iso_15924 - en to ug translation catalogue (177 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ug: ئادلامچە

note: Name for Afak
en: Afaka
ug: ئافاكاچە

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ug: كاۋكاز ئالبانچە

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
ug: تاي ئاخونچە

note: Name for Arab
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ug: ئەرەبچە (نەستەلىق نۇسخىسى)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ug: ئىمپېرىيە ئارامىچە

note: Name for Armn
en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

note: Name for Avst
en: Avestan
ug: ئاۋىستانچە

note: Name for Bali
en: Balinese
ug: بالىچە

note: Name for Bamu
en: Bamum
ug: بامۇمچە

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ug: باسسا ۋاھچە

note: Name for Batk
en: Batak
ug: باتاكچە

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
ug: بايكسۇكىچە

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ug: بىلىس بەلگىلىرى

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ug: خەنچە پىنيىن

note: Name for Brah
en: Brahmi
ug: بىراھمىچە

note: Name for Brai
en: Braille
ug: ئەمالار يېزىقى

note: Name for Bugi
en: Buginese
ug: بىگىنىزچە

note: Name for Buhd
en: Buhid
ug: بۇھىدچە

note: Name for Cakm
en: Chakma
ug: چاكماچە

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ug: بىرلىككە كەلگەن كانادا يەرلىك بوغۇم جەدۋىلى

note: Name for Cari
en: Carian
ug: كارېسچە

note: Name for Cham
en: Cham
ug: چامچە

note: Name for Cher
en: Cherokee
ug: چېروكېچە

note: Name for Cirt
en: Cirth
ug: سىرسچە

note: Name for Copt
en: Coptic
ug: كوپچە

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ug: سىلاۋىيانچە

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ug: سىلاۋىيانچە (قەدىمكى چېركاۋ سىلاۋىيانچە)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
ug: سانسكرىتچە (ناگارى)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
ug: دىزېرەتچە(مورمون)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
ug: دۇپلويان تېز يازما

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ug: قەدىمكى مىسىر يېزىقى (demotic)

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ug: قەدىمكى مىسىر يېزىقى (hieratic)

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ug: قەدىمكى مىسىر تەسۋىرىي يېزىقى

note: Name for Elba
en: Elbasan
ug: ئېلباسان

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
ug: ئېفىيوپىيەچە (گېئېز)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ug: كۇتسۇرىچە (گىرۇزىيە)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ug: گىلاگوتچە

note: Name for Goth
en: Gothic
ug: گوتچە

note: Name for Gran
en: Grantha
ug: گىرانتاچە

note: Name for Grek
en: Greek
ug: گىرېكچە

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ug: گۇجاراتچە

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ug: گۇرمۇكىچە

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
ug: خەنچە ۋە تون بەلگىسى (خەنچە خەت + تون بەلگىسى)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
ug: كورېيەچە (Hangŭl، Hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ug: خەنچە(Hanzi، Kanji، Hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
ug: خانۇنۇچە(Hanunóo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ug: خەنچە (ئاددىي)(

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ug: خەنچە (مۇرەككەپ)

note: Name for Hatr
en: Hatran
ug: خارتانچە

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

note: Name for Hira
en: Hiragana
ug: خىراگانا

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
ug: ئاناتولىيە تەسۋىرىي يېزىق (خىتتىتچە)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ug: مۆڭچە

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ug: ياپونچە (خىراگانا+كاتاكانانىڭ باشقىچە ئاتىلىشى)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
ug: قەدىمكى ۋېنگىرچە (ۋېنگىرىيە رۇنىكچە)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
ug: ئىندۇسچە (خاراپپان)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ug: قەدىمكى ئىتاليانچە (ئېتراسكان، ئوسكان قاتارلىق)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
ug: كورىيەچە (جامو)

note: Name for Java
en: Javanese
ug: ياۋاچە

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ug: ياپونچە(خەنچە+خىراگانا+كاتاكانا)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
ug: جۇرچىنچە

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ug: كاياھچە

note: Name for Kana
en: Katakana
ug: كاتاكانا

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ug: كاروشتىچە

note: Name for Khmr
en: Khmer
ug: كېخمېرچە

note: Name for Khoj
en: Khojki
ug: لاۋاتىيەچە (خوجا)

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
ug: قىتانچە چوڭ قوليازما

note: Name for Kits
en: Khitan small script
ug: قىتانچە كىچىك قوليازما

note: Name for Knda
en: Kannada
ug: كانناداچە

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ug: كورېيەچە (Hangul + Han نىڭ باشقا ئاتىلىشى)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
ug: كىپەللېچە

note: Name for Kthi
en: Kaithi
ug: كاياتىچە

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
ug: تاي-تامچە(Lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
ug: لائوسچە

