iso_15924 - en to th translation catalogue (152 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
th: แอลเบเนียแถบคอเคซัส

note: Name for Arab
en: Arabic
th: อาหรับ

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
th: อาราเมอิกจักรวรรดิ

note: Name for Armn
en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

note: Name for Avst
en: Avestan
th: อเวสตะ

note: Name for Bali
en: Balinese
th: บาหลี

note: Name for Bamu
en: Bamum
th: บามุม

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
th: บัสซา (วาห์)

note: Name for Batk
en: Batak
th: บาตัก

note: Name for Blis
en: Blissymbols
th: บลิสซิมโบลส์

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
th: ปอพอมอฟอ (จู้อิน)

note: Name for Brah
en: Brahmi
th: พราหมี

note: Name for Brai
en: Braille
th: เบรลล์

note: Name for Bugi
en: Buginese
th: บูกินีส

note: Name for Buhd
en: Buhid
th: บูฮิด

note: Name for Cakm
en: Chakma
th: จักมา

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
th: รูปพยางค์รวมชนเผ่าพื้นเมืองแคนาดา

note: Name for Cari
en: Carian
th: แคเรีย

note: Name for Cham
en: Cham
th: จาม

note: Name for Cher
en: Cherokee
th: เชอโรกี

note: Name for Cirt
en: Cirth
th: เซิร์ต

note: Name for Copt
en: Coptic
th: คอปติก

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
th: ซีริลลิก (แบบเชิร์ชสลาโวนิกโบราณ)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
th: เทวนาครี

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
th: เดเซอเรต (มอร์มอน)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
th: ชวเลขดูพลอยัน

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
th: ดีโมติกอียิปต์

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
th: ไฮราติกอียิปต์

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
th: ไฮโรกลิฟอียิปต์

note: Name for Elba
en: Elbasan
th: เอลบาซาน

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
th: เอธิโอเปีย (กี'อิซ)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
th: กลาโกลิติก

note: Name for Goth
en: Gothic
th: โกธิก

note: Name for Gran
en: Grantha
th: คฤนถ์

note: Name for Grek
en: Greek
th: กรีก

note: Name for Gujr
en: Gujarati
th: คุชราตี

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
th: ฮันกึล

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
th: ฮั่น (ฮั่นจื้อ, คันจิ, ฮันจา)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
th: ฮานูโนโอ

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
th: ฮั่นตัวย่อ

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
th: ฮั่นตัวเต็ม

note: Name for Hatr
en: Hatran
th: ฮัตรา

note: Name for Hebr
en: Hebrew
th: ฮีบรู

note: Name for Hira
en: Hiragana
th: ฮิรางานะ

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
th: ไฮโรกลิฟอนาโตเลีย (ไฮโรกลิฟลูเวีย, ไฮโรกลิฟฮิตไทต์)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
th: ม้ง

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
th: อักษรพยางค์ญี่ปุ่น (= ฮิรางานะ + คาตาคานะ)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
th: ฮังการีเก่า (รูนิกฮังการี)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
th: อินดัส (ฮารัปปัน)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
th: อิตาลิกโบราณ (อีทรัสกัน, ออสกัน ฯลฯ)

note: Name for Java
en: Javanese
th: ชวา

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
th: ญี่ปุ่น (= ฮั่น + ฮิรางานะ + คาตาคานะ)

note: Name for Kali
en: Kayah Li
th: คยาห์

note: Name for Kana
en: Katakana
th: คาตาคานะ

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
th: ขโรษฐี

note: Name for Khmr
en: Khmer
th: เขมร

note: Name for Khoj
en: Khojki
th: โขชกี

note: Name for Knda
en: Kannada
th: กัณณาท

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
th: เกาหลี (= ฮันกึล + ฮั่น)

note: Name for Kthi
en: Kaithi
th: ไกถี

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
th: ธรรมล้านนา

note: Name for Laoo
en: Lao
th: ลาว

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
th: ละติน (แบบแฟรกทูร์)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
th: ละติน (แบบเกลิก)

note: Name for Latn
en: Latin
th: ละติน

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
th: เลปชา

note: Name for Limb
en: Limbu
th: ลิมบู

note: Name for Lina
en: Linear A
th: ลีเนียร์เอ

note: Name for Linb
en: Linear B
th: ลีเนียร์บี

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
th: ลีซอ

note: Name for Lyci
en: Lycian
th: ลิเชีย

note: Name for Lydi
en: Lydian
th: ลิเดีย

note: Name for Mahj
en: Mahajani
th: มหาชนี

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
th: มันดาอิก, มันเดียน

note: Name for Mani
en: Manichaean
th: แมนิคีอัน

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
th: ไฮโรกลิฟมายา

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
th: เมนดี

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
th: เมโรอิติกแบบตัวเขียนต่อเชื่อม

