iso_15924 - en to uk translation catalogue (226 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
uk: адлам

note: Name for Afak
en: Afaka
uk: афака

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
uk: кавказька албанська

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
uk: агом, тай агом

note: Name for Arab
en: Arabic
uk: арабська

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
uk: арабська (варіант насталік)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
uk: імперська арамейська

note: Name for Armn
en: Armenian
uk: вірменська

note: Name for Avst
en: Avestan
uk: авестанська

note: Name for Bali
en: Balinese
uk: балійська

note: Name for Bamu
en: Bamum
uk: бамум

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
uk: басса

note: Name for Batk
en: Batak
uk: батак

note: Name for Beng
en: Bengali (Bangla)
uk: бенгальська (бангла)

note: Name for Berf
en: Beria Erfe
uk: берія-ерфе

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
uk: бхайксукі

note: Name for Blis
en: Blissymbols
uk: бліссимволіка

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
uk: бопомофо

note: Name for Brah
en: Brahmi
uk: брахмі

note: Name for Brai
en: Braille
uk: шрифт Брайля

note: Name for Bugi
en: Buginese
uk: бугійська

note: Name for Buhd
en: Buhid
uk: бухід

note: Name for Cakm
en: Chakma
uk: чакмійська

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
uk: уніфіковані силабічні канадських аборигенів

note: Name for Cari
en: Carian
uk: карійська

note: Name for Cham
en: Cham
uk: тьям

note: Name for Cher
en: Cherokee
uk: черокі

note: Name for Chis
en: Chisoi
uk: чісой

note: Name for Chrs
en: Chorasmian
uk: хорезмійська

note: Name for Cirt
en: Cirth
uk: кіртська

note: Name for Copt
en: Coptic
uk: коптська

note: Name for Cpmn
en: Cypro-Minoan
uk: кіпро-мінойська

note: Name for Cprt
en: Cypriot syllabary
uk: кіпрська складова

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
uk: кирилиця

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
uk: кирилиця (давньослов’янський варіант)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
uk: девангарі (нагарі)

note: Name for Diak
en: Dives Akuru
uk: дівес акуру

note: Name for Dogr
en: Dogra
uk: доґра

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
uk: дезерет (мормонська)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
uk: скоропис Дюплоє, стенографія Дюплоє

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
uk: єгипетська демотична

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
uk: єгипетська ієротична

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
uk: єгипетська ієрогліфічна

note: Name for Elba
en: Elbasan
uk: Ельбасан

note: Name for Elym
en: Elymaic
uk: елімайська

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
uk: ефіопська (гізи)

note: Name for Gara
en: Garay
uk: ґарай

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
uk: хутсурі

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli and Mtavruli)
uk: грузинська (мхедрулі та мтаврулі)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
uk: глаголиця

note: Name for Gong
en: Gunjala Gondi
uk: гунджальська гонді

note: Name for Gonm
en: Masaram Gondi
uk: масарамська гонді

note: Name for Goth
en: Gothic
uk: готична

note: Name for Gran
en: Grantha
uk: гранта

note: Name for Grek
en: Greek
uk: грецька

note: Name for Gujr
en: Gujarati
uk: гуджараті

note: Name for Gukh
en: Gurung Khema
uk: гурунзька хема

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
uk: гурмукі

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
uk: хань з бопомофо (назва для поєднання хань + бопомофо)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
uk: хангиль

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
uk: хань

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
uk: хануно

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
uk: хань (спрощений варіант)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
uk: хань (традиційний варіант)

note: Name for Hatr
en: Hatran
uk: хатранська

note: Name for Hebr
en: Hebrew
uk: іврит

note: Name for Hira
en: Hiragana
uk: хірагана

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
uk: анатолійська ієрогліфічна (лувійська ієрогліфічна, хеттська ієрогліфічна)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
uk: пахау хмонг

note: Name for Hmnp
en: Nyiakeng Puachue Hmong
uk: ніякенг-пуачуе-хмонг

note: Name for Hntl
en: Han (Traditional variant) with Latin (alias for Hant + Latn)
uk: хань (традиційний варіант) з латиницею (альтернативна назва для Hant + Latn)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
uk: японська складова (назва для хірагани + катакани)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
uk: давня угорська (рунічна угорська)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
uk: індійська (харапська)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
uk: давня італійська (етруська, осканська тощо)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
uk: чамо (назва для набору чамо хангиля)

