iso_15924 - en to pl translation catalogue (179 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
pl: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
pl: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
pl: albański kaukaski

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
pl: ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
pl: arabski

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
pl: arabski (nasta'liq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
pl: aramejski

note: Name for Armn
en: Armenian
pl: ormiański

note: Name for Avst
en: Avestan
pl: awestyjski

note: Name for Bali
en: Balinese
pl: balijski

note: Name for Bamu
en: Bamum
pl: bamum

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
pl: bassa vah

note: Name for Beng
en: Bengali
pl: bengalski

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
pl: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
pl: bliss

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
pl: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
pl: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
pl: Braille'a

note: Name for Bugi
en: Buginese
pl: lontara

note: Name for Buhd
en: Buhid
pl: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
pl: czakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pl: zunifikowane symbole kanadyjskich autochtonów

note: Name for Cari
en: Carian
pl: karyjski

note: Name for Cham
en: Cham
pl: czamski

note: Name for Cher
en: Cherokee
pl: czerokeski

note: Name for Cirt
en: Cirth
pl: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
pl: koptyjski

note: Name for Cprt
en: Cypriot
pl: cypryjski

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
pl: cyrylica

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
pl: cyrylica (odmiana staro-cerkiewno-słowiańska)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
pl: dewanagari (nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
pl: deseret (mormoński)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
pl: stenografia Duploye'a

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
pl: egipski demotyczny

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
pl: egipski hieratyczny

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
pl: hieroglify egipskie

note: Name for Elba
en: Elbasan
pl: elbasański

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
pl: etiopski (gyyz)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
pl: chucuri (asomtawruli i nuschuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
pl: gruziński (mchedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
pl: głagolica

note: Name for Goth
en: Gothic
pl: gocki

note: Name for Gran
en: Grantha
pl: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
pl: grecki

note: Name for Gujr
en: Gujarati
pl: gudźarati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
pl: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
pl: chińskie z bopomofo (chińskie + bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
pl: hangyl

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
pl: chińskie (hanzi, kanji, hancha)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
pl: hanuno'o

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
pl: chiński uproszczony

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
pl: chiński tradycyjny

note: Name for Hatr
en: Hatran
pl: aramejski hatrański

note: Name for Hebr
en: Hebrew
pl: hebrajski

note: Name for Hira
en: Hiragana
pl: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
pl: hieroglify anatolijskie (hieroglify luwijskie, hieroglify hetyckie)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
pl: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
pl: sylabariusze japońskie (hiragana, katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
pl: starowęgierski (węgierski runiczny)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
pl: harappejski

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
pl: starowłoski (etruski, oskijski itp.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
pl: jamo (podzbiór jamo alfabetu hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
pl: jawajski

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
pl: japoński (kanji, hiragana, katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
pl: dżurdżeński

note: Name for Kali
en: Kayah Li
pl: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
pl: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
pl: kharoszti

note: Name for Khmr
en: Khmer
pl: khmerski

note: Name for Khoj
en: Khojki
pl: chodżycki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
pl: kitańskie pismo duże

note: Name for Kits
en: Khitan small script
pl: kitańskie pismo małe

note: Name for Knda
en: Kannada
pl: kannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
pl: koreański (hangyl, hancha)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
pl: kpelle

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
pl: lannijski

note: Name for Laoo
en: Lao
pl: laotański

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
pl: łaciński (fraktura)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
pl: łaciński gaelicki

note: Name for Latn
en: Latin
pl: łaciński

note: Name for Leke
en: Leke
pl: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
pl: lepcza (Róng-Ríng)

note: Name for Limb
en: Limbu
pl: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
pl: linearny A

note: Name for Linb
en: Linear B
pl: linearny B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
pl: lisu (Frasera)

note: Name for Loma
en: Loma
pl: loma

note: Name for Lyci
en: Lycian
pl: licyjski

note: Name for Lydi
en: Lydian
pl: lidyjski

note: Name for Mahj
en: Mahajani
pl: mahajani

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
pl: mandejski

note: Name for Mani
en: Manichaean
pl: manichejski

note: Name for Marc
en: Marchen
pl: marchen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
pl: hieroglify Majów

