iso_15924 - en to it translation catalogue (106 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
it: Albanese caucasico

note: Name for Arab
en: Arabic
it: Arabo

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
it: Arabo (nasta'liq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
it: Aramaico biblico

note: Name for Armn
en: Armenian
it: Armeno

note: Name for Avst
en: Avestan
it: Avestico

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
it: Bassa vah

note: Name for Beng
en: Bengali
it: Bengalese

note: Name for Blis
en: Blissymbols
it: Blissymbol

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
it: Simboli aborigeni canadesi unificati

note: Name for Copt
en: Coptic
it: Copto

note: Name for Cprt
en: Cypriot
it: Cipriota

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
it: Cirillico

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
it: Cirillico (slavo ecclesiastico antico)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
it: Deseret

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
it: Stenografia duployan, scrittura veloce duployan

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
it: Egizio demotico

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
it: Egizio ieratico

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
it: Egizio geroglifico

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
it: Etiope (ge`ez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
it: Khutsuri (asomtavruli e nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
it: Georgiano (mkhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
it: Glagolitico

note: Name for Goth
en: Gothic
it: Gotico

note: Name for Grek
en: Greek
it: Greco

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
it: Hangul (hangŭl, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
it: Han (hanzi, kanji, hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
it: Hanunoo (hanunóo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
it: Han (variante semplificata)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
it: Han (variante tradizionale)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
it: Ebraico

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
it: Geroglifici anatolici (geroglifici luvi, geroglifici ittiti)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
it: Pahawn hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
it: Sillabario giapponese (alias per hiragana + katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
it: Ungherese antico (ungherese runico)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
it: Indù (harappan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
it: Italico antico (etrusco, osco, ecc...)

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
it: Giapponese (alias per han + hiragana + katakana)

note: Name for Kali
en: Kayah Li
it: Kayah li

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
it: Coreano (alias per hangul + han)

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
it: Tai tham (Lanna)

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
it: Latino (scrittura Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
it: Latino (scrittura gaelica)

note: Name for Latn
en: Latin
it: Latino

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
it: Lepcha (róng)

note: Name for Lina
en: Linear A
it: Lineare A

note: Name for Linb
en: Linear B
it: Lineare B

note: Name for Lyci
en: Lycian
it: Licio

note: Name for Lydi
en: Lydian
it: Lidio

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
it: Mandaico, mandeano

note: Name for Mani
en: Manichaean
it: Manicheo

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
it: Geroglifici maya

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
it: Mende kikakui

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
it: Meroitico corsivo

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
it: Geroglifici meroitici

note: Name for Mong
en: Mongolian
it: Mongolo

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
it: Moon (codice moon, scrittura moon, tipo moon)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
it: Mro, mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
it: Meitei mayek (meithei, meetei)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
it: Myanmar (birmano)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
it: Antico arabo del Nord

note: Name for Nbat
en: Nabataean
it: Nabateo

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
it: Nakhi geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
it: N'ko

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
it: Ol chiki (ol cemet’, ol, santali)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
it: Turco antico, orkhon runico

note: Name for Osma
en: Osmanya
it: Osmanya, Soomaali

note: Name for Palm
en: Palmyrene
it: Palmireno

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
it: Pau cin hau

note: Name for Perm
en: Old Permic
it: Permico antico

note: Name for Phnx
en: Phoenician
it: Fenicio

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
it: Klingon (pIqaD)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
it: Iscrizioni parte

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
it: Riservato per uso privato (inizio)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
it: Riservato per uso privato (fine)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
it: Rejang (redjang, kaganga)

note: Name for Runr
en: Runic
it: Runico

note: Name for Samr
en: Samaritan
it: Samaritano

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
it: Arabo antico del Sud

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
it: Lingua dei segni

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
it: Shaviano

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
it: Sindhi khudawad

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
it: Sora sompeng

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
it: Syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
it: Siriano

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
it: Siriano (variante estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
it: Siriano (variante occidentale)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
it: Siriano (variante orientale)

note: Name for Tale
en: Tai Le
it: Tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
it: Nuovo tai lue

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
it: Tai viet

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
it: Tifinagh (berbero)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
it: Tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thai
en: Thai
it: Thailandese

note: Name for Tibt
en: Tibetan
it: Tibetano

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
it: Ugaritico

note: Name for Visp
en: Visible Speech
it: Parola visualizzata

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
it: Warang citi (varang kshiti)

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
it: Persiano antico

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
it: Cuneiforme, sumero-accadico

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
it: Codice per scritture ereditate

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
it: Notazione matematica

note: Name for Zsym
en: Symbols
it: Simboli

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
it: Codice per documenti non scritti

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
it: Codice per scritture non determinate

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
it: Codice per scritture non codificate