note: Name for Java
en: Javanese
uk: яванська

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
uk: японська (назва для хань + хірагани + катакани)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
uk: чжурчженська

note: Name for Kali
en: Kayah Li
uk: кая-лі

note: Name for Kana
en: Katakana
uk: катакана

note: Name for Kawi
en: Kawi
uk: каві

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
uk: карошті

note: Name for Khmr
en: Khmer
uk: кхмерська

note: Name for Khoj
en: Khojki
uk: хойкі

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
uk: киданська велика писемність

note: Name for Kits
en: Khitan small script
uk: киданська мала писемність

note: Name for Knda
en: Kannada
uk: каннада

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
uk: корейська (назва для хангиля + хань)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
uk: кпелле

note: Name for Krai
en: Kirat Rai
uk: кірат-рай

note: Name for Kthi
en: Kaithi
uk: кайті

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
uk: тай там (ланна)

note: Name for Laoo
en: Lao
uk: лаоська

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
uk: латиниця (фрактура)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
uk: латиниця (гельський варіант)

note: Name for Latn
en: Latin
uk: латиниця

note: Name for Leke
en: Leke
uk: леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
uk: лепча (ронґ)

note: Name for Limb
en: Limbu
uk: лімбу

note: Name for Lina
en: Linear A
uk: лінійна писемність A

note: Name for Linb
en: Linear B
uk: лінійна писемність B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
uk: лісу (за Фрейзером)

note: Name for Loma
en: Loma
uk: лома

note: Name for Lyci
en: Lycian
uk: лікійська

note: Name for Lydi
en: Lydian
uk: лідійська

note: Name for Mahj
en: Mahajani
uk: магаджані

note: Name for Maka
en: Makasar
uk: макасар

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
uk: мандейська

note: Name for Mani
en: Manichaean
uk: маніхейська

note: Name for Marc
en: Marchen
uk: марчен

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
uk: ієрогліфи майя

note: Name for Medf
en: Medefaidrin (Oberi Okaime, Oberi Ɔkaimɛ)
uk: медефаїдрін (обері окаїме)

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
uk: кікакуї (менде)

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
uk: мероїчна (курсивна)

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
uk: мероїтська (ієрогліфічна)

note: Name for Mlym
en: Malayalam
uk: малаялам

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
uk: моді

note: Name for Mong
en: Mongolian
uk: монгольська

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
uk: місячна (місячний код, місячна писемність, місячні знаки)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
uk: мро, мру

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
uk: мейтей маєк

note: Name for Mult
en: Multani
uk: мултані

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
uk: м’янманська

note: Name for Nagm
en: Nag Mundari
uk: наг-мундарі

note: Name for Nand
en: Nandinagari
uk: нандінагарі

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
uk: давня північноарабська

note: Name for Nbat
en: Nabataean
uk: набатейська

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
uk: неварська

note: Name for Nkdb
en: Naxi Dongba (na²¹ɕi³³ to³³ba²¹, Nakhi Tomba)
uk: нахі донгба (нахі томба)

note: Name for Nkgb
en: Naxi Geba (na²¹ɕi³³ gʌ²¹ba²¹, 'Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Nakhi Geba)
uk: нахі геба

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
uk: н’ко

note: Name for Nshu
en: Nüshu
uk: нюй-шу

note: Name for Ogam
en: Ogham
uk: огам

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
uk: ол чікі

note: Name for Onao
en: Ol Onal
uk: ол-онал

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
uk: давня турецька, орхонська

note: Name for Orya
en: Oriya (Odia)
uk: орія (одія)

note: Name for Osge
en: Osage
uk: осейдж

note: Name for Osma
en: Osmanya
uk: османья

note: Name for Ougr
en: Old Uyghur
uk: давньоуйгурська

note: Name for Palm
en: Palmyrene
uk: пальмірська

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
uk: по-чжин-хо

note: Name for Pcun
en: Proto-Cuneiform
uk: протоклинопис

note: Name for Pelm
en: Proto-Elamite
uk: протоеламітська

note: Name for Perm
en: Old Permic
uk: давня пермська

note: Name for Phag
en: Phags-pa
uk: фагс-па

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
uk: інскрипційна пехлеві

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
uk: псалтирськ пехлеві

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
uk: книжкова пехлеві

note: Name for Phnx
en: Phoenician
uk: фінікійська

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
uk: клінгонська

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
uk: мяо (за Поллардом)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
uk: інскрипційна парфянська