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
th: เมโรอิติกแบบไฮโรกลิฟ

note: Name for Mlym
en: Malayalam
th: มลยาฬัม

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
th: โมฑี

note: Name for Mong
en: Mongolian
th: มองโกเลีย

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
th: มรู

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
th: มณีปุรี (ไมไต มาเยก)

note: Name for Mult
en: Multani
th: มุลตานี

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
th: พม่า

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
th: อาระเบียเหนือโบราณ

note: Name for Nbat
en: Nabataean
th: นาบาเทีย

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
th: เอ็นโก

note: Name for Ogam
en: Ogham
th: ออกัม

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
th: โอล จิกี (สันถาลี)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
th: เตอร์กิกเก่า, รูนิกออร์คอน

note: Name for Osma
en: Osmanya
th: ออสมันยา

note: Name for Palm
en: Palmyrene
th: พัลไมรีน

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
th: เป่าจิ้นห่าว

note: Name for Perm
en: Old Permic
th: เปอร์มิกโบราณ

note: Name for Phag
en: Phags-pa
th: ผัคสปะ

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
th: พาลาวีจารึก

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
th: พาลาวีเพลงสวด

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
th: พาลาวีหนังสือ

note: Name for Phnx
en: Phoenician
th: ฟินิเชียน

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
th: ม้ง (พอลลาร์ด)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
th: พาร์เทียจารึก

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
th: สงวนสำหรับการใช้งานเอกชน (เริ่ม)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
th: สงวนสำหรับการใช้งานเอกชน (จบ)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
th: เรอจัง

note: Name for Roro
en: Rongorongo
th: รองโกรองโก

note: Name for Runr
en: Runic
th: รูนิก

note: Name for Samr
en: Samaritan
th: สะมาเรีย

note: Name for Sara
en: Sarati
th: ซาราทิ

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
th: อาระเบียใต้โบราณ

note: Name for Saur
en: Saurashtra
th: เสาราษฎร์

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
th: การเขียนภาษามือ

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
th: เชเวียน (ชอว์)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
th: ศารทา

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
th: สิทธัม, สิทธมาตรกา

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
th: ขุทาพาที, สินธี

note: Name for Sinh
en: Sinhala
th: สิงหล

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
th: โสรา โสมเปงค์

note: Name for Sund
en: Sundanese
th: ซุนดา

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
th: สิลอฏีนาครี

note: Name for Syrc
en: Syriac
th: ซีริแอก

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
th: ซีริแอก (แบบเอสทรานจีโล)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
th: ซีริแอก (แบบตะวันตก)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
th: ซีริแอก (แบบตะวันออก)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
th: ตักบันวา

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
th: ตากรี

note: Name for Tale
en: Tai Le
th: ไทไต้คง

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
th: ไทลื้อใหม่

note: Name for Taml
en: Tamil
th: ทมิฬ

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
th: ไทเวียด

note: Name for Telu
en: Telugu
th: เตลุคู

note: Name for Teng
en: Tengwar
th: เทงกวาร์

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
th: ทิฟินาค (เบอร์เบอร์)

note: Name for Thaa
en: Thaana
th: ทานะ

note: Name for Thai
en: Thai
th: ไทย

note: Name for Tibt
en: Tibetan
th: ทิเบต

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
th: ติรหุตา

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
th: ยูการิติก

note: Name for Vaii
en: Vai
th: ไว

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
th: วรังกษิติ

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
th: เปอร์เซียโบราณ

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
th: คูนิฟอร์ม, สุเมโร-อัคคาเดียน

note: Name for Yiii
en: Yi
th: อี้

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
th: รหัสสำหรับอักษรที่สืบทอดคุณสมบัติจากอักขระก่อนหน้า

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
th: สัญกรณ์คณิตศาสตร์

note: Name for Zsym
en: Symbols
th: สัญลักษณ์

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
th: รหัสสำหรับเอกสารที่ไม่มีการเขียน

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
th: รหัสสำหรับอักษรที่ยังไม่ระบุแน่ชัด

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
th: รหัสสำหรับอักษรที่ยังไม่ลงรหัส
