iso_15924 - en to ar translation catalogue (68 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
ar: العربية

note: Name for Armn
en: Armenian
ar: أرميني

note: Name for Avst
en: Avestan
ar: الأفستية

note: Name for Batk
en: Batak
ar: الباتاك

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ar: رموز بليس

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ar: البوبوموفو

note: Name for Brah
en: Brahmi
ar: الهندوسية

note: Name for Brai
en: Braille
ar: البرايل

note: Name for Bugi
en: Buginese
ar: البجينيز

note: Name for Buhd
en: Buhid
ar: البهيدية

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ar: رموز أصلية كندية موحدة

note: Name for Cham
en: Cham
ar: التشامية

note: Name for Cher
en: Cherokee
ar: الشيروكية

note: Name for Cirt
en: Cirth
ar: السيرث

note: Name for Copt
en: Coptic
ar: القبطية

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ar: السيريلية

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ar: الديموطيقية

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ar: الهيراطيقية

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ar: الهيروغليفية

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ar: الجلاجوليتيك

note: Name for Goth
en: Gothic
ar: القوطية

note: Name for Grek
en: Greek
ar: اليونانية

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ar: الجرمخى

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ar: العبرية

note: Name for Hira
en: Hiragana
ar: الهيراجانا

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ar: الباهوه همونج

note: Name for Java
en: Javanese
ar: الجاوية

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ar: الكياه لى

note: Name for Kana
en: Katakana
ar: الكتكانا

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ar: الخاروشتى

note: Name for Khmr
en: Khmer
ar: الخميرية

note: Name for Knda
en: Kannada
ar: الكانادا

note: Name for Laoo
en: Lao
ar: اللاو

note: Name for Latn
en: Latin
ar: اللاتينية

note: Name for Limb
en: Limbu
ar: الليمبو

note: Name for Lina
en: Linear A
ar: الخطية أ

note: Name for Linb
en: Linear B
ar: الخطية ب

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ar: المايا الهيروغليفية

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ar: المالايلامية

note: Name for Mong
en: Mongolian
ar: المنغولية

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
ar: انكو

note: Name for Ogam
en: Ogham
ar: الأوجهام

note: Name for Osma
en: Osmanya
ar: الأوسمانيا

note: Name for Perm
en: Old Permic
ar: البيرميكية القديمة

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ar: الفاجسبا

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ar: الفينيقية

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ar: رنجورنجو

note: Name for Runr
en: Runic
ar: الرونى

note: Name for Sara
en: Sarati
ar: الساراتى

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ar: السينهالا

note: Name for Sund
en: Sundanese
ar: السوندانيسية

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ar: السيلوتى ناجرى

note: Name for Syrc
en: Syriac
ar: السريانية

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ar: التاجبانوا

note: Name for Tale
en: Tai Le
ar: التاى لى

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ar: التاى لى الجديد

note: Name for Taml
en: Tamil
ar: التاميلية

note: Name for Telu
en: Telugu
ar: التيلجو

note: Name for Teng
en: Tengwar
ar: التينجوار

note: Name for Thaa
en: Thaana
ar: الثعنة

note: Name for Thai
en: Thai
ar: التايلاندية

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ar: التبتية

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ar: الأجاريتيكية

note: Name for Vaii
en: Vai
ar: الفاى

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ar: الكلام المرئى

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ar: الفارسية القديمة

note: Name for Yiii
en: Yi
ar: اليى
