iso_15924 - en to is translation catalogue (107 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
is: Kákasísk albanskt

note: Name for Arab
en: Arabic
is: Arabískt

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
is: Arabískt (Nastaliq-tilbrigði)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
is: Samveldis aramískt

note: Name for Armn
en: Armenian
is: Armenskt

note: Name for Bali
en: Balinese
is: Balískt

note: Name for Beng
en: Bengali (Bangla)
is: Bengalskt (Bangla)

note: Name for Berf
en: Beria Erfe
is: Bería Erfe

note: Name for Blis
en: Blissymbols
is: Bliss-tákn

note: Name for Brai
en: Braille
is: Braille blindraletur

note: Name for Bugi
en: Buginese
is: Buginískt

note: Name for Buhd
en: Buhid
is: Búhid

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
is: Samræmd kanadísk atkvæðaskrift

note: Name for Chrs
en: Chorasmian
is: Chorasmíanskt

note: Name for Copt
en: Coptic
is: Koptískt

note: Name for Cpmn
en: Cypro-Minoan
is: Kýpur-Mínóanskt

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
is: Kýrílskt

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
is: Kýrílskt (Forn-kirkjulegt slavneskt tilbrigði)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
is: Deseret (Mormón)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
is: Duploy hraðskrift, Duploy steinskrift

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
is: Egypsk demótísk hraðskrift

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
is: Egypsk hieratísk hraðskrift

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
is: Egypskt myndletur

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
is: Eþíópískt (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
is: Khutsuri (Asomtavruli og Nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
is: Glagolitískt

note: Name for Goth
en: Gothic
is: Gotneskt

note: Name for Grek
en: Greek
is: Grískt

note: Name for Gujr
en: Gujarati
is: Gujaratískt

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
is: Gurmukískt

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
is: Han með Bopomofo (samnefni fyrir Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
is: Han (einfaldað tilbrigði)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
is: Han (hefðbundið tilbrigði)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
is: Hebreskt

note: Name for Hira
en: Hiragana
is: Híragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
is: Anatólískt myndletur (Luwia myndletur, Hittite myndletur)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
is: Japanskt sérhljóða (samheiti fyrir Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
is: Forn-ungverska (ungverskt rúnaletur)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
is: Forn-ítalskt (Etruscan, Oscan, o.s.frv.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
is: Jamó (samheiti fyrir Jamó undirhluta Hangúl)

note: Name for Java
en: Javanese
is: Javanska

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
is: Japanska (samheiti fyrir Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Khmr
en: Khmer
is: Khmerískt

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
is: Khitan stórskrift

note: Name for Kits
en: Khitan small script
is: Khitan smáskrift

note: Name for Knda
en: Kannada
is: Kannadískt

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
is: Kóreska (samheiti fyrir Hangul + Han)

note: Name for Laoo
en: Lao
is: Laó

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
is: Latína (Fraktur tilbrigði)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
is: Latína (gelískt tilbrigði)

note: Name for Latn
en: Latin
is: Latneskt

note: Name for Limb
en: Limbu
is: Limbú

note: Name for Lina
en: Linear A
is: Línulegt A

note: Name for Linb
en: Linear B
is: Línulegt B

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
is: Mandaíska, Mandaean

note: Name for Mani
en: Manichaean
is: Manichaískt

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
is: Mayanskt myndletur

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
is: Meríótískt skriftletur

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
is: Meríótískt myndletur

note: Name for Mlym
en: Malayalam
is: Malayanskt

note: Name for Mong
en: Mongolian
is: Mongólskt

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
is: Moon (Moon kóði, Moon skrift, Moon letur)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
is: Mjanmar (búrmíska)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
is: Gömul norður-arabíska (Forn norður-arabíska)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
is: Nabatískt

note: Name for Ogam
en: Ogham
is: Ógam

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
is: Forn-tyrkneskt, Orkhon rúnir

note: Name for Osma
en: Osmanya
is: Ósmanskt

note: Name for Palm
en: Palmyrene
is: Palmýrenska

note: Name for Perm
en: Old Permic
is: Forn-permíska

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
is: Pahlavi skrift

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
is: Bóka-pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
is: Fönikískt

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
is: Parthian skrift

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
is: Frátekið fyrir staðbundna notkun (upphaf)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
is: Frátekið fyrir staðbundna notkun (endir)

note: Name for Runr
en: Runic
is: Rúnaletur

note: Name for Samr
en: Samaritan
is: Samarískt

note: Name for Sara
en: Sarati
is: Saratískt

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
is: Forn suður-arabíska

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
is: Táknskrift

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
is: Shavíska (Shaw)

note: Name for Sund
en: Sundanese
is: Sundaneskt

note: Name for Syrc
en: Syriac
is: Sýrlenskt

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
is: Sýrlenska (Estrangelo tilbrigði)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
is: Sýrlenska (vestur-tilbrigði)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
is: Sýrlenska (austur-tilbrigði)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
is: Tagbanva

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
is: Nýja Tai Lue

note: Name for Taml
en: Tamil
is: Tamílskt

note: Name for Tang
en: Tangut
is: Tangút

note: Name for Telu
en: Telugu
is: Telúgú

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
is: Tifinagh (berbneska)

note: Name for Thaa
en: Thaana
is: Thaanískt

note: Name for Thai
en: Thai
is: Tælenskt

note: Name for Tibt
en: Tibetan
is: Tíbetska

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
is: Ugaritískt

note: Name for Visp
en: Visible Speech
is: Sýnilegt tal

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
is: Forn-persneska

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
is: Cuneiform leirtöfluskrift, Súmeró-Akkadísk

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
is: Kóði fyrir erfða (inherited) skriftu

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
is: Stærðfræðilegt táknkerfi

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
is: Tákn (emoji-tilbrigði)

note: Name for Zsym
en: Symbols
is: Tákn

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
is: Kóði fyrir óskrifuð skjöl

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
is: Kóði fyrir ótilgreindar skriftur

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
is: Kóði fyrir ókóðaða skriftu
