iso_15924 - en to hu translation catalogue (177 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
hu: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
hu: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
hu: kaukázusi albán

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
hu: ahom, tai ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
hu: arab

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
hu: arab (nasztalik változat)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
hu: birodalmi arámi

note: Name for Armn
en: Armenian
hu: örmény

note: Name for Avst
en: Avestan
hu: avesztai

note: Name for Bali
en: Balinese
hu: balinéz

note: Name for Bamu
en: Bamum
hu: bamum

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
hu: bassa vah

note: Name for Batk
en: Batak
hu: batak

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
hu: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
hu: bliss-írás

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
hu: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
hu: bráhmi

note: Name for Brai
en: Braille
hu: braille

note: Name for Bugi
en: Buginese
hu: bugi

note: Name for Buhd
en: Buhid
hu: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
hu: csakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hu: egységes kanadai őslakos szótagírás

note: Name for Cari
en: Carian
hu: kari

note: Name for Cham
en: Cham
hu: csam

note: Name for Cher
en: Cherokee
hu: cseroki

note: Name for Cirt
en: Cirth
hu: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
hu: kopt

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
hu: cirill

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
hu: cirill (óegyházi szláv változat)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
hu: dévanágari (nágari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
hu: deseret (mormon)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
hu: duployan gyorsírás, duployan sztenográfia

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
hu: egyiptomi démotikus

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
hu: egyiptomi hieratikus

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
hu: egyiptomi hieroglifák

note: Name for Elba
en: Elbasan
hu: elbasani

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
hu: etiop (ge'ez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
hu: khutszuri (aszomtavruli és nuszhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
hu: glagolita

note: Name for Goth
en: Gothic
hu: gót

note: Name for Gran
en: Grantha
hu: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
hu: görög

note: Name for Gujr
en: Gujarati
hu: gudzsaráti

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
hu: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
hu: han bopomofóval (han + bopomofó)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
hu: hangul (hangŭl, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
hu: han (hanzi, kandzsi, handzsa)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
hu: hanunóo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
hu: han (egyszerűsített változat)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
hu: han (hagyományos változat)

note: Name for Hatr
en: Hatran
hu: hatráni

note: Name for Hebr
en: Hebrew
hu: héber

note: Name for Hira
en: Hiragana
hu: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
hu: anatóliai hieroglifák (luviai hieroglifák, hettita hieroglifák)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
hu: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
hu: japán szótagírások (más néven hiragana + katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
hu: rovásírás (régi magyar írás)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
hu: indus (harappai írás)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
hu: ókori itáliai (etruszk, oszk, stb.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
hu: jamo (más néven a hangul jamo részhalmaza)

note: Name for Java
en: Javanese
hu: jávai

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
hu: japán (más néven han + hiragana + katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
hu: dzsürcsi

note: Name for Kali
en: Kayah Li
hu: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
hu: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
hu: kharosthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
hu: khmer

note: Name for Khoj
en: Khojki
hu: khojki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
hu: nagy kitaj írásrendszer

note: Name for Kits
en: Khitan small script
hu: kis kitaj írásrendszer

note: Name for Knda
en: Kannada
hu: kannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
hu: koreai (más néven hangul + han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
hu: kpelle

note: Name for Kthi
en: Kaithi
hu: kajthi

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
hu: tai tham (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
hu: lao

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
hu: latin (fraktúr változat)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
hu: latin (gael változat)

note: Name for Latn
en: Latin
hu: latin

note: Name for Leke
en: Leke
hu: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
hu: lepcha (róng)

note: Name for Limb
en: Limbu
hu: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
hu: lineáris A

note: Name for Linb
en: Linear B
hu: lineáris B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
hu: lisu (fraser)

note: Name for Loma
en: Loma
hu: loma

note: Name for Lyci
en: Lycian
hu: lükiai

note: Name for Lydi
en: Lydian
hu: lüdiai

note: Name for Mahj
en: Mahajani
hu: mahádzsaní

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
hu: mandaic, mandeus

note: Name for Mani
en: Manichaean
hu: manicheus

note: Name for Marc
en: Marchen
hu: marchen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
hu: maja hieroglifák

