iso_15924 - en to fi translation catalogue (144 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
fi: arabialainen

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
fi: imperiaalinen aramea

note: Name for Armn
en: Armenian
fi: armenialainen

note: Name for Avst
en: Avestan
fi: avestan

note: Name for Bali
en: Balinese
fi: balilainen

note: Name for Bamu
en: Bamum
fi: bamum-kieli

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
fi: bassa-vah

note: Name for Batk
en: Batak
fi: batakilainen

note: Name for Blis
en: Blissymbols
fi: Bliss-symbolit

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
fi: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
fi: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
fi: Braille-pistekirjoitus

note: Name for Bugi
en: Buginese
fi: bugilainen

note: Name for Buhd
en: Buhid
fi: buhidilainen

note: Name for Cakm
en: Chakma
fi: chakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fi: Kanadan alkuperäiskansojen yhtenäistetty tavukirjoitus

note: Name for Cari
en: Carian
fi: kaarialainen

note: Name for Cham
en: Cham
fi: tšamilainen

note: Name for Cher
en: Cherokee
fi: cherokeelainen

note: Name for Cirt
en: Cirth
fi: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
fi: koptilainen

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
fi: kyrillinen

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
fi: kyrillinen (muinaiskirkkoslaavimuunnelma)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
fi: devanagari (nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
fi: deseret (mormoni)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
fi: Duployén pikakirjoitus

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
fi: egyptiläinen demoottinen

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
fi: egyptiläinen hieraattinen

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
fi: egyptiläiset hieroglyfit

note: Name for Elba
en: Elbasan
fi: elbasanilainen

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
fi: etiopialainen (ge'ez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
fi: khutsuri (asomtavruli ja nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
fi: glagoliittinen

note: Name for Goth
en: Gothic
fi: goottilainen

note: Name for Gran
en: Grantha
fi: granthakirjoitus

note: Name for Grek
en: Greek
fi: kreikkalainen

note: Name for Gujr
en: Gujarati
fi: gudžaratilainen

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
fi: gurmukhi

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
fi: hangul

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
fi: kiinalainen han

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
fi: hanunoolainen

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
fi: han (yksinkertaistettu muunnelma)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
fi: han (perinteinen muunnelma)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
fi: heprealainen

note: Name for Hira
en: Hiragana
fi: hiragana

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
fi: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
fi: japanilainen tavukirjoitus (alias yhdistelmälle hiragana ja katakana)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
fi: induslainen

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
fi: vanha italia (etruskit, oskit jne.)

note: Name for Java
en: Javanese
fi: jaavalainen

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
fi: japanilainen (alias yhdistelmälle han, hiragana ja katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
fi: Džurtšen

note: Name for Kali
en: Kayah Li
fi: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
fi: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
fi: kharosthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
fi: khmeriläinen

note: Name for Knda
en: Kannada
fi: kannadalainen

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
fi: korealainen (alias yhdistelmälle hangul ja han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
fi: kpelle

note: Name for Kthi
en: Kaithi
fi: kaithi

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
fi: tai tham (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
fi: laolainen

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
fi: latinalainen (fraktuuramuunnelma)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
fi: latinalainen (gaelilainen muunnelma)

note: Name for Latn
en: Latin
fi: latinalainen

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
fi: lepchalainen

note: Name for Limb
en: Limbu
fi: limbulainen

note: Name for Lina
en: Linear A
fi: lineaari-A

note: Name for Linb
en: Linear B
fi: lineaari-B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
fi: lisu

note: Name for Loma
en: Loma
fi: loma-kieli

note: Name for Lyci
en: Lycian
fi: lyykialainen

note: Name for Lydi
en: Lydian
fi: lyydialainen

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
fi: mandealainen

note: Name for Mani
en: Manichaean
fi: manikealainen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
fi: maya-hieroglyfit

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
fi: meroiittinen kursiivi

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
fi: meroiittiset hieroglyfit

note: Name for Mlym
en: Malayalam
fi: malajalamilainen

note: Name for Mong
en: Mongolian
fi: mongolilainen

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
fi: Moon-kohokirjoitus

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
fi: meitei (meitei mayek)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
fi: myanmarilainen (burmalainen)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
fi: vanha pohjoisarabia (muinainen pohjoisarabia)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
fi: nabatea

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
fi: n'ko

note: Name for Ogam
en: Ogham
fi: ogam

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
fi: ol chiki

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
fi: vanha turkki, riimu-orkhon

note: Name for Osma
en: Osmanya
fi: osmanjalainen

note: Name for Palm
en: Palmyrene
fi: palmyra

note: Name for Perm
en: Old Permic
fi: muinaispermiläinen

note: Name for Phag
en: Phags-pa
fi: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
fi: kaiverrettu pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
fi: psalmipahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
fi: kirjapahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
fi: foinikialainen

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
fi: Pollardin foneettinen

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
fi: kaiverrettu parthialainen

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
fi: varattu yksityiseen käyttöön (alku)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
fi: varattu yksityiseen käyttöön (loppu)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
fi: rejang

note: Name for Roro
en: Rongorongo
fi: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
fi: riimukirjoitus

note: Name for Samr
en: Samaritan
fi: samarialainen

note: Name for Sara
en: Sarati
fi: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
fi: vanha etelä-arabia

note: Name for Saur
en: Saurashtra
fi: saurashtra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
fi: merkkikirjoitus

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
fi: shaw’lainen

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
fi: sindhiläinen

note: Name for Sinh
en: Sinhala
fi: sinhalilainen

note: Name for Sund
en: Sundanese
fi: sundalainen

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
fi: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
fi: syyrialainen

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
fi: syyrialainen (estrangelo-muunnelma)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
fi: syyrialainen (läntinen muunnelma)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
fi: syyrialainen (itäinen muunnelma)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
fi: tagbanwalainen

note: Name for Tale
en: Tai Le
fi: tailelainen

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
fi: uusi tailuelainen

note: Name for Taml
en: Tamil
fi: tamililainen

note: Name for Tang
en: Tangut
fi: tanguutilainen

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
fi: tai viet

note: Name for Telu
en: Telugu
fi: telugulainen

note: Name for Teng
en: Tengwar
fi: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
fi: tifinagh

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
fi: tagalogilainen

note: Name for Thaa
en: Thaana
fi: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
fi: thailainen

note: Name for Tibt
en: Tibetan
fi: tiibetiläinen

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
fi: ugaritilainen

note: Name for Vaii
en: Vai
fi: vailainen

note: Name for Visp
en: Visible Speech
fi: näkyvä puhe

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
fi: varang kshiti

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
fi: muinaispersialainen

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
fi: sumerilais-akkadilainen nuolenpääkirjoitus

note: Name for Yiii
en: Yi
fi: yiläinen

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
fi: koodi perityille aakkostoille

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
fi: matemaattinen notaatio

note: Name for Zsym
en: Symbols
fi: symbolit

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
fi: koodi kirjoittamattomille asiakirjoille

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
fi: koodi epäselville aakkostoille

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
fi: koodi koodittomalle aakkostolle