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
pl: mende, ki-ka-ku

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
pl: kursywa meroicka

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
pl: hieroglify meroickie

note: Name for Mlym
en: Malayalam
pl: malajalam

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
pl: modi

note: Name for Mong
en: Mongolian
pl: mongolski

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
pl: Moona

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
pl: mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
pl: manipuri (Meetei Mayek)

note: Name for Mult
en: Multani
pl: multani

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
pl: birmański

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
pl: dawny północnoarabski

note: Name for Nbat
en: Nabataean
pl: nabatejski

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
pl: newarski, newari, newa

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
pl: geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, naxi geba)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
pl: n’ko

note: Name for Nshu
en: Nüshu
pl: nüshu

note: Name for Ogam
en: Ogham
pl: ogamiczny

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
pl: santaki (Ol Chiki, Ol Cemet)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
pl: staroturecki, orchoński runiczny

note: Name for Orya
en: Oriya
pl: orija

note: Name for Osge
en: Osage
pl: osage

note: Name for Osma
en: Osmanya
pl: osmanija

note: Name for Palm
en: Palmyrene
pl: palmyreński

note: Name for Perm
en: Old Permic
pl: staropermski

note: Name for Phag
en: Phags-pa
pl: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
pl: pahlawi inskrypcyjny

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
pl: pahlawi psałterzowy

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
pl: pahlawi książkowy

note: Name for Phnx
en: Phoenician
pl: fenicki

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
pl: klingoński (pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
pl: miao (Pollarda)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
pl: partyjski inskrypcyjny

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
pl: zarezerwowany do użytku prywatnego (początek)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
pl: zarezerwowany do użytku prywatnego (koniec)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
pl: reddżang

note: Name for Roro
en: Rongorongo
pl: rongo-rongo

note: Name for Runr
en: Runic
pl: runiczny

note: Name for Samr
en: Samaritan
pl: samarytański

note: Name for Sara
en: Sarati
pl: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
pl: staro-południowo-arabski

note: Name for Saur
en: Saurashtra
pl: saurasztryjski

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
pl: znakowy

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
pl: shawa

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
pl: śarada

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
pl: siddham

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
pl: sindhi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
pl: syngaleski (sinhala)

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
pl: sorang sompeng

note: Name for Sund
en: Sundanese
pl: sundajski

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
pl: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
pl: syryjski

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
pl: syryjski (estrangela)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
pl: syryjski (zachodni)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
pl: syryjski (wschodni)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
pl: tagbanwa

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
pl: tankri

note: Name for Tale
en: Tai Le
pl: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
pl: nowy tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
pl: tamilski

note: Name for Tang
en: Tangut
pl: tangucki

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
pl: tai viet

note: Name for Telu
en: Telugu
pl: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
pl: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
pl: tifinagh (berberski)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
pl: tagalski (tagalog)

note: Name for Thaa
en: Thaana
pl: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
pl: tajski

note: Name for Tibt
en: Tibetan
pl: tybetański

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
pl: tirhuta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
pl: ugarycki

note: Name for Vaii
en: Vai
pl: wai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
pl: migowy

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
pl: warang citi

note: Name for Wole
en: Woleai
pl: woleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
pl: staroperski

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
pl: klinowy, sumero-akadyjski

note: Name for Yiii
en: Yi
pl: yi

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
pl: kod dla pisma dziedziczonego

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
pl: notacja matematyczna

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
pl: symbole (emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
pl: symbole

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
pl: kod dla dokumentów niepisanych

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
pl: kod dla pisma nieokreślonego

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
pl: kod dla pisma niekodowanego
