iso_15924 - en to gl translation catalogue (94 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
gl: Árabe

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
gl: Arameo imperial

note: Name for Armn
en: Armenian
gl: Armenio

note: Name for Avst
en: Avestan
gl: Avéstico

note: Name for Blis
en: Blissymbols
gl: Símbolos Bliss

note: Name for Bugi
en: Buginese
gl: Buxinés

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
gl: Silabarios indíxenas canadenses unificados

note: Name for Cari
en: Carian
gl: Cario

note: Name for Copt
en: Coptic
gl: Copto

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
gl: Cirílico

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
gl: Cirílico (alfabeto do eslavo eclesiástico antigo)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
gl: Deseret (mormón)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
gl: Taquigrafía Duployan, Esteganografía Duployan

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
gl: Exipcio demótico

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
gl: Exipcio hierático

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
gl: Xeroglifos exipcios

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
gl: Etiópico (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
gl: Khutsuri xeorxiano (Asomtavruli y Nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
gl: Glagolítico

note: Name for Goth
en: Gothic
gl: Gótico

note: Name for Grek
en: Greek
gl: Grego

note: Name for Gujr
en: Gujarati
gl: Guxarati

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
gl: Han (variante simplificada)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
gl: Han (variante tradicional)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
gl: Hebreo

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
gl: Pahawh hmong

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
gl: Proto-índico (alfabeto de Harappa)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
gl: Itálico antigo (etrusco, osco, etc.)

note: Name for Java
en: Javanese
gl: Xavanés

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
gl: Xaponés (alias para han + hiragana + katakana)

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
gl: Kharosthi

note: Name for Knda
en: Kannada
gl: Canarés

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
gl: Coreano (alias para hangul + han)

note: Name for Laoo
en: Lao
gl: lao

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
gl: Latino (variante fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
gl: Latino (variante gaélica)

note: Name for Latn
en: Latin
gl: Latino

note: Name for Lina
en: Linear A
gl: Lineal A

note: Name for Linb
en: Linear B
gl: Lineal B

note: Name for Lyci
en: Lycian
gl: Licio

note: Name for Lydi
en: Lydian
gl: Lidio

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
gl: Mandeo, Mandaico

note: Name for Mani
en: Manichaean
gl: Maniqueo

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
gl: Xeroglífos Maias

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
gl: Meroítico cursivo

note: Name for Mlym
en: Malayalam
gl: Malaiala

note: Name for Mong
en: Mongolian
gl: Mongol

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
gl: Moon (código moon, alfabeto moon, tipo de letra moon)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
gl: Myanmar (birmano)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
gl: Árabe antigo do norte

note: Name for Nbat
en: Nabataean
gl: Nabateo

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
gl: N'Ko

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
gl: Ol Chiki (Ol Cemet', Ol, Santali)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
gl: Turco antigo, Orkhon Rúnico

note: Name for Osma
en: Osmanya
gl: Osmaniya

note: Name for Perm
en: Old Permic
gl: Pérmico antigo

note: Name for Phag
en: Phags-pa
gl: passepa (hor gsar yi)

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
gl: Pahlavi Inscricional

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
gl: Pahlavi de libro

note: Name for Phnx
en: Phoenician
gl: Fenicio

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
gl: Miao (Polaco)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
gl: Parthian inscricional

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
gl: Reservado para uso privado (inicio)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
gl: Reservado para uso privado (final)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
gl: Rejang (redjang, kaganga)

note: Name for Runr
en: Runic
gl: Rúnico

note: Name for Samr
en: Samaritan
gl: Samaritano

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
gl: Árabe antigo do sur

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
gl: SignWriting (escrita xestual)

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
gl: shaviano

note: Name for Sund
en: Sundanese
gl: Sundanés

note: Name for Syrc
en: Syriac
gl: Siríaco

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
gl: Siríaco (variante Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
gl: Siríaco (variante occidental)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
gl: Siríaco (variante oriental)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
gl: Tagbanúa

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
gl: Tai Lue simplificado

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
gl: Tai le

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
gl: Tifinagh (Bereber)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
gl: Tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thai
en: Thai
gl: Tailandés

note: Name for Tibt
en: Tibetan
gl: Tibetano

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
gl: Ugarítico

note: Name for Visp
en: Visible Speech
gl: Locución visíbel

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
gl: Warang citi (Varang kshiti)

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
gl: Persa antigo

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
gl: Cuneiforme, sumerio-acadio

note: Name for Yiii
en: Yi
gl: yi

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
gl: Código para escrita non herdada

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
gl: Notación matemática

note: Name for Zsym
en: Symbols
gl: Símbolos blis

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
gl: Código para documentos non escritos

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
gl: Código para escrita non determinada

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
gl: Código para escrita non codificada
