
et: korea (alias hanguli ja hani kirjadele)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
et: kpelle

note: Name for Kthi
en: Kaithi
et: kaithi

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
et: tai-thami (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
et: lao

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
et: ladina fraktuurkiri

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
et: ladina gaeli kiri

note: Name for Latn
en: Latin
et: ladina

note: Name for Leke
en: Leke
et: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
et: leptša

note: Name for Limb
en: Limbu
et: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
et: lineaar-A

note: Name for Linb
en: Linear B
et: lineaar-B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
et: lisu (Fraseri)

note: Name for Loma
en: Loma
et: loma

note: Name for Lyci
en: Lycian
et: lüükia

note: Name for Lydi
en: Lydian
et: lüüdia

note: Name for Mahj
en: Mahajani
et: mahaadžani

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
et: manda

note: Name for Mani
en: Manichaean
et: mani

note: Name for Marc
en: Marchen
et: suurem mar

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
et: maaja hieroglüüfkiri

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
et: mende

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
et: meroe kursiivkiri

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
et: meroe hieroglüüfkiri

note: Name for Mlym
en: Malayalam
et: malajalami

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
et: modi

note: Name for Mong
en: Mongolian
et: mongoli

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
et: Mooni kiri

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
et: mroo, mruu

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
et: meitei

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
et: birma

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
et: Põhja-Araabia

note: Name for Nbat
en: Nabataean
et: Nabatea

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
et: nevari

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
et: nasi kiri

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
et: nkoo

note: Name for Nshu
en: Nüshu
et: nüšu

note: Name for Ogam
en: Ogham
et: ogam

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
et: santali

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
et: Orhoni

note: Name for Orya
en: Oriya
et: oria

note: Name for Osge
en: Osage
et: oseidži

note: Name for Osma
en: Osmanya
et: osmanja

note: Name for Palm
en: Palmyrene
et: Palmyra

note: Name for Perm
en: Old Permic
et: vanapermi

note: Name for Phag
en: Phags-pa
et: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
et: pahlavi raidkiri

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
et: pahlavi psalmikiri

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
et: pahlavi raamatukiri

note: Name for Phnx
en: Phoenician
et: foiniikia

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
et: klingoni

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
et: miao

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
et: partia raidkiri

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
et: Reserveeritud isiklikuks kasutamiseks (algus)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
et: Reserveeritud isiklikuks kasutamiseks (lõpp)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
et: redžangi

note: Name for Roro
en: Rongorongo
et: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
et: ruunikiri

note: Name for Samr
en: Samaritan
et: Samaaria

note: Name for Sara
en: Sarati
et: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
et: Lõuna-Araabia kiri

note: Name for Saur
en: Saurashtra
et: sauraštra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
et: viipekiri

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
et: Shaw’ kiri

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
et: šaarada

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
et: siddhami

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
et: hudavadi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
et: singali

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
et: sora

note: Name for Sund
en: Sundanese
et: sunda

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
et: silotinagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
et: süüria

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
et: süüria estrangelo kiri

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
et: läänesüüria

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
et: idasüüria

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
et: tagbanwa

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
et: taakri

note: Name for Tale
en: Tai Le
et: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
et: lihtsustatud tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
et: tamili

note: Name for Tang
en: Tangut
et: tanguudi

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
et: tai-vieti

note: Name for Telu
en: Telugu
et: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
et: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
et: tifinagi

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
et: tagalogi

note: Name for Thaa
en: Thaana
et: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
et: tai

note: Name for Tibt
en: Tibetan
et: tiibeti

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
et: tirhuta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
et: ugariti

note: Name for Vaii
en: Vai
et: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
et: häälduskiri

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
et: hoo

note: Name for Wole
en: Woleai
et: voleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
et: vanapärsia

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
et: sumeri-akadi kiilkiri

note: Name for Yiii
en: Yi
et: jii

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
et: Päritud skripti kood

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
et: matemaatiline kirjaviis

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
et: sümbolid (emoji variant)

note: Name for Zsym
en: Symbols
et: sümbolid

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
et: Kirjutamata dokumentide kood

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
et: Määratlemata skripti kood

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
et: Kodeerimata skripti kood
