iso_15924 - en to he translation catalogue (55 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
he: אדלם

note: Name for Afak
en: Afaka
he: אפַקה

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
he: אלבנית קווקזית

note: Name for Arab
en: Arabic
he: ערבית

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
he: ערבית (הגוון נסתעליק)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
he: ארמית ממלכתית

note: Name for Armn
en: Armenian
he: ארמנית

note: Name for Avst
en: Avestan
he: אווסטית

note: Name for Bali
en: Balinese
he: באלינזית

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
he: בופומופו

note: Name for Brah
en: Brahmi
he: בראהמי

note: Name for Brai
en: Braille
he: ברייל

note: Name for Cher
en: Cherokee
he: צ׳רוקית

note: Name for Copt
en: Coptic
he: קופטית

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
he: קירילית

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
he: כתב חרטומים

note: Name for Elba
en: Elbasan
he: אלבסן

note: Name for Goth
en: Gothic
he: גותית

note: Name for Grek
en: Greek
he: יוונית

note: Name for Gujr
en: Gujarati
he: גוג׳ראטית

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
he: גורמוקהי

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
he: האנגול (הנגול)

note: Name for Hatr
en: Hatran
he: אשורית

note: Name for Hebr
en: Hebrew
he: עברית

note: Name for Hira
en: Hiragana
he: היראגאנה

note: Name for Java
en: Javanese
he: ג׳אווה

note: Name for Khmr
en: Khmer
he: חמרית

note: Name for Knda
en: Kannada
he: קאנדה

note: Name for Laoo
en: Lao
he: לאית

note: Name for Latn
en: Latin
he: לטינית

note: Name for Mlym
en: Malayalam
he: מלאיאלאם

note: Name for Mong
en: Mongolian
he: מונגולית

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
he: מיאנמרית (בורמה)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
he: נבטית

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
he: נ׳קו

note: Name for Ogam
en: Ogham
he: אוע׳אם

note: Name for Phnx
en: Phoenician
he: פיניקית

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
he: קלינגונית (KLI pIqaD)

note: Name for Runr
en: Runic
he: רוני

note: Name for Syrc
en: Syriac
he: סורית

note: Name for Taml
en: Tamil
he: טמיל

note: Name for Telu
en: Telugu
he: טלוגו

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
he: טאגאלוג (באיבאין, אליבטה)

note: Name for Thaa
en: Thaana
he: תאאנא

note: Name for Thai
en: Thai
he: תאית

note: Name for Tibt
en: Tibetan
he: טיבטית

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
he: אוגריתית

note: Name for Vaii
en: Vai
he: ואי

note: Name for Visp
en: Visible Speech
he: דיבור גלוי

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
he: פרסית עתיקה

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
he: קוד לכתב שהתקבל בירושה

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
he: סימון מתמטי

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
he: סימנים (הגווני אמוג׳י)

note: Name for Zsym
en: Symbols
he: סימנים

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
he: קוד למסמכים שלא נכתבו
