iso_15924 - en to sc translation catalogue (91 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
sc: Albanesu caucàsicu

note: Name for Arab
en: Arabic
sc: Àrabu

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
sc: Àrabu (variante Nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
sc: Aramàicu imperiale

note: Name for Armn
en: Armenian
sc: Armenu

note: Name for Avst
en: Avestan
sc: Avèsticu

note: Name for Bali
en: Balinese
sc: Balinesu

note: Name for Blis
en: Blissymbols
sc: Sìmbulos Bliss

note: Name for Bugi
en: Buginese
sc: Buginesu

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sc: Sìmbulos Aborìgenos Canadeses Unificados

note: Name for Copt
en: Coptic
sc: Coptu

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sc: Tzirìllicu

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
sc: Tzirìllicu (variante antiga de sa crèsia islavònica)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
sc: Deseret (Mormone)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
sc: Istenografia Duployan, iscritura lestra Duployan

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sc: Egitzianu demòticu

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sc: Egitzianu ieràticu

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sc: Geroglìficos egitzianos

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
sc: Etìope (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
sc: Khutsuri (Asomtavruli e Nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sc: Glagolìticu

note: Name for Goth
en: Gothic
sc: Gòticu

note: Name for Grek
en: Greek
sc: Gregu

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
sc: Han cun Bopomofo (alias pro Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
sc: Han (variante semplificada)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
sc: Han (variante traditzionale)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sc: Ebràicu

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
sc: Geroglìficos anatòlicos (geroglìficos lùvios, geroglìficos ititas)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
sc: Sillabàriu giaponesu (alias pro Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
sc: Ungheresu antigu (ungheresu rùnicu)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
sc: Indù (Harappan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
sc: Itàlicu antigu (etruscu, oscu, etz.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
sc: Jamo (alias pro su suta-insieme Jamo de s'Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
sc: Giavanesu

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sc: Giaponesu (alias pro Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
sc: Khitan (caràteres mannos)

note: Name for Kits
en: Khitan small script
sc: Khitan (caràteres minores)

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sc: Coreanu (alias pro Hangul + Han)

note: Name for Laoo
en: Lao
sc: Laotianu

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
sc: Latinu (variante Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
sc: Latinu (variante gaèlica)

note: Name for Latn
en: Latin
sc: Latinu

note: Name for Lina
en: Linear A
sc: Lineare A

note: Name for Linb
en: Linear B
sc: Lineare B

note: Name for Lyci
en: Lycian
sc: Lìtziu

note: Name for Lydi
en: Lydian
sc: Lìdiu

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
sc: Mandàicu, Mandeanu

note: Name for Mani
en: Manichaean
sc: Manicheu

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sc: Geroglìficos maya

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
sc: Meroìticu cursivu

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
sc: Geroglìficos meroìticos

note: Name for Mong
en: Mongolian
sc: Mòngolu

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
sc: Moon (còdighe Moon, iscritura Moon, casta Moon)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
sc: Myanmar (birmanu)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
sc: Àrabu antigu de su Nord

note: Name for Ogam
en: Ogham
sc: Ogàmicu

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
sc: Turcu antigu, Orkhon rùnicu

note: Name for Perm
en: Old Permic
sc: Pèrmicu antigu

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
sc: Pahlavi de sas iscritziones

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
sc: Pahlavi de su Psalter

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
sc: Pahlavi de sos libros

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sc: Fenìtziu

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
sc: Pàrticu de sas iscritziones

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
sc: Riservadu pro s'impreu privadu (incumintzu)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
sc: Riservadu pro s'impreu privadu (fine)

note: Name for Runr
en: Runic
sc: Rùnicu

note: Name for Samr
en: Samaritan
sc: Samaritanu

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
sc: Àrabu antigu de su Sud

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
sc: Limba de sos sinnos

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
sc: Shavianu (Shaw)

note: Name for Sinh
en: Sinhala
sc: Singalesu

note: Name for Sund
en: Sundanese
sc: Sundanesu

note: Name for Syrc
en: Syriac
sc: Sirìacu

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
sc: Sirìacu (variante Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
sc: Sirìacu (variante otzidentale)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
sc: Sirìacu (variante orientale)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
sc: Tai Lue nou

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
sc: Tifinagh (bèrberu)

note: Name for Thai
en: Thai
sc: Tailandesu

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sc: Tibetanu

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sc: Ugarìticu

note: Name for Visp
en: Visible Speech
sc: Paràula ammustrada

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
sc: Persianu antigu

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
sc: Cuneiforme, sumeru-accàdicu

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
sc: Còdighe pro iscrituras eredadas

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
sc: Notatzione matemàtica

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
sc: Sìmbulos (variante emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
sc: Sìmbulos

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
sc: Còdighe pro documentos non iscritos

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
sc: Còdighe pro iscrituras non determinadas

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
sc: Còdighe pro iscrituras non codificadas