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ug: لاتىنچە (Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ug: لاتىنچە (Gaelic)

note: Name for Latn
en: Latin
ug: لاتىنچە

note: Name for Leke
en: Leke
ug: لېكېچە

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
ug: لەپچاچە(Róng)

note: Name for Limb
en: Limbu
ug: لىمبۇچە

note: Name for Lina
en: Linear A
ug: سىزىقلىق A

note: Name for Linb
en: Linear B
ug: سىزىقلىق B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
ug: لىسۇچە(Fraser)

note: Name for Loma
en: Loma
ug: لوماچە

note: Name for Lyci
en: Lycian
ug: لىسىيانچە

note: Name for Lydi
en: Lydian
ug: لىدىيەچە

note: Name for Mahj
en: Mahajani
ug: ماخاجانىچە

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
ug: ماندائىكچە

note: Name for Mani
en: Manichaean
ug: مانىچە

note: Name for Marc
en: Marchen
ug: مارچېنچە

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ug: ماياچە تەسۋىرىي يېزىق

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
ug: مېندېچە

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ug: مىروئىتىك قوليازما

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ug: مىروئىتىك تەسۋىرىي يېزىق

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ug: مالايامچە

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
ug: مودىچە

note: Name for Mong
en: Mongolian
ug: موڭغۇلچە

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
ug: مۇن (مۇن قوليازما)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
ug: مرۇچە

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
ug: مانىپۇرچە

note: Name for Mult
en: Multani
ug: مالتانىچە

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
ug: بىرماچە

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
ug: قەدىمكى شىمالىي ئەرەبچە

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ug: ناباتائانچە

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
ug: نېۋاچە

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
ug: نىكوچە

note: Name for Nshu
en: Nüshu
ug: نۈشۇ قوليازما

note: Name for Ogam
en: Ogham
ug: ئوگەمچە

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
ug: ئول-چىكىچە

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
ug: قەدىمكى تۈركچە(ئورخۇن رۇنىكچە)

note: Name for Osge
en: Osage
ug: ئوساگېلارچە

note: Name for Osma
en: Osmanya
ug: ئوسمانياچە

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ug: پالمىرېنېچە

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
ug: پاۋچىنخاۋچە

note: Name for Perm
en: Old Permic
ug: قەدىمكى پېرمىكچە

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ug: پاسپاچە

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ug: بەھلىۋىچە ئابىدە يېزىقى

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ug: پەھلىۋىچە پسالتېر

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
ug: پەھلىۋىچە كىتاب

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ug: فىنىكىيەچە

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
ug: كىلىگونچە

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
ug: مىياۋچە (پوللارد)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ug: پارتىئانچە ئابىدە يېزىقى

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
ug: شەخسىي ئىشلىتىش ئۈچۈن قالدۇرۇلغان(بېشى)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
ug: شەخسىي ئىشلىتىش ئۈچۈن قالدۇرۇلغان(ئاخىرى)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
ug: رېجاڭچە

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ug: رونگورونگوچە

note: Name for Runr
en: Runic
ug: رۇنىكچە

note: Name for Samr
en: Samaritan
ug: سامارىچە

note: Name for Sara
en: Sarati
ug: ساراتىچە

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ug: قەدىمكى جەنۇبى ئەرەبچە

note: Name for Saur
en: Saurashtra
ug: سائۇراشتىراچە

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
ug: يازما بەلگە

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
ug: شاۋىيانچە

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
ug: شاراداچە

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
ug: سىددخامچە

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
ug: كۇداۋادىچە، سىندىچە

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ug: سىنگالچە

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
ug: سورا-سومپېڭچە

note: Name for Sund
en: Sundanese
ug: ساندانىسچە

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ug: سىيولوتى-ناگرىچە

note: Name for Syrc
en: Syriac
ug: سۈرىيەچە

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ug: سۈرىيەچە (Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ug: سۈرىيەچە (غەرب)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ug: سۈرىيەچە (شەرق)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ug: تاگبانۋاچە

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
ug: تاكرىچە

note: Name for Tale
en: Tai Le
ug: تاي-لەچە

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ug: يېڭى تاي-لەچە

note: Name for Taml
en: Tamil
ug: تامىلچە

note: Name for Tang
en: Tangut
ug: تاڭغۇتچە

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ug: تايلاندچە- ۋىيېتنامچە

note: Name for Telu
en: Telugu
ug: تېلۇگۇچە

note: Name for Teng
en: Tengwar
ug: تېڭۋار قوليازما

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ug: تىفىناغچە(Berber)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
ug: تاگالوگچە

note: Name for Thaa
en: Thaana
ug: تاناچە

note: Name for Thai
en: Thai
ug: تايلاندچە

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ug: تىبەتچە

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ug: تىرخۇتاچە

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ug: ئۇگارىتىكچە

note: Name for Vaii
en: Vai
ug: ۋايچە

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ug: كۆرۈنۈشچان تاۋۇش

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
ug: ۋاراڭ سىتىچە

note: Name for Wole
en: Woleai
ug: ۋولېئايچە

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ug: قەدىمكى پارسچە

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ug: مىخ خەت، سۇمىر ئاككادىئان

note: Name for Yiii
en: Yi
ug: يىچە

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ug: ۋارىسلىق قىلىنغان قوليازما كودى

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ug: ماتېماتىكىلىق بەلگىلەر

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
ug: بەلگە (چىراي ئىپادە)

note: Name for Zsym
en: Symbols
ug: بەلگە

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ug: غەيرى يازما پۈتۈك كودى

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ug: ئېنىقلانمىغان قوليازما كودى

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ug: تېخى كودلانمىغان قوليازما كودى
