iso_15924 - en to eo translation catalogue (146 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
eo: Kaŭkaza albana

note: Name for Arab
en: Arabic
eo: Araba

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
eo: Imperia aramea

note: Name for Armn
en: Armenian
eo: Armena

note: Name for Avst
en: Avestan
eo: Avesta

note: Name for Bali
en: Balinese
eo: Balia

note: Name for Bamu
en: Bamum
eo: Bamuma

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
eo: Bassa

note: Name for Batk
en: Batak
eo: Bataka

note: Name for Beng
en: Bengali
eo: Bengala

note: Name for Blis
en: Blissymbols
eo: Blisa skribo

note: Name for Brah
en: Brahmi
eo: Bramia

note: Name for Brai
en: Braille
eo: Brajla

note: Name for Bugi
en: Buginese
eo: Bugia

note: Name for Buhd
en: Buhid
eo: Buhida

note: Name for Cakm
en: Chakma
eo: Ĉakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
eo: Unuigitaj Kanadaj Indiĝenaj Silabaroj

note: Name for Cari
en: Carian
eo: Karia

note: Name for Cham
en: Cham
eo: Ĉama

note: Name for Cher
en: Cherokee
eo: Ĉeroka

note: Name for Cirt
en: Cirth
eo: Kirta (Tolkien)

note: Name for Copt
en: Coptic
eo: Kopta

note: Name for Cprt
en: Cypriot
eo: Kipra

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
eo: Cirila

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
eo: Cirila (slavona vario)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
eo: Nagaria

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
eo: Desereta (mormona)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
eo: Duploja stenografio

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
eo: Egipta demotika

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
eo: Egipta hieratika

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
eo: Egipta hieroglifa

note: Name for Elba
en: Elbasan
eo: Elbasana

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
eo: Etiopa

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
eo: Ĥucura

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
eo: Kartvela

note: Name for Glag
en: Glagolitic
eo: Glagolica

note: Name for Goth
en: Gothic
eo: Gota

note: Name for Gran
en: Grantha
eo: Granta

note: Name for Grek
en: Greek
eo: Greka

note: Name for Gujr
en: Gujarati
eo: Guĝarata

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
eo: Gurmuka

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
eo: Hangula

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
eo: Hana

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
eo: Hanunoa

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
eo: Hana (simpligita vario)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
eo: Hana (tradicia vario)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
eo: Hebrea

note: Name for Hira
en: Hiragana
eo: Rondaj kanaoj

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
eo: Anatolaj hieroglifoj (luvitaj hieroglifoj, hititaj hieroglifoj)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
eo: Skribo de Pahawh

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
eo: Japana silabaroj (= Hana + Rondaj kanaoj + Strekaj kanaoj)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
eo: Malnova hungara (hungara runeca)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
eo: Indusa (harapa)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
eo: Malnova itala (etruska, oska, ktp)

note: Name for Java
en: Javanese
eo: Java

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
eo: Japana (= Hana + Rondaj kanaoj + Strekaj kanaoj)

note: Name for Kana
en: Katakana
eo: Strekaj kanaoj

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
eo: Karoŝta

note: Name for Khmr
en: Khmer
eo: Kmera

note: Name for Knda
en: Kannada
eo: Kanara

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
eo: Korea (= hangula + hana)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
eo: Kpela

note: Name for Kthi
en: Kaithi
eo: Kajasta

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
eo: Lanna

note: Name for Laoo
en: Lao
eo: Laosa

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
eo: Latina (fraktura vario)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
eo: Latina (irlanda vario)

note: Name for Latn
en: Latin
eo: Latina

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
eo: Lepĉa

note: Name for Limb
en: Limbu
eo: Limbua

note: Name for Lina
en: Linear A
eo: Skribo linia A

note: Name for Linb
en: Linear B
eo: Skribo linia B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
eo: Lisua (Fraser)

note: Name for Lyci
en: Lycian
eo: Likia

note: Name for Lydi
en: Lydian
eo: Lidia

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
eo: Mandea

note: Name for Mani
en: Manichaean
eo: Maniĥea

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
eo: Majaaj hieroglifoj

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
eo: Meroa kursiva

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
eo: Merotaj hieroglifoj

note: Name for Mlym
en: Malayalam
eo: Malajala

note: Name for Mong
en: Mongolian
eo: Mongola

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
eo: Kodo de Moon

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
eo: Manipura

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
eo: Birma

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
eo: Malnova nord-araba

note: Name for Nbat
en: Nabataean
eo: Nabatea

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
eo: Naka Geba

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
eo: Skribo N'Ko

note: Name for Ogam
en: Ogham
eo: Ogama

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
eo: Santala

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
eo: Malnova tjurka

note: Name for Orya
en: Oriya
eo: Orisa

note: Name for Osma
en: Osmanya
eo: Somalia skribo

note: Name for Palm
en: Palmyrene
eo: Palmira

note: Name for Perm
en: Old Permic
eo: Malnova perma

note: Name for Phag
en: Phags-pa
eo: Skribo de Phagspa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
eo: Gravura palava

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
eo: Psalma palava

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
eo: Libra palava

note: Name for Phnx
en: Phoenician
eo: Fenica

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
eo: Miaa (Pollard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
eo: Gravura parta

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
eo: Rezervita por privata uzado (komenco)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
eo: Rezervita por privata uzado (fino)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
eo: Reĝanga

note: Name for Runr
en: Runic
eo: Runa

note: Name for Samr
en: Samaritan
eo: Samaria

note: Name for Sara
en: Sarati
eo: Sarata (Tolkien)

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
eo: Malnova sud-araba

note: Name for Saur
en: Saurashtra
eo: Saŭraŝtra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
eo: Gestoskribo

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
eo: Ŝava (Shaw)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
eo: Ŝarada

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
eo: Khudabadi, Sinda

note: Name for Sund
en: Sundanese
eo: Sunda

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
eo: Sileta

note: Name for Syrc
en: Syriac
eo: Siria

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
eo: Siria (estrangela vario)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
eo: Siria (okcidenta vario)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
eo: Siria (orienta vario)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
eo: Tagbanva

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
eo: Takria

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
eo: Nova Tai Lue

note: Name for Taml
en: Tamil
eo: Tamila

note: Name for Tang
en: Tangut
eo: Tanguta

note: Name for Telu
en: Telugu
eo: Telugua

note: Name for Teng
en: Tengwar
eo: Tengvara (Tolkien)

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
eo: Tifinaga (berbera)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
eo: Tagaloga

note: Name for Thaa
en: Thaana
eo: Tana

note: Name for Thai
en: Thai
eo: Taja

note: Name for Tibt
en: Tibetan
eo: Tibeta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
eo: Ugarita

note: Name for Vaii
en: Vai
eo: Vaja

note: Name for Visp
en: Visible Speech
eo: Videbla parolo

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
eo: Varanga

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
eo: Malnova persa

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
eo: Kojnoskribo, sumera-akada

note: Name for Yiii
en: Yi
eo: Jia

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
eo: Kodo por heredita skribo

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
eo: Matematika notacio

note: Name for Zsym
en: Symbols
eo: Simboloj

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
eo: Kodo por neskribitaj dokumentoj

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
eo: Kodo por nedeterminita skribo

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
eo: Kodo por nekodita skribo
