iso_15924 - en to ca translation catalogue (51 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ca: adlam

note: Name for Arab
en: Arabic
ca: àrab

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ca: àrab (variant nasta’liq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ca: arameu imperial

note: Name for Armn
en: Armenian
ca: armeni

note: Name for Avst
en: Avestan
ca: avèstic

note: Name for Bali
en: Balinese
ca: balinès

note: Name for Beng
en: Bengali
ca: bengalí

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ca: símbols Bliss

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ca: bopomofo

note: Name for Brai
en: Braille
ca: braille

note: Name for Copt
en: Coptic
ca: copte

note: Name for Cprt
en: Cypriot
ca: xipriota

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ca: ciríl·lic

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ca: egipci demòtic

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ca: egipci hieràtic

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ca: egipci hieroglífic

note: Name for Goth
en: Gothic
ca: gòtic

note: Name for Grek
en: Greek
ca: grec

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ca: han (variant simplificada)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ca: han (variant tradicional)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ca: hebreu

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ca: antic itàlic (etrusc, osc, etc.)

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ca: japonès (àlies de han + hiragana + katana)

note: Name for Khmr
en: Khmer
ca: khmer

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ca: coreà (àlies de hangul + han)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ca: llatí (variant gaèlica)

note: Name for Latn
en: Latin
ca: llatí

note: Name for Lina
en: Linear A
ca: lineal A

note: Name for Linb
en: Linear B
ca: lineal B

note: Name for Mani
en: Manichaean
ca: maniqueu

note: Name for Mong
en: Mongolian
ca: mongol

note: Name for Orya
en: Oriya
ca: oriya

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ca: fenici

note: Name for Syrc
en: Syriac
ca: siríac

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ca: siríac (variant occidental)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ca: siríac (variant oriental)

note: Name for Taml
en: Tamil
ca: tàmil

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ca: tifinagh (berber)

note: Name for Thaa
en: Thaana
ca: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
ca: tai

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ca: tibetà

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ca: ugarític

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ca: parla visible

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ca: persa antic

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ca: codi per a alfabets heretats

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ca: notació matemàtica

note: Name for Zsym
en: Symbols
ca: símbols

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ca: codi per a documents no escrits

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ca: codi per a alfabets no determinats

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ca: coid per a alfabets no codificats
