iso_15924 - en to pt_BR translation catalogue (132 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
pt_BR: Cáucaso-albanês

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
pt_BR: ahom, Tai Ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
pt_BR: árabe

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
pt_BR: árabe (variante nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
pt_BR: aramaico imperial

note: Name for Armn
en: Armenian
pt_BR: armênio

note: Name for Avst
en: Avestan
pt_BR: avéstico

note: Name for Bali
en: Balinese
pt_BR: balinês

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
pt_BR: Vah bassa

note: Name for Batk
en: Batak
pt_BR: bataque

note: Name for Blis
en: Blissymbols
pt_BR: símbolos Bliss

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
pt_BR: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
pt_BR: brami

note: Name for Brai
en: Braille
pt_BR: braile

note: Name for Bugi
en: Buginese
pt_BR: buginês

note: Name for Buhd
en: Buhid
pt_BR: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
pt_BR: chakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pt_BR: símbolos aborígenes do Canadá Unificado

note: Name for Cari
en: Carian
pt_BR: Cariana

note: Name for Cham
en: Cham
pt_BR: cham

note: Name for Cher
en: Cherokee
pt_BR: cheroqui

note: Name for Cirt
en: Cirth
pt_BR: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
pt_BR: Copta

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
pt_BR: cirílico

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
pt_BR: Cirílico (variante antigo eslavo eclesiástico)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
pt_BR: Devanágari (Nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
pt_BR: Deseret (Mórmon)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
pt_BR: Estenografia Duploiana

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
pt_BR: demótico egípcio

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
pt_BR: hierático egípcio

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
pt_BR: hieróglifos egípcios

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
pt_BR: Etiópico (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
pt_BR: Khutsuri (Asomtavruli e Nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
pt_BR: glagolítico

note: Name for Goth
en: Gothic
pt_BR: gótico

note: Name for Grek
en: Greek
pt_BR: grego

note: Name for Gujr
en: Gujarati
pt_BR: gujerati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
pt_BR: gurmuqui

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
pt_BR: Han com Bopomofo (apelido para Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
pt_BR: Han (variante simplificada)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
pt_BR: Han (variante tradicional)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
pt_BR: hebraico

note: Name for Hira
en: Hiragana
pt_BR: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
pt_BR: Hieroglifos anatolianos (hieroglifos luvianos, hieroglifos hititanos)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
pt_BR: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
pt_BR: Silabários japoneses (apelidospara Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
pt_BR: Húngaro antigo (rúnico húngaro)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
pt_BR: Indus (Harapeano)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
pt_BR: Itálico antigo (Etrusco, osco, etc.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
pt_BR: Jamo (apelido para subconjunto Jamo de Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
pt_BR: javanês

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
pt_BR: Japonês (apelido para Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Kali
en: Kayah Li
pt_BR: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
pt_BR: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
pt_BR: kharoshthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
pt_BR: khmer

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
pt_BR: escrita grande de Khitan

note: Name for Kits
en: Khitan small script
pt_BR: escrita pequeno de Khitan

note: Name for Knda
en: Kannada
pt_BR: canarês

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
pt_BR: Coreano (apelido para Hangul + Han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
pt_BR: kpelle

note: Name for Laoo
en: Lao
pt_BR: Laosiano

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
pt_BR: Latim (variante Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
pt_BR: Latim (variante gaélico)

note: Name for Latn
en: Latin
pt_BR: latim

note: Name for Limb
en: Limbu
pt_BR: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
pt_BR: A Linear

note: Name for Linb
en: Linear B
pt_BR: b linear

note: Name for Lyci
en: Lycian
pt_BR: lício

note: Name for Lydi
en: Lydian
pt_BR: lídio

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
pt_BR: Mandaico, mandeísmo

note: Name for Mani
en: Manichaean
pt_BR: Maniqueu

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
pt_BR: hieróglifos maias

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
pt_BR: Meroítico cursivo

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
pt_BR: Meroítico hieróglifos

note: Name for Mlym
en: Malayalam
pt_BR: malaiala

note: Name for Mong
en: Mongolian
pt_BR: mongol

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
pt_BR: Moon (código Moon, escrita Moon, tipo Moon)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
pt_BR: Myanmar (Birmanês)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
pt_BR: Antigo árabe do Norte (Ancient North Arabian)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
pt_BR: Nabateu

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
pt_BR: n'ko

note: Name for Ogam
en: Ogham
pt_BR: ogâmico

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
pt_BR: Turco antigo, runas de Orkhon

note: Name for Osma
en: Osmanya
pt_BR: osmania

note: Name for Palm
en: Palmyrene
pt_BR: Palmireno

note: Name for Perm
en: Old Permic
pt_BR: Pérmico antigo

note: Name for Phag
en: Phags-pa
pt_BR: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
pt_BR: Pálavi inscrito

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
pt_BR: Pálavi saltério

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
pt_BR: Pálavi livro

note: Name for Phnx
en: Phoenician
pt_BR: fenício

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
pt_BR: Parta inscrito

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
pt_BR: Reservado para uso privado (início)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
pt_BR: Reservado para uso privado (fim)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
pt_BR: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
pt_BR: rúnico

note: Name for Samr
en: Samaritan
pt_BR: Samaritano

note: Name for Sara
en: Sarati
pt_BR: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
pt_BR: Árabe do sul antigo

note: Name for Saur
en: Saurashtra
pt_BR: saurashtra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
pt_BR: signwriting

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
pt_BR: Shaviano (Shaw)

note: Name for Sinh
en: Sinhala
pt_BR: cingalês

note: Name for Sund
en: Sundanese
pt_BR: sundanês

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
pt_BR: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
pt_BR: siríaco

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
pt_BR: Siríaco (variante Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
pt_BR: siríaca (variante oeste)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
pt_BR: siríaca (variante leste)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
pt_BR: tagbanwa

note: Name for Tale
en: Tai Le
pt_BR: tai Le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
pt_BR: novo tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
pt_BR: tâmil

note: Name for Telu
en: Telugu
pt_BR: Télugo

note: Name for Teng
en: Tengwar
pt_BR: tengwar

note: Name for Thaa
en: Thaana
pt_BR: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
pt_BR: tailandês

note: Name for Tibt
en: Tibetan
pt_BR: tibetano

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
pt_BR: ugarítico

note: Name for Vaii
en: Vai
pt_BR: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
pt_BR: visible speech

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
pt_BR: persa antigo

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
pt_BR: cuneiformes, sumero-acadiano

note: Name for Yiii
en: Yi
pt_BR: yi

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
pt_BR: Código para escrita herdada

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
pt_BR: Notação matemátical

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
pt_BR: Símbolos (variante Emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
pt_BR: Símbolos

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
pt_BR: Código para documentos não escritos

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
pt_BR: Código para escrita não determinado

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
pt_BR: Código para escrita não codificado