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
hu: mende kikakui

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
hu: meroitikus kurzív

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
hu: meroitikus hieroglifák

note: Name for Mlym
en: Malayalam
hu: malajálam

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
hu: modi

note: Name for Mong
en: Mongolian
hu: mongol

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
hu: moon (moon kód, moon írás, moon típus)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
hu: mro

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
hu: meitei mayek (meithei, meetei)

note: Name for Mult
en: Multani
hu: multáni

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
hu: mianmari (burmai)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
hu: ókori észak-arab

note: Name for Nbat
en: Nabataean
hu: nabateus

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
hu: newa (newar, newari, nepāla lipi)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
hu: n’ko

note: Name for Nshu
en: Nüshu
hu: nüshu

note: Name for Ogam
en: Ogham
hu: ogham

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
hu: ol chiki (ol cemet’, ol, szantáli)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
hu: ókori török (orkhoni rovásírás)

note: Name for Osge
en: Osage
hu: osage

note: Name for Osma
en: Osmanya
hu: oszmánja

note: Name for Palm
en: Palmyrene
hu: palmürai

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
hu: pau cin hau

note: Name for Perm
en: Old Permic
hu: ókori perm

note: Name for Phag
en: Phags-pa
hu: phagsz-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
hu: feliratos pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
hu: zsoltáros pahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
hu: könyv pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
hu: föníciai

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
hu: klingon (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
hu: miao (Pollard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
hu: feliratos pártus

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
hu: fenntartva magánhasználatra (kezdete)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
hu: fenntartva magánhasználatra (vége)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
hu: rejang (redjang, kaganga)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
hu: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
hu: rúnikus

note: Name for Samr
en: Samaritan
hu: szamaritánus

note: Name for Sara
en: Sarati
hu: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
hu: ókori dél-arábiai

note: Name for Saur
en: Saurashtra
hu: szaurástra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
hu: jelírás

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
hu: shaw-i

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
hu: sáradá

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
hu: sziddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
hu: khudávádí, szindhi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
hu: szingaléz

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
hu: szora szompeng

note: Name for Sund
en: Sundanese
hu: szundanéz

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
hu: szilóti nágrí

note: Name for Syrc
en: Syriac
hu: szír

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
hu: szír (esztrangéló változat)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
hu: szír (nyugati változat)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
hu: szír (keleti változat)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
hu: tagbanva

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
hu: takri (Ṭākrī, Ṭāṅkrī)

note: Name for Tale
en: Tai Le
hu: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
hu: új tai lü

note: Name for Taml
en: Tamil
hu: tamil

note: Name for Tang
en: Tangut
hu: tangut

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
hu: tai viet

note: Name for Telu
en: Telugu
hu: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
hu: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
hu: tifinag (berber)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
hu: tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thaa
en: Thaana
hu: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
hu: thai

note: Name for Tibt
en: Tibetan
hu: tibeti

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
hu: tirhuta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
hu: ugariti

note: Name for Vaii
en: Vai
hu: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
hu: látható beszéd

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
hu: warang citi (varang kshiti)

note: Name for Wole
en: Woleai
hu: woleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
hu: ókori perzsa

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
hu: ékírás, sumér-akkád

note: Name for Yiii
en: Yi
hu: ji

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
hu: kód az örökölt írásrendszerhez

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
hu: matematikai jelölésrendszer

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
hu: szimbólumok (emoji változat)

note: Name for Zsym
en: Symbols
hu: szimbólumok

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
hu: kód az íratlan dokumentumokhoz

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
hu: kód a meghatározatlan írásrendszerhez

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
hu: kód a kódolatlan írásrendszerhez
