iso_15924 - en to cs translation catalogue (123 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
cs: Arabské

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
cs: Arabské (varianta nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
cs: Říšské aramejské

note: Name for Armn
en: Armenian
cs: Arménské

note: Name for Avst
en: Avestan
cs: Avestické

note: Name for Bali
en: Balinese
cs: Balinéské

note: Name for Bamu
en: Bamum
cs: Bamumské

note: Name for Batk
en: Batak
cs: Batacké

note: Name for Beng
en: Bengali
cs: Bengálské

note: Name for Blis
en: Blissymbols
cs: Bliss

note: Name for Brah
en: Brahmi
cs: Bráhmí

note: Name for Brai
en: Braille
cs: Braillovo

note: Name for Bugi
en: Buginese
cs: Buginské

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
cs: Sylabické kanadské domorodé

note: Name for Cari
en: Carian
cs: Karijské

note: Name for Cham
en: Cham
cs: Čam

note: Name for Cher
en: Cherokee
cs: Čerokí

note: Name for Copt
en: Coptic
cs: Koptské

note: Name for Cprt
en: Cypriot
cs: Kyperské

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
cs: Cyrilice

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
cs: Cyrilice (staroslověnská varianta)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
cs: Devanágarí (nágarí)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
cs: Deseret (mormonské)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
cs: Duployého těsnopis

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
cs: Egyptské démotické

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
cs: Egyptské hieratické

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
cs: Egyptské hieroglyfy

note: Name for Elba
en: Elbasan
cs: Elbasánské

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
cs: Etiopské (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
cs: Khutsuri (asomtavruli a nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
cs: Gruzínské (Mkhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
cs: Hlaholice

note: Name for Goth
en: Gothic
cs: Gotické

note: Name for Grek
en: Greek
cs: Řecké

note: Name for Gujr
en: Gujarati
cs: Gudžarátí

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
cs: Gurmukhí

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
cs: Hangul (hangŭl)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
cs: Čínské (chan-c', kandži, hanča)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
cs: Čínské (zjednodušená varianta)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
cs: Čínské (tradiční varianta)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
cs: Hebrejské

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
cs: Japonské sylabické (alias pro hiragana + katakana)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
cs: Harappské

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
cs: Staroitalické (etruské, oscan atd.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
cs: Jamo (alias pro podskupinu hangŭlu Jamo)

note: Name for Java
en: Javanese
cs: Javánské

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
cs: Japonské (alias pro han + hiragana + katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
cs: Džürčenské

note: Name for Kali
en: Kayah Li
cs: Kayah li

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
cs: Kháróští

note: Name for Khmr
en: Khmer
cs: Kmérské

note: Name for Knda
en: Kannada
cs: Kannadské

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
cs: Korejské (alias pro hangul + han)

note: Name for Laoo
en: Lao
cs: Laoské

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
cs: Latinka (fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
cs: Latinka (gaelská varianta)

note: Name for Latn
en: Latin
cs: Latinka

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
cs: Lepčské

note: Name for Lina
en: Linear A
cs: Lineární A

note: Name for Linb
en: Linear B
cs: Lineární B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
cs: Lisu (Fraserovo)

note: Name for Lyci
en: Lycian
cs: Lykijské

note: Name for Lydi
en: Lydian
cs: Lýdské

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
cs: Mandejské

note: Name for Mani
en: Manichaean
cs: Manichejské

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
cs: Mayské hieroglyfy

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
cs: Meroitické psací

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
cs: Meroitické hieroglyfy

note: Name for Mlym
en: Malayalam
cs: Malajálamské

note: Name for Mong
en: Mongolian
cs: Mongolské

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
cs: Moonovo

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
cs: Manipurské (Meitei Mayek)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
cs: Myanmarské (barmské)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
cs: Starověké severoarabské

note: Name for Nbat
en: Nabataean
cs: Nabataeanské

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
cs: Nakhi Geba ('Na-'Khi Ggŏ-baw, Naxi Geba)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
cs: Staroturkické, orchonské runové

note: Name for Orya
en: Oriya
cs: Urijské

note: Name for Osma
en: Osmanya
cs: Osmanské

note: Name for Palm
en: Palmyrene
cs: Palmýrské

note: Name for Perm
en: Old Permic
cs: Staropermské

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
cs: Pahlavské klínové

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
cs: Pahlavské žalmové

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
cs: Pahlavské knižní

note: Name for Phnx
en: Phoenician
cs: Fénické

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
cs: Pollardovo fonetické

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
cs: Parthské klínové

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
cs: Rezervované pro soukromé použití (začátek)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
cs: Rezervované pro soukromé použití (konec)

note: Name for Runr
en: Runic
cs: Runové

note: Name for Samr
en: Samaritan
cs: Samaritánské

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
cs: Starojihoarabské

note: Name for Saur
en: Saurashtra
cs: Sauráštra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
cs: Znakovací

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
cs: Shaw

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
cs: Šáradá (Śāradā)

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
cs: Sindhské (khudawadi)

note: Name for Sinh
en: Sinhala
cs: Sinhálské

note: Name for Sund
en: Sundanese
cs: Sundánské

note: Name for Syrc
en: Syriac
cs: Syrské

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
cs: Syrské (varianta Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
cs: Syrské (západní varianta)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
cs: Syrské (východní varianta)

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
cs: Takri (Ṭākrī, Ṭāṅkrī)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
cs: Nové Tai Lue

note: Name for Taml
en: Tamil
cs: Tamilské

note: Name for Tang
en: Tangut
cs: Tangutské

note: Name for Telu
en: Telugu
cs: Telugské

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
cs: Tifinagh (berberské)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
cs: Tagalské (Baybayin, Alibata)

note: Name for Thai
en: Thai
cs: Thajské

note: Name for Tibt
en: Tibetan
cs: Tibetské

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
cs: Ugaritské

note: Name for Visp
en: Visible Speech
cs: Viditelná řeč

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
cs: Varang Kshiti

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
cs: Staroperské

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
cs: Klínové (sumersko-akkadské)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
cs: Zděděná

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
cs: Matematický zápis

note: Name for Zsym
en: Symbols
cs: Symboly

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
cs: Nepsané dokumenty

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
cs: Obecné

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
cs: Nezařazené