note: Name for Psin
en: Proto-Sinaitic
uk: протосинайська

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
uk: зарезервовано для приватного використання (початок)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
uk: зарезервовано для приватного використання (кінець)

note: Name for Ranj
en: Ranjana
uk: ранджана

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
uk: реджангська

note: Name for Rohg
en: Hanifi Rohingya
uk: ханіфі рохінья

note: Name for Roro
en: Rongorongo
uk: ронгоронго

note: Name for Runr
en: Runic
uk: рунічна

note: Name for Samr
en: Samaritan
uk: самаритянська

note: Name for Sara
en: Sarati
uk: сараті

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
uk: давня південноарабська

note: Name for Saur
en: Saurashtra
uk: саураштра

note: Name for Seal
en: (Small) Seal
uk: (маленька) печатка

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
uk: письмо жестів

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
uk: шавіанська (Шоу)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
uk: шарада

note: Name for Shui
en: Shuishu
uk: шуїшу

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
uk: сіддхам

note: Name for Sidt
en: Sidetic
uk: сідетська

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
uk: худаваді, сіндхі

note: Name for Sinh
en: Sinhala
uk: сингалійська

note: Name for Sogd
en: Sogdian
uk: согдійська

note: Name for Sogo
en: Old Sogdian
uk: давня согдійська

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
uk: сора (сомпенг)

note: Name for Soyo
en: Soyombo
uk: сойомбо

note: Name for Sund
en: Sundanese
uk: сунданська

note: Name for Sunu
en: Sunuwar
uk: сунувар

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
uk: силоті нагрі

note: Name for Syrc
en: Syriac
uk: сирійська

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
uk: сирійська (варіант естранґело)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
uk: сирійська (західний варіант)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
uk: сирійська (східний варіант)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
uk: таґбанва

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
uk: такрі, танкрі

note: Name for Tale
en: Tai Le
uk: тай лі

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
uk: нова тай лі

note: Name for Taml
en: Tamil
uk: тамільська

note: Name for Tang
en: Tangut
uk: тангут

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
uk: тай-в’єт

note: Name for Tayo
en: Tai Yo
uk: тай йо

note: Name for Telu
en: Telugu
uk: телугу

note: Name for Teng
en: Tengwar
uk: тенгварська

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
uk: тіфінаг (берберська)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
uk: тагальська (байбаїн, алібата)

note: Name for Thaa
en: Thaana
uk: таана

note: Name for Thai
en: Thai
uk: тайська

note: Name for Tibt
en: Tibetan
uk: тибетська

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
uk: тіргута

note: Name for Tnsa
en: Tangsa
uk: тангса

note: Name for Todr
en: Todhri
uk: тодхрі

note: Name for Tols
en: Tolong Siki
uk: толонг сікі

note: Name for Toto
en: Toto
uk: тото

note: Name for Tutg
en: Tulu-Tigalari
uk: тулу-тігаларі

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
uk: угаритська

note: Name for Vaii
en: Vai
uk: вай

note: Name for Visp
en: Visible Speech
uk: візуальна мова

note: Name for Vith
en: Vithkuqi
uk: віткукі

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
uk: варанг-кшиті

note: Name for Wcho
en: Wancho
uk: ванчо

note: Name for Wole
en: Woleai
uk: волеаї

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
uk: давня перська

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
uk: клинопис, шумеро-акадська

note: Name for Yezi
en: Yezidi
uk: єзидська

note: Name for Yiii
en: Yi
uk: ї

note: Name for Zanb
en: Zanabazar Square (Zanabazarin Dörböljin Useg, Xewtee Dörböljin Bicig, Horizontal Square Script)
uk: квадратна занабазар (писемність з горизонтальними квадратами)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
uk: код для успадкованого запису

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
uk: математичні позначення

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
uk: символи (варіант емодзі)

note: Name for Zsym
en: Symbols
uk: символи

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
uk: код для неписемних документів

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
uk: код для невизначеної писемності

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
uk: код для писемності без коду
