iso_15924 - en to de translation catalogue (107 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
de: Kaukasisches Albanisch

note: Name for Arab
en: Arabic
de: Arabisch

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
de: Arabisch (Nastaliq-Variante)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
de: Altertümliches Aramäisch

note: Name for Armn
en: Armenian
de: Armenisch

note: Name for Avst
en: Avestan
de: Avestisch

note: Name for Bali
en: Balinese
de: Balinesisch

note: Name for Batk
en: Batak
de: Batakisch

note: Name for Beng
en: Bengali (Bangla)
de: Bengalisch (Bangla)

note: Name for Blis
en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

note: Name for Brai
en: Braille
de: Blindenschrift

note: Name for Bugi
en: Buginese
de: Buginesisch

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
de: UCAS

note: Name for Cari
en: Carian
de: Karisch

note: Name for Chrs
en: Chorasmian
de: Chorasmisch

note: Name for Copt
en: Coptic
de: Koptisch

note: Name for Cpmn
en: Cypro-Minoan
de: Zypriotisch-Minoisch

note: Name for Cprt
en: Cypriot syllabary
de: Zypriotische Silbenschrift

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
de: Kyrillisch

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
de: Kyrillisch (Altkirchenslawische Variante)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
de: Deseret (Mormonisch)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
de: Stenografie nach Émile Duployé

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
de: Ägyptisch (Demotisch)

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
de: Ägyptisch (Hieratisch)

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
de: Ägyptische Hieroglyphen

note: Name for Elym
en: Elymaic
de: Elymaisch

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
de: Äthiopisch (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
de: Khutsuri (Asomtavruli und Nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli and Mtavruli)
de: Georgisch (Mkhedruli und Mtavruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
de: Glagolitisch

note: Name for Goth
en: Gothic
de: Gotisch

note: Name for Grek
en: Greek
de: Griechisch

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
de: Han mit Bopomofo (Alias für Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
de: Han (vereinfachte Variante)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
de: Han (Traditionelle Variante)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
de: Hebräisch

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
de: Anatolische Hieroglyphen (Luwische und hethitische Hieroglyphen)

note: Name for Hntl
en: Han (Traditional variant) with Latin (alias for Hant + Latn)
de: Han (Traditionelle Variante) mit Lateinisch (Alias für Hant + Latn)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
de: Japanische Syllabaries (Alias für Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
de: Altungarisch (Ungarische Runen)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
de: Altitalisch (Etruskisch, Oskisch usw.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
de: Jamo (Alias für die Jamo-Untermenge von Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
de: Javanisch

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
de: Japanisch (Alias für Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
de: Khitan Großschrift

note: Name for Kits
en: Khitan small script
de: Khitan Kleinschrift

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
de: Koreanisch (Alias für Hangul + Han)

note: Name for Laoo
en: Lao
de: Laotisch

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
de: Lateinisch (Fraktur-Variante)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
de: Lateinisch (Gälische Variante)

note: Name for Latn
en: Latin
de: Lateinisch

note: Name for Lyci
en: Lycian
de: Lykisch

note: Name for Lydi
en: Lydian
de: Lydisch

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
de: Mandäisch

note: Name for Mani
en: Manichaean
de: Manichäisch

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
de: Maya-Hieroglyphen

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
de: Meroitisch kursiv

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
de: Meroitische Hieroglyphen

note: Name for Mong
en: Mongolian
de: Mongolisch

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
de: Moon (Moon-Code, Moon-Alphabet)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
de: Myanmar (Burmesisch)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
de: Alt-Nordarabisch (Antikes Nordarabisch)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
de: Nabatäisch

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
de: Newari

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
de: Alttürkisch (Orchon-Runen)

note: Name for Osma
en: Osmanya
de: Osmanisch

note: Name for Palm
en: Palmyrene
de: Palmyrenisch

note: Name for Perm
en: Old Permic
de: Altpermisch

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
de: Inskriptionales Pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
de: Pahlavi-Psalter

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
de: Pahlavi (Mittelpersisch)

note: Name for Phnx
en: Phoenician
de: Phönizisch

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
de: Klingonisch (KLI pIqaD)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
de: Inskriptionales Parthisch

note: Name for Psin
en: Proto-Sinaitic
de: Proto-Sinaitisch

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
de: Für private Nutzung reserviert (Beginn)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
de: Für private Nutzung reserviert (Ende)

note: Name for Runr
en: Runic
de: Runenschrift

note: Name for Samr
en: Samaritan
de: Samaritanisch

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
de: Alt-Südarabisch

note: Name for Seal
en: (Small) Seal
de: (Kleines) Seal

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
de: Gebärdensprache

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
de: Shaw-Alphabet

note: Name for Sidt
en: Sidetic
de: Sidetisch

note: Name for Sinh
en: Sinhala
de: Singhalesisch

note: Name for Sogd
en: Sogdian
de: Sogdianisch

note: Name for Sogo
en: Old Sogdian
de: Alt-Sogdianisch

note: Name for Sund
en: Sundanese
de: Sundanesisch

note: Name for Syrc
en: Syriac
de: Syrisch

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
de: Syrisch (Estrangelo-Variante)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
de: Syrisch (westliche Variante)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
de: Syrisch (östliche Variante)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
de: Tai Lue

note: Name for Taml
en: Tamil
de: Tamilisch

note: Name for Tang
en: Tangut
de: Tangutisch

note: Name for Tibt
en: Tibetan
de: Tibetisch

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
de: Ugaritisch

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
de: Altpersisch

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
de: Cuneiform, Sumero-Akkadianisch

note: Name for Zanb
en: Zanabazar Square (Zanabazarin Dörböljin Useg, Xewtee Dörböljin Bicig, Horizontal Square Script)
de: Zanabazar Blockschrift (Zanabazarin Dörböljin Useg, Xewtee Dörböljin Bicig, Horizontale Blockschrift)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
de: Code für geerbte Schriftsysteme

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
de: Mathematische Notation

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
de: Symbole (Emoji-Variante)

note: Name for Zsym
en: Symbols
de: Symbole

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
de: Code für ungeschriebene Dokumente

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
de: Code für unbestimmte Schriftsysteme

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
de: Code für unkodierte Schriftsysteme
