iso_15924 - en to ja translation catalogue (68 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ja: アドラム

note: Name for Afak
en: Afaka
ja: アファカ

note: Name for Arab
en: Arabic
ja: アラビア語

note: Name for Armn
en: Armenian
ja: アルメニア文字

note: Name for Bali
en: Balinese
ja: バリ文字

note: Name for Batk
en: Batak
ja: バタク文字

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ja: ブリスシンボル

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ja: 注音字母

note: Name for Brah
en: Brahmi
ja: ブラーフミー文字

note: Name for Brai
en: Braille
ja: ブライユ点字

note: Name for Bugi
en: Buginese
ja: ブギス文字

note: Name for Buhd
en: Buhid
ja: ブヒッド文字

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja: 統合カナダ先住民記号

note: Name for Cham
en: Cham
ja: チャム文字

note: Name for Cher
en: Cherokee
ja: チェロキー文字

note: Name for Cirt
en: Cirth
ja: キアス文字

note: Name for Copt
en: Coptic
ja: コプト文字

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ja: キリル文字

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ja: エジプト民衆文字

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ja: エジプト神官文字

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ja: エジプト聖刻文字

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ja: グラゴール文字

note: Name for Goth
en: Gothic
ja: ゴート文字

note: Name for Grek
en: Greek
ja: ギリシャ文字

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

note: Name for Hira
en: Hiragana
ja: ひらがな

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ja: パハウ・フモン文字

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ja: 日本語表音文字(ひらがな+カタカナ)

note: Name for Java
en: Javanese
ja: ジャワ文字

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ja: 日本語文字(漢字+ひらがな+カタカナ)

note: Name for Kana
en: Katakana
ja: カタカナ

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

note: Name for Khmr
en: Khmer
ja: クメール文字

note: Name for Knda
en: Kannada
ja: カンナダ文字

note: Name for Laoo
en: Lao
ja: ラオ文字

note: Name for Latn
en: Latin
ja: ラテン文字

note: Name for Limb
en: Limbu
ja: リンブ文字

note: Name for Linb
en: Linear B
ja: 線文字B

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ja: マヤ象形文字

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

note: Name for Mong
en: Mongolian
ja: モンゴル文字

note: Name for Ogam
en: Ogham
ja: オガム文字

note: Name for Osma
en: Osmanya
ja: オスマニア文字

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ja: パスパ文字

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ja: フェニキア文字

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ja: ロンゴロンゴ文字

note: Name for Runr
en: Runic
ja: ルーン文字

note: Name for Sara
en: Sarati
ja: サラティ文字

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

note: Name for Syrc
en: Syriac
ja: シリア文字

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ja: タグバンワ文字

note: Name for Tale
en: Tai Le
ja: タイレ文字

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ja: 新タイ・ルー文字

note: Name for Taml
en: Tamil
ja: タミル文字

note: Name for Tang
en: Tangut
ja: 西夏文字

note: Name for Telu
en: Telugu
ja: テルグ文字

note: Name for Teng
en: Tengwar
ja: テングワール文字

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ja: ティフナグ文字（ベルベル文字）

note: Name for Thaa
en: Thaana
ja: ターナ文字

note: Name for Thai
en: Thai
ja: タイ文字

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ja: チベット文字

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ja: ウガリト文字

note: Name for Vaii
en: Vai
ja: ヴァイ文字

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ja: 古代ペルシア文字

note: Name for Yiii
en: Yi
ja: イ文字
