iso_15924 - en to sv translation catalogue (125 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
sv: Kaukasisk albanska

note: Name for Arab
en: Arabic
sv: Arabiska

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
sv: Arabiska (Nastaliq-variant)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
sv: Officiell arameiska

note: Name for Armn
en: Armenian
sv: Armeniska

note: Name for Avst
en: Avestan
sv: Avestiska

note: Name for Bali
en: Balinese
sv: Balinesiska

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
sv: Bassa vah

note: Name for Blis
en: Blissymbols
sv: Blissymboler

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
sv: Zhuyin

note: Name for Brai
en: Braille
sv: Blindskrift

note: Name for Bugi
en: Buginese
sv: Buginesiska

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Kanadensiska stavelsetecken

note: Name for Cari
en: Carian
sv: Kariska

note: Name for Cher
en: Cherokee
sv: Cherokesiska

note: Name for Copt
en: Coptic
sv: Koptiska

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
sv: Kyrilliska (fornkyrkoslavisk version)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
sv: Devanagari (nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
sv: Deseret (mormon)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
sv: Duployan-stenografi

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sv: Egyptisk demotisk skrift

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sv: Egyptisk hieratisk skrift

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sv: Egyptiska hieroglyfer

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
sv: Etiopiska (fornetiopiska)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
sv: Khutsuri (asomtavruli och nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

note: Name for Goth
en: Gothic
sv: Gotiska

note: Name for Grek
en: Greek
sv: Grekiska

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
sv: Han med Bopomofo (alias för Han + Bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
sv: Hangul (hangŭl, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
sv: Han (hanzi, kanji, hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
sv: Hanunoo (hanunóo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
sv: Han (förenklad variant)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
sv: Han (traditionell variant)

note: Name for Hatr
en: Hatran
sv: Hatranska

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sv: Hebreiska

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
sv: Anatoliska hieroglyfer (hieroglyfluviska, kilskriftsluviska)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
sv: Pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
sv: Japanska stavelseskrifter (alias för hiragana + katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
sv: Fornungerska

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
sv: Indus (harappan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
sv: Äldre italienska (etruskiska, oskiska o.s.v.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
sv: Jamo (alias för Jamo-delmängden av Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
sv: Javanska

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sv: Japanska (alias för han + hiragana + katakana)

note: Name for Kali
en: Kayah Li
sv: Kayah li

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
sv: Kharoshti

note: Name for Khmr
en: Khmer
sv: Khmeriska

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
sv: Khitansk stor skrift

note: Name for Kits
en: Khitan small script
sv: Khitansk liten skrift

note: Name for Knda
en: Kannada
sv: Kanaresiska

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sv: Koreanska (alias för hangul + han)

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
sv: Tham (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
sv: Laotiska

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
sv: Latin (frakturvariant)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
sv: Latin (gaelisk variant)

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
sv: Lepcha (róng)

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
sv: Lisu (fraser)

note: Name for Lyci
en: Lycian
sv: Lykiska

note: Name for Lydi
en: Lydian
sv: Lydiska

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
sv: Mandeiska

note: Name for Mani
en: Manichaean
sv: Manikeism

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sv: Mayahieroglyfer

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
sv: Mende

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
sv: Meroitisk kursiv

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
sv: Meroitiska hieroglyfer

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
sv: Modi

note: Name for Mong
en: Mongolian
sv: Mongoliska

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
sv: Moon (Moon-kod, Moon-skript, Moon-typ)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
sv: Mro, mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
sv: Meitei mayek (meithei, meetei)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
sv: Myanmar (burmesiska)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
sv: Äldre nordarabiska (uråldrig nordarabiska)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
sv: Nabatéiska

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
sv: Ol Chiki (ol cemet’, ol, santali)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
sv: Äldre turkiska, orchonskrift

note: Name for Osma
en: Osmanya
sv: Osmanja

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
sv: Pau cin hau

note: Name for Perm
en: Old Permic
sv: Fornpermiska

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
sv: Inskriptionell pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
sv: Psaltaren-pahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
sv: Bok-pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sv: Feniciska

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
sv: Klingonska (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
sv: Miao (pollard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
sv: Inskriptionell parthiska

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
sv: Reserverad för privat användning (start)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
sv: Reserverad för privat användning (slut)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
sv: Rejang (redjang, kaganga)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
sv: Rongo-rongo

note: Name for Runr
en: Runic
sv: Runor

note: Name for Samr
en: Samaritan
sv: Samariska

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
sv: Fornsydarabiska

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
sv: Shavian (shaw)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
sv: Sharada, śāradā

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
sv: Siddham, siddhaṃ, siddhamātṛkā

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
sv: Khudawadi, sindhi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
sv: Singalesiska

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
sv: Sora sompeng

note: Name for Sund
en: Sundanese
sv: Sundanesiska

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
sv: Syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
sv: Syriska

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
sv: Syriska (estralengo-variant)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
sv: Syriska (västarameisk variant)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
sv: Syriska (östarameisk variant)

note: Name for Tale
en: Tai Le
sv: Tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
sv: Ny tai lü

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
sv: Tai viet

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
sv: Tifinagh (berber)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
sv: Tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thai
en: Thai
sv: Thailändska

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sv: Tibetanska

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

note: Name for Visp
en: Visible Speech
sv: Synligt tal

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
sv: Warang citi (varang kshiti)

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
sv: Fornpersiska

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
sv: Kilskrift, sumero-akkadisk

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
sv: Kod för ärvt skriftsystem

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
sv: Matematisk notation

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
sv: Symboler (Emoji-variant)

note: Name for Zsym
en: Symbols
sv: Symboler

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
sv: Kod för oskrivna dokument

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
sv: Kod för okänt skriftsystem

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
sv: Kod för okodat skriftsystem
