iso_15924 - en to ba translation catalogue (177 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ba: Адлам

note: Name for Afak
en: Afaka
ba: Афака

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ba: Кавказ албан

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
ba: Ахом, Тай Ахом

note: Name for Arab
en: Arabic
ba: Ғәрәп

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ba: Ғәрәп (нәстәлиҡ варианты)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ba: Империя арамейы

note: Name for Armn
en: Armenian
ba: Әрмән

note: Name for Avst
en: Avestan
ba: Авеста

note: Name for Bali
en: Balinese
ba: Бали

note: Name for Bamu
en: Bamum
ba: Бамум

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ba: Басса-вах

note: Name for Batk
en: Batak
ba: Батак

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
ba: Бхаиксуки

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ba: Блиссимволика

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ba: Бопомофо

note: Name for Brah
en: Brahmi
ba: Брахми

note: Name for Brai
en: Braille
ba: Брайль

note: Name for Bugi
en: Buginese
ba: Буги

note: Name for Buhd
en: Buhid
ba: Бухид

note: Name for Cakm
en: Chakma
ba: Чакма

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ba: Берләшкән Канада автохтон ижекле яҙмаһы

note: Name for Cari
en: Carian
ba: Карий

note: Name for Cham
en: Cham
ba: Чам

note: Name for Cher
en: Cherokee
ba: Чероки

note: Name for Cirt
en: Cirth
ba: Кирт

note: Name for Copt
en: Coptic
ba: Копт

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ba: Кириллица

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ba: Кириллица (иҫке сиркәү-славян варианты)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
ba: Деванагари (нагари)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
ba: Дезерет (мормон)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
ba: Дюплуайе стенографияһы

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ba: Мысыр демотик яҙмаһы

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ba: Мысыр иератик яҙмаһы

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ba: Мысыр иероглифтары

note: Name for Elba
en: Elbasan
ba: Эльбасан

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
ba: Эфиоп (геэз)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ba: Хуцури (асомтаврули һәм нусхури)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ba: Глаголица

note: Name for Goth
en: Gothic
ba: Гот

note: Name for Gran
en: Grantha
ba: Грантха

note: Name for Grek
en: Greek
ba: Грек

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ba: Гуджарати

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ba: Гурмукхи

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
ba: Хань бопомофо менән (Хань + Бопомофо псевдонимы)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
ba: Хангыль

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ba: Хань (ханьцзы, кандзи, ханча)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
ba: Хануноо

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ba: Хань (ябайлаштырылған вариант)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ba: Хань (традицион вариант)

note: Name for Hatr
en: Hatran
ba: Хатра

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ba: Йәһүд

note: Name for Hira
en: Hiragana
ba: Хирагана

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
ba: Анатолия иероглифтары (лувий иероглифтары, хетт иероглифтары)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ba: Пахавх-хмонг

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ba: Япон ижекле яҙмалары (хирагана + катакана псевдонимы)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
ba: Боронғо венгр (венгр руналары)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
ba: Һинд (Хараппа)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ba: Боронғо италий (этруск, оск һ.б.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
ba: Чамо (хангыль өлөшө өсөн псевдоним)

note: Name for Java
en: Javanese
ba: Ява

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ba: Япон (Хань + Хирагана + Катакана псевдонимы)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
ba: Чжурчжэнь

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ba: Кая-ли

note: Name for Kana
en: Katakana
ba: Катакана

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ba: Кхароштхи

note: Name for Khmr
en: Khmer
ba: Кхмер

note: Name for Khoj
en: Khojki
ba: Ходжки

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
ba: Кидань ҙур яҙмаһы

note: Name for Kits
en: Khitan small script
ba: Кидань кесе яҙмаһы

note: Name for Knda
en: Kannada
ba: Каннада

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ba: Корей (Хангыль + Хань псевдонимы)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
ba: Кпелле

note: Name for Kthi
en: Kaithi
ba: Кайтхи

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
ba: Тай-тхам (ланна)

note: Name for Laoo
en: Lao
ba: Лаос

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ba: Латин (фрактура варианты)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ba: Латин (гэл варианты)

note: Name for Latn
en: Latin
ba: Латин

note: Name for Leke
en: Leke
ba: Леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
ba: Лепча (ронг)

note: Name for Limb
en: Limbu
ba: Лимбу

note: Name for Lina
en: Linear A
ba: Һыҙыҡлы А

note: Name for Linb
en: Linear B
ba: Һыҙыҡлы Б

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
ba: Лису (Фрейзер)

note: Name for Loma
en: Loma
ba: Лома

note: Name for Lyci
en: Lycian
ba: Ликий

note: Name for Lydi
en: Lydian
ba: Лидий

note: Name for Mahj
en: Mahajani
ba: Махаджани

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
ba: Мандей

note: Name for Mani
en: Manichaean
ba: Манихей

note: Name for Marc
en: Marchen
ba: Марчен

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ba: Майя иероглифтары

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
ba: Менде-кикакуи

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ba: Мероит курсивы

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ba: Мероит иероглифтары

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ba: Малаялам

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
ba: Моди

note: Name for Mong
en: Mongolian
ba: Монгол

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
ba: Мун (Мун коды, Мун яҙмаһы, Мун шрифты)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
ba: Мро, Мру

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
ba: Мейтей-маек (мейтеи, меетеи)

note: Name for Mult
en: Multani
ba: Мултани

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
ba: Мьянма (бирма)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
ba: Боронғо төньяҡ ғәрәп

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ba: Набатей

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
ba: Нева, невар, невари, непала-липи

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
ba: Нко

note: Name for Nshu
en: Nüshu
ba: Нюй-шу

note: Name for Ogam
en: Ogham
ba: Огам

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
ba: Ол-чики (ол-цемет, ол, сантали)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
ba: Боронғо төрки, Орхон руналары

note: Name for Osge
en: Osage
ba: Осейдж

note: Name for Osma
en: Osmanya
ba: Османья

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ba: Пальмира

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
ba: Пау-чин-хау

note: Name for Perm
en: Old Permic
ba: Боронғо пермь

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ba: Пагба-лама

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ba: Яҙыулы пехлеви

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ba: Псалтырь пехлеви

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
ba: Китап пехлеви

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ba: Финикия

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
ba: Клингон (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
ba: Мяо (Поллард)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ba: Яҙыулы парфян

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
ba: Шәхси ҡулланыу өсөн һаҡланған (башы)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
ba: Шәхси ҡулланыу өсөн һаҡланған (аҙағы)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
ba: Реджанг (каганга)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ba: Ронго-ронго

note: Name for Runr
en: Runic
ba: Руна

note: Name for Samr
en: Samaritan
ba: Самаритян

note: Name for Sara
en: Sarati
ba: Сарати

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ba: Боронғо көньяҡ ғәрәп

note: Name for Saur
en: Saurashtra
ba: Саураштра

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
ba: Сайнрайтинг

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
ba: Шавиан (Шоу)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
ba: Шарада

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
ba: Сиддхам, Сиддхаматрика

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
ba: Худавади, синдхи

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ba: Сингал

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
ba: Сора-сомпенг

note: Name for Sund
en: Sundanese
ba: Сундан

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ba: Силоти-нагри

note: Name for Syrc
en: Syriac
ba: Сүриә

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ba: Сүриә (эстрангело варианты)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ba: Сүриә (көнбайыш варианты)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ba: Сүриә (көнсығыш варианты)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ba: Тагбанва

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
ba: Такри

note: Name for Tale
en: Tai Le
ba: Тай-ле

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ba: Яңы тай-лы

note: Name for Taml
en: Tamil
ba: Тамил

note: Name for Tang
en: Tangut
ba: Тангут

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ba: Тай-вьет

note: Name for Telu
en: Telugu
ba: Телугу

note: Name for Teng
en: Tengwar
ba: Тенгвар

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ba: Тифинаг (бербер)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
ba: Тагаль (байбайин, алибата)

note: Name for Thaa
en: Thaana
ba: Тана

note: Name for Thai
en: Thai
ba: Тай

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ba: Тибет

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ba: Тирхута

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ba: Угарит

note: Name for Vaii
en: Vai
ba: Ваи

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ba: Күренеүсән телмәр

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
ba: Варанг-чити (варанг-кшити)

note: Name for Wole
en: Woleai
ba: Волеаи

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ba: Боронғо фарсы

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ba: Шына яҙыу, шумер-аккад

note: Name for Yiii
en: Yi
ba: Йи

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ba: Мираҫ итеп алынған яҙма коды

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ba: Математик нотация

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
ba: Символдар (эмодзи варианты)

note: Name for Zsym
en: Symbols
ba: Символдар

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ba: Яҙылмаған документтар коды

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ba: Билдәһеҙ яҙма коды

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ba: Кодланмаған яҙма коды
